Niedoręczona przesyłka, zniszczona zawartość paczki, pusta zawartość koperty - to najczęstsze przyczyny reklamacji usług świadczonych przez Pocztę Polską. Jak złożyć taką reklamację? 

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 03.09.2018
Udostępnij:

Poczta Polska akceptuje dwa sposoby składania reklamacji:
– osobiście w placówce Poczty Polskiej,
– online za pomocą formularza. 

Proces reklamacyjny regulowany jest przez Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji w sprawie reklamacji usługi pocztowej z dnia 26 listopada 2013 roku. Aby rozpocząć proces reklamacyjny, musimy posiadać potwierdzenie nadania przesyłki (w przypadku przesyłek poleconych) albo mieć dane dotyczące jej nadania (np.: numer przesyłki w przypadku paczek pocztowych). 

Reklamacja w placówce Poczty Polskiej 

Wypełniony formularz reklamacyjny wraz ze wszystkimi koniecznymi załącznikami możemy złożyć w każdej placówce Poczty Polskiej. Skąd wziąć taki formularz? 

1. Możemy otrzymać go bezpłatnie w placówce. 
2. Możemy pobrać go ze strony internetowej Poczty Polskiej i wydrukować.

Druk reklamacyjny dla przesyłek krajowych: http://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2018/06/druk_92.pdf
Druk reklamacyjny dla przesyłek zagranicznych: http://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2018/06/druk_92a.pdf

Druk należy wypełnić w całości literami drukowanymi i cyframi. Musimy liczyć się z tym, że przetwarzanie formularza papierowego potrwa dłużej, niż rozpatrywanie formularza elektronicznego. 


 

Reklamacja przez Internet

Formularz reklamacyjny można złożyć online bez wychodzenia z domu. Dostępny jest on pod adresem: https://ereklamacje.poczta-polska.pl/#/wniosek_reklamacyjny/customer_type. Wypełnienie wniosku składa się z kilku etapów. 

Podajemy kolejno:
1. Powód zgłoszenia.
2. Dane zgłoszenia.
3. Informacje dodatkowe.
4. Załączniki.

Na koniec zobaczymy jeszcze podsumowanie naszej reklamacji. Ostatnim etapem składania formularza jest jego potwierdzenie. W przypadku wyboru opcji formularza online niczego nie trzeba drukować. Od momentu wysłania zgłoszenia należy jedynie czekać na odpowiedź Poczty Polskiej. 

Najpierw warto zadzwonić

Poczta Polska zachęca, by przed złożeniem reklamacji zadzwonić na infolinię i spróbować uzyskać od konsultanta odpowiedź na pytanie, co stało się z naszą przesyłką. Jeżeli sprawę uda się rozwiązać po rozmowie, zaoszczędzimy sobie oczekiwania na rozpatrzenie reklamacji (w przypadku większości przesyłek Poczta Polska daje sobie 3 miesiące na odesłanie Klientowi odpowiedzi).  

Numery:
801 333 444 z telefonów stacjonarnych (opłata według cennika operatora)
(+48) 43 842 06 00 z telefonu komórkowego oraz z telefonów stacjonarnych krajowych i zagranicznych (opłata według cennika operatora)

Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00.

Kiedy powinniśmy reklamować? 

Reklamację na usługę Poczty Polskiej można wnieść w przypadku:
– niewykonania usługi.
– nienależytego wykonania usługi.

Co kryje się pod tymi pojęciami? Niewykonaniem usługi jest oczywiście doprowadzenie przez Pocztę Polską do sytuacji, w której przesyłka zostanie utracona (zgubiona w trakcie drogi). Jako nienależyte wykonanie usługi Poczta Polska traktuje:
1. Ubytek zawartości przesyłki.
2. Uszkodzenie zawartości przesyłki (nie opakowania). 
3. Zwrócenie przesyłki bez podania przyczyny zwrotu. 

Wszystkie inne zażalenia powinniśmy składać raczej w postaci skargi niż w postaci reklamacji. Skargę możemy złożyć np.: w sytuacji, gdy listonosz notorycznie nie dostarcza przesyłek poleconych, tylko wrzuca awizo nawet wtedy, gdy jesteśmy w domu. 

Przesyłka nie zostaje co prawda w żaden sposób uszkodzona przez działanie listonosza, ale usługa nie zostaje w pełni zrealizowana, ponieważ elementem doręczenia listu poleconego jest podjęcie próby jego dostarczenia. Awizo musi być przez listonosza zostawiane jedynie w sytuacji, gdy upewni się on, że osoby uprawnionej do odbioru przesyłki nie ma w domu. 

Skarga na usługi Poczty Polskiej 

Skargę złożyć można na więcej sposobów, niż reklamację. Do wyboru mamy:
– złożenie pisma w placówce Poczty Polskiej,
– przefaksowanie pisma na numer 22 656 59 88,
– złożenie ustnej skargi w placówce Poczty Polskiej lub w Biurze Wsparcia Klientów w siedzibie Centrali Spółki (ul. Rodziny Hiszpańskich 8, Warszawa). 

