Niedoręczona przesyłka, zniszczona zawartość paczki, pusta zawartość koperty - to najczęstsze przyczyny reklamacji usług świadczonych przez Pocztę Polską. Jak złożyć taką reklamację? 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 03.09.2018
Udostępnij:

Poczta Polska akceptuje dwa sposoby składania reklamacji:
– osobiście w placówce Poczty Polskiej,
– online za pomocą formularza. 

Proces reklamacyjny regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie reklamacji usługi pocztowej z dnia 26 listopada 2013 roku. Aby rozpocząć proces reklamacyjny, musimy posiadać potwierdzenie nadania przesyłki (w przypadku przesyłek poleconych) albo mieć dane dotyczące jej nadania (np.: numer przesyłki w przypadku paczek pocztowych). 

Reklamacja w placówce Poczty Polskiej 

Wypełniony formularz reklamacyjny wraz ze wszystkimi koniecznymi załącznikami możemy złożyć w każdej placówce Poczty Polskiej. Skąd wziąć taki formularz? 

1. Możemy otrzymać go bezpłatnie w placówce. 
2. Możemy pobrać go ze strony internetowej Poczty Polskiej i wydrukować.

Druk reklamacyjny dla przesyłek krajowych: http://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2018/06/druk_92.pdf
Druk reklamacyjny dla przesyłek zagranicznych: http://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2018/06/druk_92a.pdf

Druk należy wypełnić w całości literami drukowanymi i cyframi. Musimy liczyć się z tym, że przetwarzanie formularza papierowego potrwa dłużej, niż rozpatrywanie formularza elektronicznego. 


 

Reklamacja przez Internet

Formularz reklamacyjny można złożyć online bez wychodzenia z domu. Dostępny jest on pod adresem: https://ereklamacje.poczta-polska.pl/#/wniosek_reklamacyjny/customer_type. Wypełnienie wniosku składa się z kilku etapów. 

Podajemy kolejno:
1. Powód zgłoszenia.
2. Dane zgłoszenia.
3. Informacje dodatkowe.
4. Załączniki.

Na koniec zobaczymy jeszcze podsumowanie naszej reklamacji. Ostatnim etapem składania formularza jest jego potwierdzenie. W przypadku wyboru opcji formularza online niczego nie trzeba drukować. Od momentu wysłania zgłoszenia należy jedynie czekać na odpowiedź Poczty Polskiej. 

Najpierw warto zadzwonić

Poczta Polska zachęca, by przed złożeniem reklamacji zadzwonić na infolinię i spróbować uzyskać od konsultanta odpowiedź na pytanie, co stało się z naszą przesyłką. Jeżeli sprawę uda się rozwiązać po rozmowie, zaoszczędzimy sobie oczekiwania na rozpatrzenie reklamacji (w przypadku większości przesyłek Poczta Polska daje sobie 3 miesiące na odesłanie Klientowi odpowiedzi).  

Numery:
801 333 444 z telefonów stacjonarnych (opłata według cennika operatora)
(+48) 43 842 06 00 z telefonu komórkowego oraz z telefonów stacjonarnych krajowych i zagranicznych (opłata według cennika operatora)

Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

Kiedy powinniśmy reklamować? 

Reklamację na usługę Poczty Polskiej można wnieść w przypadku:
– niewykonania usługi.
– nienależytego wykonania usługi.

Co kryje się pod tymi pojęciami? Niewykonaniem usługi jest oczywiście doprowadzenie przez Pocztę Polską do sytuacji, w której przesyłka zostanie utracona (zgubiona w trakcie drogi). Jako nienależyte wykonanie usługi Poczta Polska traktuje:
1. Ubytek zawartości przesyłki.
2. Uszkodzenie zawartości przesyłki (nie opakowania). 
3. Zwrócenie przesyłki bez podania przyczyny zwrotu. 

Wszystkie inne zażalenia powinniśmy składać raczej w postaci skargi niż w postaci reklamacji. Skargę możemy złożyć np.: w sytuacji, gdy listonosz notorycznie nie dostarcza przesyłek poleconych, tylko wrzuca awizo nawet wtedy, gdy jesteśmy w domu. 

Przesyłka nie zostaje co prawda w żaden sposób uszkodzona przez działanie listonosza, ale usługa nie zostaje w pełni zrealizowana, ponieważ elementem doręczenia listu poleconego jest podjęcie próby jego dostarczenia. Awizo musi być przez listonosza zostawiane jedynie w sytuacji, gdy upewni się on, że osoby uprawnionej do odbioru przesyłki nie ma w domu. 

Skarga na usługi Poczty Polskiej 

Skargę złożyć można na więcej sposobów, niż reklamację. Do wyboru mamy:
– złożenie pisma w placówce Poczty Polskiej,
– przefaksowanie pisma na numer 22 656 59 88,
– złożenie ustnej skargi w placówce Poczty Polskiej lub w Biurze Wsparcia Klientów w siedzibie Centrali Spółki (ul. Rodziny Hiszpańskich 8, Warszawa). 

