PIT 2019 – do kiedy składamy?

PIT 2019 – do kiedy składamy?

author
03 stycznia 2020

W związku z rozpoczęciem 2020 roku, Ministerstwo Finansów przypomina o konieczności rozliczenia podatku dochodowego za rok 2019. PIT 2019 – sprawdź, do kiedy go złożyć.

Nowy rok to czas podsumowań ubiegłego, a także rozliczeń. Również tych podatkowych. Mimo iż ostateczna data składania PIT-ów za rok 2019 jeszcze całkiem daleko, to Ministerstwo Finansów przypomina już o konieczności złożenia podając także dokładne terminy.

Co istotne, w tym roku nastąpiły pewne zmiany w terminach składania rozliczenia podatku dochodowego. Dotyczy to wszystkich PIT-ów. Zmianą terminu objęty został również PIT-28.

Sprawdzamy, od kiedy przyjmowane są rozliczenia PIT-u, jaki jest ostateczny termin, oraz co nowego pojawiło się w tym roku.

PIT 2019 – terminy składania zeznania podatkowego

W 2020 nastąpiły roku zmiany terminów składania PIT-ów za rok 2019. Od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 roku można przesyłać swoje zaznania podatkowe. Co ciekawe, w przypadku wcześniejszego wysłania dokumentów i tak zostaną one przyjęte z datą 15 lutego.

Z kolei, PIT-28 składać możemy nieco później. Dokumenty przyjmowane będą w terminie od 2 marca do 30 kwietnia 2020. Co oznacza, że różnica dotyczy tylko terminu początkowego. Data końcowa przyjmowania wniosków dla każdego PIT-u jest taka sama.

Od momentu złożenia zeznania podatkowego urząd ma 45 dni na oddanie zwrotu podatku. Czyli najwcześniej mogą się go spodziewać te osoby, których dokument został przyjęty z datą 15 lutego 2020 roku.

Pierwszy raz z ,,Bez PIT dla młodych”

Przypominamy, że z dniem pierwszego sierpnia 2019 roku weszła nowa ulga dla osób, które nie przekroczyły 26. roku życia. Ustawa ta objęła ponad 2 mln młodych, pracujących podatników.

Ulga ta przeznaczona jest dla młodych osób, których dochody nie przekraczają 85 528 zł w ciągu trwania roku podatkowego. Dzięki temu, wyżej wspomniane osoby zwolnione są z PIT.

 

W związku z tym, że ustawa weszła w życie dopiero z początkiem sierpnia 2019 roku limit ten jest mniejszy – wynosi 35 636,67 zł. Jest to 5/12 górnej granicy rocznej, gdyż ulga ta, w ubiegłym roku, obowiązywała tylko przez 5 miesięcy.

Twój e-PIT

Przypominamy również o aktywnej usłudze ,,Twój e-PIT”, dzięki której można złożyć zeznanie podatkowe przez Internet. Podatnicy otrzymają dostęp do dokumentu tego samego dnia, w którym rozpoczyna się przyjmowanie wniosków, czyli od 15 lutego.

Aby wygenerować e-PIT, musimy skorzystać z oficjalnej strony, która należy do rządowej organizacji. Oczywiście, istnieje możliwość skorzystania z tak zwanych pośredników. Jednak w przypadku takich stron, często spotkamy się z brakiem możliwości wybrania miejsca, w które ma trafić nasz 1% podatku.


Źródła: https://www.gov.pl/web/finanse/kiedy-zlozyc-pit-za-2019-r
https://www.gov.pl/web/finanse/bez-pit-dla-mlodych
https://www.gov.pl/web/kas/twoj-e-pit-udana-rewolucja-w-rozliczeniu-podatku

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

PKO BP zarobił w IV kwartale ponad miliard złotych
Bez kategorii
author
04 marca 2019

PKO BP zarobił w IV kwartale ponad miliard złotych

Alerty BIK – ochrona przed wyłudzeniem
Biuro Informacji Kredytowej
author
08 kwietnia 2022

Alerty BIK – ochrona przed wyłudzeniem

Jak złożyć reklamację w Uber?
Poradnik
author
19 września 2017

Jak złożyć reklamację w Uber?

Pożyczki bez BIK Międzyrzecz
Pożyczki miasta
author
16 czerwca 2022

Pożyczki bez BIK Międzyrzecz

Profi Credit w Brodnicy
Oddziały
author
10 czerwca 2019

Profi Credit w Brodnicy

Profi Credit w Bielsku Podlaskim
Oddziały
author
06 czerwca 2019

Profi Credit w Bielsku Podlaskim