Po pożyczki sięgamy częściej, lecz na niższe kwoty
Politycy raz po raz krytykują polski sektor pożyczek pozabankowych za ogromne zyski generowane kosztem klientów. Tymczasem prawda jest taka, że stopa rentowności tego sektora ledwie sięga ponad zero, a firmy przeżywają burzliwy czas, licząc na poprawę kondycji w kolejnych miesiącach. Jak wyglądała sprzedaż pożyczek pozabankowych we wrześniu 2019 roku?
Rynek pożyczkowy w Polsce przeżywa stopniowe spowolnienie. Wprawdzie polscy konsumenci nieco częściej zgłaszają się do pozabankowych instytucji pożyczkowych po finansowanie, lecz jednak oferty pożyczek, jakie wybieramy, opiewają na niższe kwoty niż miało to miejsce dotychczas. Jak wynika z najnowszego „Newslettera BIK” o rynku pożyczkowym, we wrześniu bieżącego roku w ujęciu wartościowym firmy pożyczkowe udzieliły pożyczek na kwotę niższą o 4,7% rdr., a w ujęciu liczbowym – odnotowały wzrost o na poziomie 5,9%.
Najnowszy raport rynkowy przygotowany przez BIK wskazuje, że do prywatnych instytucji pożyczkowych udajemy się po coraz mniejsze kwoty, pozostawiając te większe finansowania bankom. Średnia wartość pożyczki pozabankowej przyznanej we wrześniu bieżącego roku wyniosła 2 424 zł i była niższa aż o 10 % od średniej wartości pożyczki udzielonej we wrześniu ubiegłego roku. Jaki jest powód wartościowego spadku popytu? Najpewniej chodzi o rosnącą świadomość konsumentów dotyczącą różnic w kosztach pożyczek bankowych i pozabankowych.
Biuro Informacji Kredytowej – najważniejsze informacje
Autorem najnowszego newslettera o rynku pożyczkowym jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK S.A.). Najważniejszym zadaniem tej instytucji jest gromadzenie, integrowanie i udostępnianie danych, jakie dotyczą historii kredytowej wszystkich klientów banków i SKOK-ów, a od niedawna również pozabankowych firm pożyczkowych.
Mimo powtarzających się nieścisłości i częstych pomyłek, Biuro Informacji Kredytowej nie jest tym samym co Biuro Informacji Gospodarczej. Mówiąc najprościej, jak to możliwe, BIG gromadzi głównie negatywne dane na temat zobowiązań (jest rejestrem dłużników). Z kolei baza prowadzona przez BIK nie skupia się wyłącznie na zadłużeniach, lecz na ogóle informacji dotyczących wiarygodności kredytowej danego podmiotu. Blisko 90% informacji w BIK-u to wpisy pozytywne.
Sprawdź listę najcześciej powtarzanych mitów na temat Biura Informacji Kredytowej.
Sprzedaż pożyczek w całym roku 2019
Biorąc pod uwagę dane sprzedażowe za trzy pierwsze kwartały 2019 roku, okazuje się, że w Polsce udzielono o 0,5% więcej pożyczek niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ujęciu wartościowym spadek w okresie styczeń-wrzesień wyniósł 2,1% rdr. A posługując się konkretnymi liczbami, lącznie w trzech pierwszych kwartałach 2019 roku firmy pożyczkowe udzieliły dokładnie 2 046,5 tysiąca pożyczek na kwotę rzędu 5,197 miliarda złotych. O trendach sprzedażowych dodatkowo informuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej:
Ciekawym zjawiskiem jest odwrócona struktura udzielanych pożyczek. W okresie styczeń – wrzesień 2019 r. pożyczki do 1 tys. zł stanowiły 38% liczby udzielonych pożyczek, ale tylko 9% ich wartości. Natomiast pożyczki powyżej 5 tys. to jedynie 11% udzielonych pożyczek, ale aż 40% wartości.
W raporcie BIK-u czytamy również, iż dodatnia dynamika liczby i wartości udzielanych pożyczek w okresie styczeń-wrzesień 2019 roku dotyczyła dwóch przedziałów pożyczek niskokwotowych:
1) do kwoty 1 tys. złotych (+5,3% w ujęciu liczbowym, +4,9% w ujęciu wartościowym),
2) w kwocie od 2 do 3 tys. złotych (+6,0% w ujęciu liczbowym, +6,8% w ujęciu wartościowym).
Z kolei najwyższą ujemną dynamikę w ujęciu liczbowym oraz wartościowym w pierwszych dziewięciu miesiącach 2019 roku w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku odnotowały pożyczki z przedziału kwotowego 3 do 5 tys. złotych, odpowiednio: -6,4% oraz -7,2%.
Przyszłość rynku – jakie perspektywy?
Jak wynika z kolejnego już Newslettera BIK o rynku pożyczkowym, sprzedaż pozabankowych produktów finansowych wciąż utrzymuje się w Polsce na relatywnie równym poziomie. Nie oznacza to jednak, iż branża nie zmaga się z problemami – wręcz przeciwnie, obecnie miejsce ma wiele niesprzyjających procesów regulacyjnych, a w planowane na przyszłe miesiące zmiany prawne mogą jedynie pogorszyć ten obraz.
Oficjalne analizy rynkowe Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych wskazują, że akcja kredytowa instytucji pożyczkowych znajduje się w recesji, co ma związek z postępującą konsolidacją branży. Oczywiście niesprzyjające środowisko regulacyjne jest jednym z wielu powodów sumujących się na ogólne pogorszenie kondycji polskiego sektora pozabankowego. Na wahania sprzedaży wpływ miały również zmiany nastrojów konsumpcyjnych wśród Polaków, którzy ciesząc się poprawą zdolności, coraz częściej sięgają po tańsze produkty bankowe.
Ostatnie 12 miesięcy to okres dużej niepewności regulacyjnej, co wstrzymało szereg decyzji inwestycyjnych i negatywnie wpłynęło na kwotę sprzedaży pożyczek. Poprawa sytuacji materialnej Polaków rozbudza ich apetyt na usługi kredytowe i sprawia, że podmioty pozabankowe muszą bardziej zabiegać o klientów. To i wiele innych czynników wpływa na restrukturyzację rynku
– komentuje Łukasz Piechowiak, dyrektor działu analiz Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych.
Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/468006/newsletter-bik-o-rynku-pozyczkowym-2019-10-22
Dodaj komentarz