Podatek od wygranej – ile wynosi?

Podatek od wygranej – ile wynosi?

author
Dorota Grycko
22 lipca 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Każdy uczestnik wszelkich loterii i konkursów wie, że tego typu zajęcia to nie tylko znakomita rozrywka, lecz przede wszystkim – szansa na atrakcyjną wygraną. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre nagrody wiążą się z koniecznością rozliczenia podatku.

Spis treści:

  1. Podatek od wygranej - co to jest?
  2. Ile wynosi podatek od wygranej?
  3. Kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej?
  4. Kiedy nie trzeba płacić podatku od wygranej?
  5. Sprzedaż wygranej po konkursie a podatek
  6. Podatek od wygranej - jaki PIT?
Zwiń spis treści

Podatek od wygranej - co to jest?

W dzisiejszych czasach, wiele osób aktywnie uczestniczy w różnych konkursach, teleturniejach czy loteriach. Jest to szybki sposób na wzbogacenie się. Jednakże należy pamiętać, że wygrana wiążę się z koniecznością opłacenia podatku. Dodatkowe pieniądze można pozyskać nie tylko z wygranych, ale również z chwilówek.

Podatek od wygranej określany jest na mocy Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z podpunktem 2. artykułu 30. tejże Ustawy podatek od wygranej pobierany jest od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową.

Oznacza to tyle, iż podatek od wygranej jest procentowo określoną wartością sumy, jaka powinna trafić do Urzędu Skarbowego w związku z wygraną podatnika.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Ile wynosi podatek od wygranej?

Podatek od wygranej pobierany jest jako zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości wygranej. Oznacza to, iż osoba otrzymująca nagrodę nie musi samodzielnie płacić podatku od wygranej w związku z nagrodą, jakiej stała się posiadaczem. Podmiot wypłacający wygraną już z góry potrąca 10% kwoty i otrzymaną sumę odprowadza do urzędu skarbowego.

W większości przypadków podatek od wygranej jest więc ryczałtowany, czyli z góry pobierany od wartości nagrody przez organizatora. Osoba wygrana nie ma obowiązku ujmowania tego zdarzenia w rocznym zeznaniu podatkowym.

Mówiąc najprościej, osoba, która wygrała nagrodę, nie musi osobiście odprowadzać podatku od wygranej, ponieważ powinien to zrobić organizator konkursu czy loterii. Wygrany otrzyma nagrodę – wypłacaną gotówką lub przelewem na konto – pomniejszoną o 10%.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej?

Podatek od wygranej pobierany jest automatycznie w momencie wypłaty nagrody. Obowiązek odprowadzenia podatku przypada organizatorowi konkurs czy teleturnieju.

Pamiętajmy jednak, że inaczej wygląda sprawa z podatkiem od nagród rzeczowych. Uczestnik, który wygrywa, musi uiścić na rzecz organizatora kwotę ustalonego podatku i dopiero wtedy może otrzymać swoją rzecz. Sprawdź, jakie progi podatkowe obowiązują w Polsce.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od wygranej?

Nie zawsze nagrody otrzymane w ramach wszelakich gier i loterii będą podlegały opodatkowaniu.

Podatek od wygranej – kasyno

Dobrą wieścią dla wielu graczy okazuje się być informacja, iż wygrana w kasynie jest w całości zwolniona od podatku. By jednak móc liczyć na zwolnienie od podatku, należy odpowiednio udokumentować swą wygraną – a do tego potrzebne jest zaświadczenie z kasyna o zdobyciu wygranej. Dlatego właśnie dobrze jest pamiętać, by korzystać z kasyn, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Uczestniczenie w grach, jakie organizowane są przez nieuprawnione podmioty, może zostać potraktowane przez państwo jako przestępstwo skarbowe – a z tym często wiąże się wysoka grzywna.

Jeśli zaczniemy kupować drogie nieruchomości czy samochody, urząd skarbowy może zwrócić na nas uwagę i poprosić o wskazania źródła dochodów, które pozwalają nam na tak drogie zakupy.

Podatek od wygranej – Lotto

Nie każdy gracz w Lotto musi dzielić się swoją wygraną ze „Skarbówką”. Decydująca w tej kwestii jest bowiem suma otrzymanych pieniędzy. W przypadku gier liczbowych, loterii pieniężnych, fantowych lub promocyjnych (w tym także loterii telefonicznych i SMS-owych) warunkiem do zwolnienia z podatku jest wartość jednorazowej wygranej nieprzekraczająca ustawowego limitu 2280 zł. Osoby wygrywające większą kwotę, muszą jednak liczyć się z tym, iż nie zdołają uniknąć obowiązku zapłaty podatku. Odpowiedni procent zostanie im zabrany odgórnie – jako zryczałtowany podatek od wygranej.

Sprawdź, jak zagrać w EuroJackpot.

Podatek od wygranej – Milionerzy

Wygrana w teleturnieju “Milionerzy” podlega takiemu samemu opodatkowaniu, co wygrana w loterii Lotto. Jak wspominaliśmy wyżej, podatek wynosi 10 procent od pełnej kwoty. Dolna granica opodatkowania w tym przypadku wynosi również 2280 zł.