Zarówno jednak w przypadku składania skargi, jak i reklamacji, warto najpierw skontaktować się z Infolinią i przedstawić swoją sytuację konsultantowi. Być może okaże się, że nasz problem jest skutkiem niefortunnej pomyłki i może być rozwiązany w trybie natychmiastowym. 

Źródło – strona Poczty Polskiej:
https://www.poczta-polska.pl/reklamacje/

Komentarze (20)

Poczta Polska to jakaś POMYŁKA!!!! Jak można czekać na list polecony z sądu z tego samego miasta już dwa tygodnie i nic, a na śledzeniu przesyłki jest napisane że jest w transporcie ha ha chyba po całym kraju!!!!
MASAKRA

Słuszna racja,że to skandal co wyprawia poczta polska. Ja 04.02.2020 wysłałam list polecony piorytetowy z Gdańska do Redy z ważnymi dokumentami i do tej pory nie dotarł. I nikt nie jest w stanie udzielić mi informacji gdzie on aktualnie jest. To już kolejny raz kiedy zaginęła przesyłka.

To firma krzak. Nie polecam nikomu. Zamówiłem kuriera, przelałem pieniądze, miał odebrać paczkę tego samego dnia między 15:30 a 17, nie odebrał. Następnego dnia o godzinie 16 zacząłem dzwonić do poczty polskiej pod wszystkie dostępne numery, żeby zapytać, czy kurier przyjedzie. Żaden nr nie odpowiada! Wysłałem swoją kobietę na pocztę, żeby się dowiedziała. Otrzymałem informację, że nikt nie odczytał maila dot. zamówienia kuriera, na dodatek kurier miał być wysłany z innej placówki niż ta co podlega pod mój rejon. Parodia!

Wysłałem list polecony priorytetowy 17.12.2019 do innego kraju EU i nadal nie dotarł. Nie został również zarejestrowany w międzynarodowym stystemie pocztowym, tak więc nie jest możliwe jego śledzenie. Opłata na poczcie wyniosła 17zł i list powinien był dotrzeć na miejsce jeszcze przed Świętami. W środku były niezwykle ważne pisma sądowe. To co wyprawia Poczta Polska to jest absolutny skandal. Czytam, że takich przypadków jak mój jest mnóstwo.

z tego co czytam to paczki znikają w warszawie ….mama wyślą paczkę z polski do francji 13 grudnia gdzie było zapewnione dojście przed świetami sporo zapłaciła za przesyłkę żeby miec pewność ze dojdzie paczki dalej nie ma ostatni ślad to warszawa….

Barbara Kołodziej, 22 grudnia 2019 o 13:13

szukam na stronie informacji na temat możliwości wniesienia skargi, a tymczasem można znaleźć jedynie formularze do reklamacji. Widzę, że nie tylko ja mam jakieś uwagi do obsługi w placówce poczty polskiej. Nie chcę się wybierać do Warszawy… Jak złożyć skargę?

Opinia dotycząca pracowników placówki pocztowej przy ul. Lipowej (Galeria Forum) w Gliwicach: Panie, pracujące w dniu 29.11 2019 roku traktują klienta w sposób impertynencki wręcz naganny. Mianowicie zostałam niegrzecznie wyproszona z sali obsługi klienta, ponieważ (jak stwierdziły, właśnie zaczęła im się przerwa). Zgodnie z dobrymi zwyczajami, klient będący wewnątrz biura powinien zostać obsłużony lub też grzecznie zapytany czy może zaczekać. Zachowanie pracowników przypomina lata głębokiego PRL-u, kiedy klient był intruzem. Liczę, że zwierzchnicy w/w pracownic, przeszkolą podległych im pracowników z należytej obsługi klienta.

Beznadziejna firma zlepek niedouczonych aroganckich bezszczelnych i traktujacych petanta jak intruza urzedniczek z bozej laski. Zostalam tak ostatnio potraktowana na poczcie gdy domagalam sie wydania mi mojej paczki. Firma najgorsza jaka znam. Banda zlodziei i niudacznikow

Kuzynka wyslala mi przesylke polecona tracking# RR280530019PL z Zielonej Gory do Kanady.Dzis mija 25 dzien od wyslania, przesylki nie ma.Ostatni slad to Warszawa.Moze ktos z Poczty Polskiej odpowie?

