W Polsce nadal 2837 miejscowości jest bez zasięgu
Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji poinformowała, że ponad 2830 polskich miast nie ma dostępu do zasięgu telefonii komórkowej. Wynik jest nieco lepszy od tego w roku poprzednim, ponieważ wtedy z tym problemem mierzyło się 3080 miejscowości.
Sytuacja w Polsce zdaje się być nieco lepsza z roku na rok, ponieważ liczba miejscowości bez zasięgu delikatnie zmniejsza się.
Sieci w Polsce
Z danych wynika, że Polska w ujęciu populacyjnym pokryta się w stu procentach siecią 3G, natomiast w dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach 4LTE. Informacje te przedstawiła wiceminister cyfryzacji, powołując się na na opracowany przez Urząd Regulacji Energetyki roczny raport. Dane do URE dostarczają operatorzy sieci telekomunikacyjnych.
Polska bez zasięgu
Mimo tego, że liczba miast bez zasięgu zmniejsza się, nadal nie ma się z czego cieszyć. Wszystko dlatego, że większa liczba skupiała w sobie jednostki składające się z kilku lub kilkunastu gospodarstw domowych. Dodatkowo dane mówiące o pokryciu zasięgowym nie odzwierciedlają w żaden sposób jakości oferowanych usług. 20 Mb/s – tyle wynosi przepustowość LTE w naszym kraju – wynika z raportu OpenSignal. Dane te kłócą się z tymi, które oferują operatorzy telekomunikacji. Taki wynik stawia nas na 31 miejscu w Europie.
Na takie osiągi wpływają jednak czynniki regulacyjne, między innymi „normy pól magnetycznych”. Wiceminister Buk informowała, że w naszym kraju panują normy radzieckie z 1984 roku, które w żaden sposób nie odzwierciedlają tego, jak nasz kraj jest rozwinięty technologicznie. Ponadto normy te są sto razy bardziej surowe, niż normy w innych krajach.
Kolejne problemy
Wiceminister cyfryzacji podała także, że problemami w rozwinięciu sieci komórkowej w Polsce są także regulacje dotyczące prawa inwestycyjnego. Mowa tu o zezwoleniu na budowę nadajnika, na które inwestorzy czekają średnio 153 dni. Wanda Buk dodała również, że ten okres to minimalny czas oczekiwania w przypadku, gdzie nie zgłaszano żadnych protestów.
Jednakże ministerstwo chce rozwijać sieć komórkową w Polsce. W związku z tym opublikowano projekt ustawy o „wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych” oraz innych usług, na przykład „megaustawy”. Złożony na początku grudnia projekt jest obecnie analizowany. Resort cyfryzacji pragnie tym projektem sprawić, że procesy inwestycyjno-budowlane dotyczące procesów telekomunikacyjnych będą przebiegały o wiele szybciej. Ministerstwo w projekcie proponuje, między innymi, obniżenie kosztów budowy oraz eksploatacji sieci.
Dodaj komentarz