Fiskus przygotował dla każdego podatnika gotowy PIT elektroniczny. Dokument jest dostępny od 15 lutego. Pokazujemy, jak krok po kroku sprawdzić swoje gotowe zeznanie podatkowe i jak wprowadzić w nim ewentualne poprawki.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 15.02.2019
Udostępnij:

Od tego roku radykalnie zmienia się formuła rozliczania się z fiskusem. Dla każdego podatnika jest przygotowane gotowe wypełnione zeznanie podatkowe. W ramach usługi e-PIT można skorzystać z opcji zajrzenia do zeznania i ewentualnego jego poprawienia.

Jeżeli tego nie zrobimy, to automatycznie 30 kwietnia (ostatni dzień składania zeznań podatkowych) PIT wypełniony przez fiskusa zostanie potraktowany jako nasze oficjalne zeznanie. Co to znaczy? Że tak naprawdę nie musimy nawet kiwnąć palcem, by nasz PIT został poprawnie złożony.

Jak sprawdzić swoje zeznanie podatkowe w programie e-PIT?

1. Wchodzimy na stronę https://www.podatki.gov.pl. 

Uwaga! W Internecie znajdziemy wiele stron, których adres url zawiera słowa „e-pit”, „twoj-e-pit”, „twoj-epit”, ale nie są to strony rządowe. Jedynie domena „gov” (tak jak w adresie www.podatki.gov.pl) gwarantuje nam, że jest to strona należąca do organizacji rządowej.

Na wszystkich stronach pośredniczących w usłudze złożenia e-PIT-u znajduje się zastrzeżenie, że nie można na nich samodzielnie wybrać, gdzie złożymy 1% podatku dochodowego. Skorzystanie z adresu strony rządowej zapewnia nam swobodną możliwość wyboru.

Klikamy banner „Zobacz Twój e-PIT”. 

2. Logujemy się na jeden z dwóch dostępnych sposobów.

Aby się zalogować, musimy kliknąć banner:

Następnie zostaniemy przeniesieni na stronę, na której dostępne są dwa sposoby logowania.

Możemy zalogować się:

– przez profil zaufany (opcja dostępna dla osób, które mają założony profil zaufany, jeżeli nie masz – sprawdź tutaj, jak go założyć).

– poprzez potwierdzenie danych – przy tym sposobie logowania należy podać trzy rodzaje danych:

 • PESEL, NIP albo datę urodzenia,
 • kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu podatkowym (PIT) w roku 2017
 • jedną z kwot przychodu za rok 2018 (np.: od jednego z pracodawców).


Po poprawnym zalogowaniu się nasz PIT wyświetla się automatycznie.


Co możemy zrobić, kiedy już zobaczymy PIT przygotowany przez fiskus?

1. Zaakceptować PIT.

Przy wyborze takiej opcji akceptujemy PIT w dokładnie takiej wersji, w jakiej przygotował go fiskus. Po zaakceptowaniu PIT zostaje wysłany niezwłocznie (co oznacza, że skraca się nam czas do uzyskania zwrotu z podatku).

2. Wprowadzić zmiany w zeznaniu podatkowym.

Możemy:

 • zmienić sposób rozliczenia na rozliczenie z małżonkiem albo na rozliczenie jako osoba samotnie wychowująca dzieci (czasem wybór którejś z tych opcji jest korzystniejszy ze względu na progi podatkowe)
 • wskazać organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1% podatku,
 • zmienić ulgi na dzieci albo dodać należne ulgi,
 • dodać inne dane (np.: wydatki z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego, odliczenia na cele kultu religijnego, na cele krwiodawstwa albo na cele rehabilitacyjne oraz inne dane).

3. Odrzucić PIT przygotowany przez fiskus.

Po odrzuceniu wypełnionego zeznania podatkowego mamy obowiązek wypełnić go samodzielnie. Możemy to zrobić w usłudze e-PIT, ale nie tylko – dostępne są także inne tradycyjne metody składania zeznania podatkowego. Pamiętajmy jednak, że jeżeli odrzucimy PIT przygotowany przez fiskus, a nie złożymy samodzielnie swojego PIT-u, to będzie groziła nam kara za niewykonanie tego obowiązku.

4. Nic nie robić.

Jeżeli nie zrobimy nic, to nasze rozliczenie zostanie automatycznie uznane za zaakceptowane w ostatecznym terminie składania zeznań podatkowych, czyli 30 kwietnia.

Następnie pozostaje nam tylko zaakceptować i wysłać zeznanie podatkowe.

Po wszystkim możemy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru dokumentu, żebyśmy mieli potwierdzenie, że złożyliśmy PIT w terminie.


e-PIT – rewolucja w świecie podatków

Wprowadzenie elektronicznego automatycznego rozliczania podatników jest w Polsce ogromną rewolucją. Dotychczas obowiązkiem każdego obywatela było samodzielne złożenie zeznania podatkowego.

Nie wszyscy Polacy czuli się na siłach, by samodzielnie wypełnić PIT, więc często korzystali z pomocy bliskich osób lub księgowych. Teraz każdy, kto rozlicza się przez PIT-37 i/lub PIT-38, może zrezygnować z pomocy osób trzecich i zdać się na rozliczenie przygotowane przez fiskus.

Osoby, które rozliczą się online, mogą liczyć na szybszy zwrot podatku. Ministerstwo zdecydowało się skrócić czas zwrotu podatku 45 dni dla wszystkich osób, które rozliczą się elektronicznie.

Jak się rozliczać?

Co ważne – z usługi e-PIT można skorzystać nie tylko przez internet, ale także przez smartfona.

Z jakich przeglądarek korzystać?

Ministerstwo radzi, by z Portalu Podatkowego korzystać z następujących przeglądarek:

– przy korzystaniu z komputera

 • Chrome 58.x
 • FireFox 63.x
 • Opera 56.x
 • Edge 17
 • IE 11.x
 • Safari 12.x

– przy korzystaniu z smartfona

 • Chrome for Android
 • Safari Ipad
 • Safari Iphone
 • Samsung Internet 7.4


Źródła:

https://twitter.com/MF_GOV_PL

https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/twoj-e-pit-jak-go-zlozyc-krok-po-kroku/

Oceń:
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Średnia: 5 / 5, łącznie 1 ocen
Komentarze