BEZNADZIEJNA FIRMA BŁAGAM PODAJCIE SIĘ DO LIKWIDACJI

Listonosz Patrycjusz Jagosz z Bielska Białej dzielnicy Straconka notorycznie uszkadza przesyłki bankowe oraz nie dostarcza przesyłek poleconych a awizo jest nieczytelne co mam zrobić .Kiedy zwracam mu uwagę wulgarnie wręcz obelżywie pyskuje i śmieje się że zamało mu płacą to jakiś skandal .ostatnią przesyłkę znalazłam w ogrodzie na trawniku a padał deszcz skrzynka na listy jest na ogrodzenie przy głównej bramie do posesji takie standardymam od kilku lat dziękuje

Dariusz Windorpski, 18 sierpnia 2019 o 15:59

Od trzech tygodni czekam na przesyłkę pocztex48 codziennie reklamuje na infolinii i otrzymuje odpowiedź że przesyłka jest w sortowni lisi ogon i nic nie mogą zrobic gdzie można tą bandę ignorantow zaskarżyć

POCTA POLSKA TO JAKIS BALAGAN SPRZEDAJE PRZETERMINOWANE STARE ‘krowki’ APACZKI Z ZAGRANICY SIE TEZ PRZETERMINOWUJA . nIKT NIE ODBIERA TELEFONOW I MIWSIACAMI SIE NA WSZYSTKO CZEKA . paczki zimowe przychodza na wielkanoc wyslalam ostatnia paczke bo mysle ze juz jest za pozno na paczke noworoczna . Mysle ze poczty w afrykanskim buszu pracuja lepiej , POLECAM WSZYSTKIM KUPOWAC W SKLEPACH NIE WYSYLAC I NIE ZAMAWIAC BO I TAK NIE DOCHODZA . ALBO SA CELOWO USZKODZONE .

Kupiłem na Allegro małą rzecz za kilka złotych, wybrałem opcje list ekonomiczny (najtańszy 3,50 zł),jest trzynasty dzień jak na tą przesyłkę czekam, pani na poczcie mówi, że listonosz jest na urlopie, a zastępca nie roznosi listów ekonomicznych, to chyba jakiś cyrk !!!

Od kilku lat dostaję uszkodzone listy zagraniczne, zglaszalam problem w najbliższej poczcie i dzisiaj znów dostałam uszkodzony list, został tylko oklejony “przesyłka uszkodzona” a zawartości nie było kolejny raz. Czy naprawdę nic się nie da z tym zrobić? Jak długo jeszcze będziemy okradani i czy już nie ma tajności korespondencji. Gdybym chciała żeby obce osoby czytaly moją korespondencję to bym to na fb wystawiła.

W Ostrołęce, w dzielnicy Stare Miasto listonosz zostawia awizo bez sprawdzenia obecności w mieszkaniu (pomimo tego że jest domofon i nie musi wędrować po schodach)
A ostatnio nawet awizo przestał zostawiać, odnotowuje tylko, pewnie siedząc w domu, że przesyłka była awizowana, robi to dwukrotnie, i przesyłka wraca do nadawcy (sąd, policja i inne ważne urzędowe pisma). Zgłaszanie na poczcie nic nie daje. Jak złapię dziada to mu jaja urwę ….

Od dluzszego czasu listonosz nie przychodzi z pocztą nie wiem dlaczego morze przez upaly ale ja dostaję upomnienia telef za nie zaplacone rachunki za prąd dotyczy to poczty w Kalwari Zebrzydowskiej jesst tp poczta nie kompetentna wszyscy powinni tp wiedzieć

Dlaczego ludzie są wobec ignorancji Poczty polskiej bezradni ?.
Co mogę zrobić, żeby nie być oszukiwanym przez Pocztę ?.
Otrzymuje wiele przesyłek, i sporo jako przesyłki dostarczane przez Pocztę polską.
Z żadną firma nie ma tylu problemów co z Pocztą.
Czyja jest to firma, czy trzeba zgłosić skargę do premiera, żeby w tej pseudo firmie zapanował porządek.
Żeby zaczęli dostarczać przesyłki w terminie.
Większość przesyłek jest dostarczona po terminie. Nie ma z kim porozmawiać, na infolinii, jak zawsze nic nie mogą, ani nic nie wiedzą.
Jesteśmy bezradni. Co możemy zrobić żeby ta firma nas klientów nie oszukiwała i nie ignorowała.
Ta firma to chyba największa porażka na rynku

Od tygodnia czeka na mnie paczka z tkanina , którą potrzebowałam do pracy.Poczta Polska w usłudze smart nie wysłała mi przez tydzień sms a z kodem odbioru przesyłki .Żabka nie chce jej wydać.Interwencja sprzedawcy nic nie dała.Poczta zapewnaiła ,ze smsa wysłała.Otrzymali dwa numery tel.Na żaden nic nie przyszło.Czy jeśli stracę pieniądze wskutek niewykonania zlecenia to Poczta bedzie mi płacić odszkodowanie?Ciekawe…

Dariusz Wasilewski, 20 lutego 2019 o 07:42

Listonosz obsługujący ul.Oleśnicką we Wrocławiu notorycznie nie dostarcza przesyłek poleconych do adresata, wypisuje awizo bez sprawdzenia czy odbiorca oczekuje w domu.
Co mają zrobić ludzie starsi i chorzy, którym wycieczka do urzędu pocztowego sprawia wiele trudności.