PKO BP podnosi wkład własny przy kredytach hipotecznych

PKO BP podnosi wkład własny przy kredytach hipotecznych

author
Dominika Sobieraj
04 kwietnia 2020

Uzyskanie kredytu hipotecznego w PKO Banku Polskim nie będzie już takie proste. Od 1 kwietnia, chcąc kupić mieszkanie na kredyt w PKO BP, trzeba będzie mieć w gotówce nie 10, a 20% wartości kredytu. Przykładowo – żeby kupić mieszkanie za 400 000 zł, będziemy musieli mieć aż 80 000 wkładu własnego.

Warunki kredytowania w PKO BP zmieniły się z dniem 1 kwietnia 2020 roku. Dotyczą nie tylko tych wniosków, które będą składane po tym dniu, ale także wniosków, które zostały już złożone, ale nie doszło jeszcze do wydania ostatecznej decyzji kredytowej.

Zgodnie z prawem bank ma 21 dni na wydanie decyzji kredytowej, więc wszystkie osoby, które złożyły wniosek o kredyt hipoteczny w PKO BP po 10 marca, będą traktowane na nowych zasadach. Jeżeli nie będą mieli 20% wkładu własnego, ich wniosek zostanie automatycznie odrzucony.

Wkład do kredytu hipotecznego – 10 czy 20%?

Polacy przez ostatnie lata zdążyli przyzwyczaić się już do wkładów w wysokości 10% wartości kredytu. Zgodnie z zaleceniami KNF wkład własny nie powinien jednak wynosić 10%, a dwukrotnie więcej (20%).

Banki, by dostosować się do tego przepisu, a jednocześnie dać Klientom możliwość bardziej swobodnego korzystania z kredytów, przyjmowały wkład w wysokości 10%, a na drugie 10% udzielały np.: dodatkowego ubezpieczenia do tej kwoty. Takie ubezpieczenie nazywane jest zwykle ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego.

PKO BP zdecydował się jednak pójść krok dalej i postawić Klientom wymóg posiadania aż 20% wartości kredytu w gotówce. Takie wymogi mają również BNP Paribas, Bank Pocztowy oraz Citi Handlowy.

Nadal mamy również takie banki, które udzielają kredytów hipotecznych z wkładem własnym w wysokości 10%. Jest również jeden bank, który wymaga od Klientów posiadania aż 30% wartości kredytu w ramach wkładu własnego.

Przedstawiamy wszystkie szczegóły na poniższej rozpisce:

Co może być wkładem do kredytu w PKO BP?

Klienci, którzy chcą uzyskać kredyt hipoteczny w PKO BP, muszą mieć wkład w postaci 20% całej wartości nieruchomości. Pieniądze te możemy mieć:

– na koncie bankowym,
– w gotówce,
– od kogoś bliskiego w formie darowizny.

Często jako wkład traktowana jest także kwota zaliczki wpłacana przez nas do dewelopera w celu rezerwacji lokalu. Naszym wkładem mogą być również materiały zakupione na budowę domu albo wartość działki zakupionej pod tę nieruchomość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

KredytOK w Chełmie
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
18 lutego 2017

KredytOK w Chełmie

Kredyt hipoteczny Biała Podlaska
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
02 marca 2023

Kredyt hipoteczny Biała Podlaska

Credit Agricole w Gostyninie
Oddziały
author
Patryk Byczek
18 lipca 2019

Credit Agricole w Gostyninie

SKOK Chmielewskiego Łęczna
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
24 kwietnia 2021

SKOK Chmielewskiego Łęczna

Expander w Poznaniu
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
30 stycznia 2015

Expander w Poznaniu

Bank Spółdzielczy w Ustroniu sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
27 grudnia 2019

Bank Spółdzielczy w Ustroniu sesje przychodzące i wychodzące

Porównaj