Podatek od wygranej – ile wynosi?

Podatek od wygranej – ile wynosi?

autor wpisu
Dorota Cholewicka
22 lipca 2022

Każdy uczestnik wszelkich loterii i konkursów wie, że tego typu zajęcia to nie tylko znakomita rozrywka, lecz przede wszystkim – szansa na atrakcyjną wygraną. Warto jednak mieć na uwadze, że niektóre nagrody wiążą się z koniecznością rozliczenia podatku.

Spis treści:

  1. Podatek od wygranej - co to jest?
  2. Ile wynosi podatek od wygranej?
  3. Kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej?
  4. Kiedy nie trzeba płacić podatku od wygranej?
  5. Sprzedaż wygranej po konkursie a podatek
  6. Podatek od wygranej - jaki PIT?
Zwiń spis treści

Podatek od wygranej - co to jest?

W dzisiejszych czasach, wiele osób aktywnie uczestniczy w różnych konkursach, teleturniejach czy loteriach. Jest to szybki sposób na wzbogacenie się. Jednakże należy pamiętać, że wygrana wiążę się z koniecznością opłacenia podatku. Dodatkowe pieniądze można pozyskać nie tylko z wygranych, ale również z chwilówek.

Podatek od wygranej określany jest na mocy Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z podpunktem 2. artykułu 30. tejże Ustawy podatek od wygranej pobierany jest od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową.

Oznacza to tyle, iż podatek od wygranej jest procentowo określoną wartością sumy, jaka powinna trafić do Urzędu Skarbowego w związku z wygraną podatnika.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty online – wypłata nawet w 1 dzień

Pożyczki bez BIK – wypłata nawet w 15 minut

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Ile wynosi podatek od wygranej?

Podatek od wygranej pobierany jest jako zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wartości wygranej. Oznacza to, iż osoba otrzymująca nagrodę nie musi samodzielnie płacić podatku od wygranej w związku z nagrodą, jakiej stała się posiadaczem. Podmiot wypłacający wygraną już z góry potrąca 10% kwoty i otrzymaną sumę odprowadza do urzędu skarbowego.

W większości przypadków podatek od wygranej jest więc ryczałtowany, czyli z góry pobierany od wartości nagrody przez organizatora. Osoba wygrana nie ma obowiązku ujmowania tego zdarzenia w rocznym zeznaniu podatkowym.

Mówiąc najprościej, osoba, która wygrała nagrodę, nie musi osobiście odprowadzać podatku od wygranej, ponieważ powinien to zrobić organizator konkursu czy loterii. Wygrany otrzyma nagrodę – wypłacaną gotówką lub przelewem na konto – pomniejszoną o 10%.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od wygranej?

Podatek od wygranej pobierany jest automatycznie w momencie wypłaty nagrody. Obowiązek odprowadzenia podatku przypada organizatorowi konkurs czy teleturnieju.

Pamiętajmy jednak, że inaczej wygląda sprawa z podatkiem od nagród rzeczowych. Uczestnik, który wygrywa, musi uiścić na rzecz organizatora kwotę ustalonego podatku i dopiero wtedy może otrzymać swoją rzecz. Sprawdź, jakie progi podatkowe obowiązują w Polsce.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od wygranej?

Nie zawsze nagrody otrzymane w ramach wszelakich gier i loterii będą podlegały opodatkowaniu.

Podatek od wygranej – kasyno

Dobrą wieścią dla wielu graczy okazuje się być informacja, iż wygrana w kasynie jest w całości zwolniona od podatku. By jednak móc liczyć na zwolnienie od podatku, należy odpowiednio udokumentować swą wygraną – a do tego potrzebne jest zaświadczenie z kasyna o zdobyciu wygranej. Dlatego właśnie dobrze jest pamiętać, by korzystać z kasyn, które posiadają odpowiednie zezwolenia. Uczestniczenie w grach, jakie organizowane są przez nieuprawnione podmioty, może zostać potraktowane przez państwo jako przestępstwo skarbowe – a z tym często wiąże się wysoka grzywna.

Jeśli zaczniemy kupować drogie nieruchomości czy samochody, urząd skarbowy może zwrócić na nas uwagę i poprosić o wskazania źródła dochodów, które pozwalają nam na tak drogie zakupy.

