Vodeno Bank – nowy fintechowy bank?

Vodeno Bank – nowy fintechowy bank?

author
Dominika Sobieraj
09 marca 2019

Założyciel Alior Banku – Wojciech Sobieraj – nie próżnuje – ledwie opuścił fotel prezesa Alior Banku, a już zabiera się za nowy projekt, tym razem o dużo większej skali. Pod jego okiem powstaje właśnie nowy bank, który swoim zasięgiem ma objąć wszystkie kraje Unii Europejskiej. Rewolucyjny bank otrzyma nazwę Vodeno.

Wojciech Sobieraj buduje bank paneuropejski, czyli taki, który docelowo miałby najprawdopodobniej funkcjonować we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Bank został zarejestrowany z Holandii, a środki na jego powstanie zapewnił jeden z największych funduszy private equity na świecie, Warburg Pincus.

Wartość aktywów inwestora przekracza 40 miliardów dolarów, a na bank Vodeno przeznaczy najprawdopodobniej około 500 mln euro.

Bank Vodeno zarejestrował już także spółkę w Polsce:

Poprzednia inwestycja Wojciecha Sobieraja zakończyła się powstaniem jednego z największych banków w Polsce – Alior Banku. Nowy projekt – tym razem zakrojony na o wiele większą skalę – może podbić rynek bankowy swoją innowacyjnością. Istniejące już projekty finansowe typu N26 albo Monzo pokazały, że jest wyjście ze skalą poza jeden kraj jest możliwe.

Mocna współpraca

Oprócz tego, że sam Wojciech Sobieraj jest swego rodzaju legendą dla polskiego świata finansowego, to do współpracy zaprosił równie ważne nazwiska. W projekcie mają pomagać chociażby Niels Lundorff i Andrzej Papuda, którzy wcześniej wraz z Sobierajem tworzyli Alior Bank.

W gronie współpracowników – na pozycji członka zarządu Vodeno sp. z o.o. – znalazł się także Wojciech Sass, który doświadczenie zdobył z BGŻ BNP Paribas, Nationale Nederlanden. Przez wiele lat pracował także w Boston Consulting Group, gdzie doszedł aż do pozycji dyrektora zarządzającego. Drugim członkiem zarządu w polskiej spółce Vodeno został Mirosław Forystek, wcześniej CIO (dyrektor do spraw informatyki) w ING Banku Śląskim.

Sobieraj musiał czekać 20 miesięcy

Przerwa pomiędzy poprzednim a obecnym projektem wynika z tego, że po odejściu z pozycji prezesa Alior Banku Wojciech Sobieraj dostał dwudziestomiesięczny zakaz konkurencji. Ten okres mija właśnie wiosną tego roku (ze stanowiska odszedł w czerwcu 2017 roku, a zatem 20 miesięcy upływa dokładnie w marcu). Przez cały ten czas nowy projekt nie mógł być zatem nagłaśniany i jakkolwiek promowany.

Pozycja Wojciecha Sobieraja na rynku finansowym jest bardzo wysoka, co potwierdziło się po jego odejściu ze stanowiska prezesa Alior Banku. To zdarzenie sprawiło, że w ciągu jednej chwili kurs Aliora spadł o 5% (około 300 mln zł). Otwarcie banku Vodeno może jednak jeszcze bardziej wzmocnić pozycję nazwiska Polaka ze Szczebrzeszyna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Olkusz
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
28 maja 2022

Pożyczki bez BIK Olkusz

Promocja: „Polecam Proste Zasady – edycja XIV” w Getin Banku
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
10 grudnia 2021

Promocja: „Polecam Proste Zasady – edycja XIV” w Getin Banku

Lombardy w Tychach
Lombardy
author
Patryk Byczek
03 stycznia 2023

Lombardy w Tychach

Wolontariusze Banku Millennium w szkole w Mońkach
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
09 sierpnia 2019

Wolontariusze Banku Millennium w szkole w Mońkach

Kino objazdowe Providenta i AXA
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
03 lutego 2020

Kino objazdowe Providenta i AXA

Porównaj