Co istotne, badane pod tym względem są wszystkie wygrane, jakie podatnik zdobył na przełomie jednego roku rozliczeniowego. Jeśli więc dana osoba w tym samym roku zdobędzie kilka nagród, nie będzie musiała podawać ich w rozliczeniu PIT, o ile wartość każdej z nich nie przekroczy wskazanych ustawowo limitów.
W przypadku, gdy wartość choć jednej nagrody przewyższy limity, podatek od wygranej płaci się od całej wartości tejże wygranej – bez odliczania limitowanej kwoty.

Specjalna ulga podatkowa obowiązuje także w przypadku konkursów, rozumianych jako przedsięwzięć, których celem jest wyłonienie najlepszych uczestników w jedne z dziedzin: nauka, kultura, sztuka, dziennikarstwo lub sport. Konkurs takowy powinien mieć spisany specjalny regulamin, posiadać własną nazwę, przewidywaną nagrodę, a także określony sposób wyłonienia ograniczonej liczby zwycięzców.

W przypadku innych dziedzin, niż nauka, kultura, sztuka, dziennikarstwo lub sport, Ustawa określa, iż konkurs musi być ogłoszony i jednocześnie organizowany przez środki masowego przekazu, tj. radio, prasę, telewizję.

Sprzedaż wygranej po konkursie a podatek

Bywa tak, iż podatnik nie decyduje się zatrzymać rzeczowej wygranej i chce dokonać jej sprzedaży. W większości przypadków jednak sprzedaż nagrody będzie wiązać się z zapłatą podatku. Mówiąc dokładniej, powstanie obowiązek zapłaty podatku od wzbogacenia.

Istnieje jednak sposób na obejście tegoż obowiązku: jeśli podatnik dokona sprzedaży po upływie sześciu miesięcy od momentu wygranej, uniknie zapłaty podatku od wzbogacenia. Dokonując jednak sprzedaży wygranej przed upływem owych sześciu miesięcy, osiągnięty dochód będzie trzeba wykazać w rocznej deklaracji PIT-36 i rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Podatek od wygranej - jaki PIT?

Podatek od wygranej pobierany jest odgórnie jako ryczałt, a jego wartość wynosi 10% kwoty wygranej. W przypadku nagród rzeczowych sumę tę określa się zwykle po cenie rynkowej dla danego przedmiotu.

Podmiot odpowiedzialny za przeprowadzenie konkursu ma obowiązek przesłać nagrodzonemu podatnikowi deklarację PIT-8C, jednak jest to formularz wysyłany jedynie informacyjnie i podatnik nie musi umieszczać go w deklaracji podatkowej. Podatek bowiem opłaca organizator.

W przypadku, gdy nagroda wiąże się z prowadzeniem przez podatnika działalności gospodarczej, rozliczenie z tegoż przychodu jest już obowiązkiem danego przedsiębiorcy.

Jeśli natomiast nagroda została otrzymana za granicą, podatek pobierany jest zgodnie z prawem obowiązującym na terenie danego państwa.

author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

zdenerwowana
zdenerwowana
2018-08-03 11:54:14

juz nawet czlowiek nie moze porzadnie wygrac w tym kraju tak zeby ten zdradziecki rzad nie zabral nam pieniedzy skandalll

Podobne artykuły

Ile kosztuje olej opałowy?

Olej opałowy jest wziąć mało znanym źródłem energii w Polsce. Wymaga on dużo miejsca i nie jest najbardziej ekonomicznym ze źródeł. Sprawdziliśmy, jak wyglądają ceny oleju opałowego w Polsce.

author
Sandra Tessmer
27 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Provident w Gdańsku

 

author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ultimo – kontakt, infolinia

Ultimo koncentruje swoje działania na osobach zadłużonych, którym świadczy profesjonalną pomoc w wychodzeniu z długów. Sprawdź możliwe formy kontaktu z Ultimo.

author
Dominika Byczek
03 lipca 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BGŻ BNP Paribas wydłuża godziny otwarcia oddziałów

Bank BGŻ BNP Paribas wychodzi naprzeciw potrzebom Klientów i wydłuża godziny otwarcia swoich placówek stacjonarnych. Sprawdź, w jakich godzinach będziesz mógł odwiedzić swój oddział banku BGŻ BNP Paribas. 

author
Patryk Byczek
09 maja 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

KredytOK w Bielsku Białej

KredytOK jest polską firmą pożyczkową, która działa na rynku od blisko 20 lat. Firma posiada ponad 100 oddziałów w największych miastach. Sprawdź, gdzie znajdziesz placówkę w Bielsku-Białej.

author
Aneta Jankowska
21 stycznia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP tworzy Chmurę Krajową

PKO Bank Polski uruchamia nową inicjatywę, jaka stanowić ma milowy krok w procesie cyfryzacji Polski. Chmura Krajowa, przez wielu nazywana państwowym wehikułem inwestycyjnym, do użytku pierwszych Klientów trafi już w pierwszym kwartale 2019 roku.

author
Halszka Gronek
03 listopada 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj