PKO BP dołączył do indeksu dużych spółek FTSE Russell
Brytyjski gigant wśród dostawców giełdowych, FTSE Group, reklasyfikował Polskę do prestiżowego statusu kraju rozwiniętego. Jedyną polską firmą, jaka weszła do grupy spółek indeksu FTSE Russell, został PKO Bank Polski.
Wraz z dniem 24. września 2018 roku Polska dołączyła do grona krajów rozwiniętych według światowej sławy agencji indeksowej FTSE Group. Decyzja o tej nobilitacji naszego kraju została ogłoszona już w 2017 roku, lecz dopiero wczoraj w pełni weszła ona w życie.
Dzięki reklasyfikacji Polski ze statusu „emerging markets” („gospodarki rozwijające się”) na „developed markets” („gospodarki rozwinięte”) kraj nasz znalazł się w ścisłej czołówce 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.
Na oficjalną uroczystość reklasyfikacji Polski zaproszonych zostało aż 37 największych polskich spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jedyną z tych firm, jakiej udało się wejść do grupy dużych spółek indeksu FTSE Russell, został właśnie PKO Bank Polski.
Uznanie dla Polski
Decyzja brytyjskiej agencji indeksowej o reklasyfikacji Polski jest pierwszym od ponad dekady oświadczeniem tego typu. Ta niezwykła nobilitacja naszego kraju jest skutkiem nieustannej poprawy infrastruktury polskiego rynku, a przede wszystkim – wzrostu PKB.
Wraz z podniesieniem statusu Polski do poziomu „developed markets” Polska stała się największą i najbardziej wpływową gospodarką w Europie Środkowo-Wschodniej. Żaden inny kraj z tego regionu nie został do tej pory zaliczony do grupy państw rozwiniętych.
Sama reklasyfikacja Polski nie była “drobnym”, symbolicznym wydarzeniem. Uczczono ją oficjalną uroczystością, jaka odbyła się w stolicy Wielkiej Brytanii. Reprezentacja 37 największych polskich spółek odwiedziła m.in. siedzibę London Stock Exchange. Gości zaproszono także na specjalą konferencję pt. „Charting Poland’s Future: Spotlight on Growth & Innovation”.
Wielki triumf PKO BP
PKO Bank Polski okazał się być jedyną polską firmą, jaką zaliczono do prestiżowego indeksu dużych spółek FTSE Russell. Jest to nie tylko wyraz ogromnego uznania dla Banku, lecz także obdarzenia polskiej spółki sporym bagażem zaufania na przyszłe lata.
Choć konkurencja była spora, bowiem na samą uroczystość reklasyfikacji Polski zaproszono aż 37 największych polskich spółek notowanych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, to właśnie PKO BP bezapelacyjnie zatriumfował i zdobył największe poparcie wsród przestawicieli FTSE Group.
Jak podkreśla Jakub Papierski, wiceprezes Banku, wyjątkowa nobilitacja PKO BP jest wynikiem przede wszystkim dynamicznego rozwoju działaności biznesowej i konsekwentnego umacniania się pozycji Banku jako niekwestionowanego lidera polskiej bankowości.
PKO na czele polskiej gospodarki
PKO BP jest notowany na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych już od 2004 roku. Kapitalizacja spółki przekracza na chwilę obecną próg 50 miliardów złotych, co stawia ją na pozycji najcenniejszej spółki na warszawskim parkiecie.
Warto także wiedzieć, iż PKO BP jest największym bankiem w Polsce – zarówno detalicznym, jak i korporacyjnym. Już ponad 9 milionów Polek i Polaków zaufało temu bankowi, a same aktywa PKO BP wynoszą blisko 300 miliardów złotych.
Największym plusem PKO Banku Polskiego jest cyfrowa transformacja niemal wszystkich sektorów działalności. Proces ten polega m.in. na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań tworzonych we współpracy ze środowiskiem technologicznych startupów, a także na ciągłym rozwoju kanałów mobilnych Banku i zaawansowanej analityce danych.
Dodaj komentarz