Zarówno jednak w przypadku składania skargi, jak i reklamacji, warto najpierw skontaktować się z Infolinią i przedstawić swoją sytuację konsultantowi. Być może okaże się, że nasz problem jest skutkiem niefortunnej pomyłki i może być rozwiązany w trybie natychmiastowym. 

Źródło – strona Poczty Polskiej:
https://www.poczta-polska.pl/reklamacje/

Komentarze (9)
Dariusz Windorpski, 18 sierpnia 2019 o 15:59

Od trzech tygodni czekam na przesyłkę pocztex48 codziennie reklamuje na infolinii i otrzymuje odpowiedź że przesyłka jest w sortowni lisi ogon i nic nie mogą zrobic gdzie można tą bandę ignorantow zaskarżyć

POCTA POLSKA TO JAKIS BALAGAN SPRZEDAJE PRZETERMINOWANE STARE ‚krowki’ APACZKI Z ZAGRANICY SIE TEZ PRZETERMINOWUJA . nIKT NIE ODBIERA TELEFONOW I MIWSIACAMI SIE NA WSZYSTKO CZEKA . paczki zimowe przychodza na wielkanoc wyslalam ostatnia paczke bo mysle ze juz jest za pozno na paczke noworoczna . Mysle ze poczty w afrykanskim buszu pracuja lepiej , POLECAM WSZYSTKIM KUPOWAC W SKLEPACH NIE WYSYLAC I NIE ZAMAWIAC BO I TAK NIE DOCHODZA . ALBO SA CELOWO USZKODZONE .

Kupiłem na Allegro małą rzecz za kilka złotych, wybrałem opcje list ekonomiczny (najtańszy 3,50 zł),jest trzynasty dzień jak na tą przesyłkę czekam, pani na poczcie mówi, że listonosz jest na urlopie, a zastępca nie roznosi listów ekonomicznych, to chyba jakiś cyrk !!!

Od kilku lat dostaję uszkodzone listy zagraniczne, zglaszalam problem w najbliższej poczcie i dzisiaj znów dostałam uszkodzony list, został tylko oklejony „przesyłka uszkodzona” a zawartości nie było kolejny raz. Czy naprawdę nic się nie da z tym zrobić? Jak długo jeszcze będziemy okradani i czy już nie ma tajności korespondencji. Gdybym chciała żeby obce osoby czytaly moją korespondencję to bym to na fb wystawiła.

W Ostrołęce, w dzielnicy Stare Miasto listonosz zostawia awizo bez sprawdzenia obecności w mieszkaniu (pomimo tego że jest domofon i nie musi wędrować po schodach)
A ostatnio nawet awizo przestał zostawiać, odnotowuje tylko, pewnie siedząc w domu, że przesyłka była awizowana, robi to dwukrotnie, i przesyłka wraca do nadawcy (sąd, policja i inne ważne urzędowe pisma). Zgłaszanie na poczcie nic nie daje. Jak złapię dziada to mu jaja urwę ….

Od dluzszego czasu listonosz nie przychodzi z pocztą nie wiem dlaczego morze przez upaly ale ja dostaję upomnienia telef za nie zaplacone rachunki za prąd dotyczy to poczty w Kalwari Zebrzydowskiej jesst tp poczta nie kompetentna wszyscy powinni tp wiedzieć

Dlaczego ludzie są wobec ignorancji Poczty polskiej bezradni ?.
Co mogę zrobić, żeby nie być oszukiwanym przez Pocztę ?.
Otrzymuje wiele przesyłek, i sporo jako przesyłki dostarczane przez Pocztę polską.
Z żadną firma nie ma tylu problemów co z Pocztą.
Czyja jest to firma, czy trzeba zgłosić skargę do premiera, żeby w tej pseudo firmie zapanował porządek.
Żeby zaczęli dostarczać przesyłki w terminie.
Większość przesyłek jest dostarczona po terminie. Nie ma z kim porozmawiać, na infolinii, jak zawsze nic nie mogą, ani nic nie wiedzą.
Jesteśmy bezradni. Co możemy zrobić żeby ta firma nas klientów nie oszukiwała i nie ignorowała.
Ta firma to chyba największa porażka na rynku

Od tygodnia czeka na mnie paczka z tkanina , którą potrzebowałam do pracy.Poczta Polska w usłudze smart nie wysłała mi przez tydzień sms a z kodem odbioru przesyłki .Żabka nie chce jej wydać.Interwencja sprzedawcy nic nie dała.Poczta zapewnaiła ,ze smsa wysłała.Otrzymali dwa numery tel.Na żaden nic nie przyszło.Czy jeśli stracę pieniądze wskutek niewykonania zlecenia to Poczta bedzie mi płacić odszkodowanie?Ciekawe…

Dariusz Wasilewski, 20 lutego 2019 o 07:42

Listonosz obsługujący ul.Oleśnicką we Wrocławiu notorycznie nie dostarcza przesyłek poleconych do adresata, wypisuje awizo bez sprawdzenia czy odbiorca oczekuje w domu.
Co mają zrobić ludzie starsi i chorzy, którym wycieczka do urzędu pocztowego sprawia wiele trudności.