Podatek od deszczu – zaostrzenie kryteriów

Podatek od deszczu – zaostrzenie kryteriów

author
Dominika Byczek
31 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Warunki dotyczące uiszczania tzw. podatku od deszczu mają zostać wkrótce znacznie zaostrzone. Nowe zasady mają zniechęcić Polaków do betonowania każdego skrawka ziemi, co mogłoby się przełożyć na większą naturalną retencję gruntów. W wyniku zmian podatek zapłacą naprawdopodobniej nie tylko sklepy i hale, ale także właściciele domków jednorodzinnych.

Nazwa “podatek od deszczu” jest nazwą potoczną dla podatku, który ma sprzyjać zatrzymywaniu wód opadowych na gruntach. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie postuluje, by podatek ten nazywać więc nie podatkiem od deszczu, a podatkiem od zabetonowania, bo to temu właśnie ma przeciwdziałać rozszerzenie grona płatników tej daniny.

Zmiany w przepisach dotyczących tego podatku – jakkolwiek by go nie nazwać – są obecnie na etapie konsultacji międzyresortowych i społecznych. “Proponowane rozwiązania pozwolą złagodzić skutki suszy na terenach wiejskich i miejskich. Docelowo ustawa wesprze rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury, naturalne systemy retencji oraz „odbetonowanie” miast” – czytamy w komunikacie.

Podatek od deszczu – kto zapłaci?

Dotychczas podatek od deszczu był naliczany tylko właścicielom działek o powierzchni od 3500 mkw. Po zmianach rozliczane mają być wszystkie działki o powierzchni powyżej 600 mkw.

Podatek od deszczu będzie naliczany wobec wszystkich działek o powierzchni powyżej 600 mkw, o ile na działkach tych tereny zabudowane przekroczą 50% ich powierzchni. 

Zapłacą więc właściciele działek, na których stoją między innymi:

  • hale magazynowe,
  • fale produkcyjne,
  • sklepy,
  • domy jednorodzinne.

Opłata będzie naliczona za to, że zabudowując powyżej 50% działki znacząco zmniejszamy naturalną retencję na jej obszarze. Podatek będzie można zmniejszyć po zainstalowaniu odpowiednich urządzeń, które przysłużą się retencjonowaniu wody – w zamyśle ustawodawcy rozszerzenie grona płatników tego podatku może zwiększyć jednocześnie grupę osób, które zdecydują się zainwestować w to, aby woda opadowa na ich gruncie była zatrzymywana.

Naliczanie podatku od deszczu

Podatek będzie naliczany od faktycznej zabudowy nieruchomości na danej działce. Oznacza to, że brana pod uwagę będzie cała zabudowa budynku i jego otoczenia, a nie np.: powierzchnia budynku mierzona po dachu.

Do opłaty naliczona zostanie powierzchnia:

  • nieruchomości,
  • podjazdów do garażu,
  • chodników,
  • fundamentów pod ogrodzenie,
  • drogi dojazdowej.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyt online – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki bez BIK – także z komornikiem

Opłata będzie naliczana wtedy, kiedy zabudowanie działki powyżej 600 mkw przekroczy 50% jej powierzchni. Jeżeli natomiast zabudujemy mniej niż 50% działki, podatku tego nie zapłacimy.

Podatek od deszczu – ile wyniesie?

Zgodnie z najnowszym projektem ustawy podatek od deszczu ma wynosić 1,5 zł od każdego zabudowanego metra kwadratowego powierzchni działki, o ile spełniony jest warunek, że zabudowania wypełniają ponad 50% metrażu.

Stawkę tę można jednak łatwo obniżyć. Wody Polskie proponują, by można było płacić:

90 gr od metra, jeżeli zastosujemy retencję do 10%,
45 gr od metra, jeżeli uda nam się zretencjonować powyżej 10%.

Retencję tę będzie można uzyskać np.: poprzez instalację urządzeń z programu Moja Woda. Obniżenie stawki znacznie wpłynie na obniżenie łącznego rachunku za “zabetonowaną działkę” Dodajmy, że w zastosowaniu retencji nie chodzi o to, by teraz zamieniać część chodnika na oczko wodne, a o to, by zatrzymać odpływy z terenu uszczelnionego np.:  za pomocą beczki.

Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.


Źródło:

https://wody.gov.pl/aktualnosci/1289-zielen-i-mala-retencja-zamiast-betonu-szczegoly-nowego-pakietu-przeciwsuszowego

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) świadczy kompleksowe usługi z zakresu zbierania i udzielania informacji kredytowej, jak również gospodarczej państwa. Dba o komfort i bezpieczeństwo, nie tylko firm, ale również klientów indywidualnych. O tym jak działa oraz jakie informacje gromadzi, przeczytasz w poniższym artykule.

author
Katarzyna Wasiłowska
17 listopada 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Co to jest polecenie zapłaty?

W ramach kont osobistych banki zapewniają wiele funkcjonalności, które mają ułatwiać Klientom życie codzienne. Należą do nich między innymi zlecenia stałe i polecenia zapłaty. Podpowiadamy, czym jest polecenie zapłaty i jak z niego skorzystać.

author
Dorota Grycko
14 grudnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Spada zadłużenie polskich gospodarstw domowych

Firma Provident przygotowała raport o zadłużeniu Polaków. Z badania wynika, że coraz mniej polskich gospodarstw domowych ma problem z niespłaconymi zobowiązaniami.

author
Aneta Jankowska
04 czerwca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Bank Pekao w Orzyszu

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Orzyszu – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
16 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Pożyczki online popularniejsze od zakupów spożywczych

Zakupy w sieci nie są obecnie czymś nowym. Zaopatrujemy się w nowe ubrania, buty, sprzęty domowe, a nawet korzystamy z usług finansowych. Co najczęściej  kupujemy przez Internet?

author
Aneta Jankowska
12 października 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Estoński CIT w Polsce najpóźniej w 2021

Zgodnie z zapowiedzią dokonaną podczas expose, rząd podjął prace nad wdrożeniem w Polsce nowej formy podatku. Tak zwany estoński CIT ma pojawić się jeszcze w 2020 roku albo w 2021. Premier Mateusz Morawiecki podczas swojej wypowiedzi w Sejmie podkreślił, że jak najlepsze działanie podatku musi zostać najpierw dokładnie opracowane.

author
Alicja Hirsekorn
21 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.
Porównaj