Podatek od wygranej – Lotto

Nie każdy gracz w Lotto musi dzielić się swoją wygraną ze „Skarbówką”. Decydująca w tej kwestii jest bowiem suma otrzymanych pieniędzy. W przypadku gier liczbowych, loterii pieniężnych, fantowych lub promocyjnych (w tym także loterii telefonicznych i SMS-owych) warunkiem do zwolnienia z podatku jest wartość jednorazowej wygranej nieprzekraczająca ustawowego limitu 2280 zł. Osoby wygrywające większą kwotę, muszą jednak liczyć się z tym, iż nie zdołają uniknąć obowiązku zapłaty podatku. Odpowiedni procent zostanie im zabrany odgórnie – jako zryczałtowany podatek od wygranej.

Podatek od wygranej – Milionerzy

Wygrana w teleturnieju “Milionerzy” podlega takiemu samemu opodatkowaniu, co wygrana w loterii Lotto. Jak wspominaliśmy wyżej, podatek wynosi 10 procent od pełnej kwoty. Dolna granica opodatkowania w tym przypadku wynosi również 2280 zł.

Co istotne, badane pod tym względem są wszystkie wygrane, jakie podatnik zdobył na przełomie jednego roku rozliczeniowego. Jeśli więc dana osoba w tym samym roku zdobędzie kilka nagród, nie będzie musiała podawać ich w rozliczeniu PIT, o ile wartość każdej z nich nie przekroczy wskazanych ustawowo limitów.
W przypadku, gdy wartość choć jednej nagrody przewyższy limity, podatek od wygranej płaci się od całej wartości tejże wygranej – bez odliczania limitowanej kwoty.

Specjalna ulga podatkowa obowiązuje także w przypadku konkursów, rozumianych jako przedsięwzięć, których celem jest wyłonienie najlepszych uczestników w jedne z dziedzin: nauka, kultura, sztuka, dziennikarstwo lub sport. Konkurs takowy powinien mieć spisany specjalny regulamin, posiadać własną nazwę, przewidywaną nagrodę, a także określony sposób wyłonienia ograniczonej liczby zwycięzców.

W przypadku innych dziedzin, niż nauka, kultura, sztuka, dziennikarstwo lub sport, Ustawa określa, iż konkurs musi być ogłoszony i jednocześnie organizowany przez środki masowego przekazu, tj. radio, prasę, telewizję.

Sprzedaż wygranej po konkursie a podatek

Bywa tak, iż podatnik nie decyduje się zatrzymać rzeczowej wygranej i chce dokonać jej sprzedaży. W większości przypadków jednak sprzedaż nagrody będzie wiązać się z zapłatą podatku. Mówiąc dokładniej, powstanie obowiązek zapłaty podatku od wzbogacenia.

Istnieje jednak sposób na obejście tegoż obowiązku: jeśli podatnik dokona sprzedaży po upływie sześciu miesięcy od momentu wygranej, uniknie zapłaty podatku od wzbogacenia. Dokonując jednak sprzedaży wygranej przed upływem owych sześciu miesięcy, osiągnięty dochód będzie trzeba wykazać w rocznej deklaracji PIT-36 i rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.

Podatek od wygranej - jaki PIT?

Podatek od wygranej pobierany jest odgórnie jako ryczałt, a jego wartość wynosi 10% kwoty wygranej. W przypadku nagród rzeczowych sumę tę określa się zwykle po cenie rynkowej dla danego przedmiotu.

Podmiot odpowiedzialny za przeprowadzenie konkursu ma obowiązek przesłać nagrodzonemu podatnikowi deklarację PIT-8C, jednak jest to formularz wysyłany jedynie informacyjnie i podatnik nie musi umieszczać go w deklaracji podatkowej. Podatek bowiem opłaca organizator.

W przypadku, gdy nagroda wiąże się z prowadzeniem przez podatnika działalności gospodarczej, rozliczenie z tegoż przychodu jest już obowiązkiem danego przedsiębiorcy.

Jeśli natomiast nagroda została otrzymana za granicą, podatek pobierany jest zgodnie z prawem obowiązującym na terenie danego państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

zdenerwowana
zdenerwowana
2018-08-03 11:54:14

juz nawet czlowiek nie moze porzadnie wygrac w tym kraju tak zeby ten zdradziecki rzad nie zabral nam pieniedzy skandalll

Podobne artykuły

Provident w Pile
Oddziały
author
Patryk Byczek
07 marca 2019

Provident w Pile

Pożyczki bez BIK Świdnica
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
11 maja 2022

Pożyczki bez BIK Świdnica

Zysk sektora bankowego wyniósł 14,71 mld zł
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 lutego 2019

Zysk sektora bankowego wyniósł 14,71 mld zł

Alior Bank w Zduńskiej Woli
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2019

Alior Bank w Zduńskiej Woli

PKO BP w Ełku
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
22 lipca 2019

PKO BP w Ełku

Porównaj