Poduszka finansowa – czy warto?

Poduszka finansowa – czy warto?

author
Dominika Byczek
23 maja 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Poduszka niewątpliwie kojarzy się z czymś miękkim i przyjemnym. A czym jest poduszka finansowa? W życiu bywa, że nieraz możemy potknąć się i podupaść finansowo. Żeby mniej bolało albo po prostu żeby nie zostać nagle z niczym, warto mieć właśnie swoją własną poduszkę finansową. Wyjaśniamy, czym jest owa poduszka i jakie są jej zalety.

Spis treści:

  1. Poduszka finansowa - co to jest?
  2. Zalety poduszki finansowej
  3. Jak odkładać pieniądze na poduszkę finansową?
  4. Ile powinna wynosić kwota odłożona na poduszkę finansową?
  5. Gdzie odkładać pieniądze na poduszkę finansową?
  6. Ile osób odkłada pieniądze na czarną godzinę?
  7. Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Poduszka finansowa - co to jest?

Poduszka finansowa to nic innego jak nasze zabezpieczenie w razie problemów. Mówiąc jeszcze inaczej, to pieniądze na czarną godzinę i kapitał, który zapewni nam spokojny sen. Chcąc to bardziej zobrazować: pewnego dnia nasza firma upada, a my zostajemy z niczym. Pojawiają się długi i grozi nam komornik. Wtedy sięgamy po odłożone wcześniej dodatkowe środki, aby bez problemu starczyło nam na życie.

Prowadząc poduszkę finansową należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim nie powinniśmy ruszać odłożonych pieniędzy bez potrzeby. Zaoszczędzone środki nie mogą zostać przeznaczone na nowy samochód, bo wtedy, w sytuacji, kiedy naprawdę będziemy potrzebować pieniędzy zostaniemy z niczym.  Co więcej, dobrze, aby nasz fundusz gwarancyjny powstał wcześniej niż inne konta oszczędnościowe z konkretnym celem, np. na nowy telewizor.

Zalety poduszki finansowej

Poduszka finansowa ma wiele plusów:

  • daje poczucie bezpieczeństwa
  • uczy odpowiedzialności
  • w razie kłopotów z pieniędzmi pozwala godnie przeżyć przez pewien czas
  • uczy konsekwentnego oszczędzania
  • pozwala kontrolować nam swoje finanse
  • w przypadku kłopotów firmy bez problemów spłacimy swoje zobowiązania

Jak odkładać pieniądze na poduszkę finansową?

Pamiętajmy, że nie od razu Rzym zbudowano. Na początku najlepiej ustalić miesięczną kwotę, którą stale będziemy wpłacać na poduszkę (konta oszczędnościowe mają możliwość automatycznego pobierania określonej kwoty co miesiąc). Warto to robić od razu po wypłacie. Czasem mamy dodatkowe i niespodziewane przychody, np. jednorazową premię. Takie pieniądze również warto wpłacić na poduszkę, zamiast wydawać na nowy telewizor czy zakupy.

Poduszka finansowa jest również pewnym wyznacznikiem, który pokazuje nam czy rzeczywiście potrafimy oszczędzać i mamy kontrolę nad własnymi finansami. Uczy nas odpowiedzialności i konsekwencji. Dzięki niej po prostu czujemy się bezpiecznie. Warto już dziś pomyśleć o swojej przyszłości i osobistej poduszce finansowej.

Etapy budowania poduszki finansowej

1. Określ swoje cele

Wyobraź sobie, ile miesięcznych wydatków chciałbyś mieć jako poduszkę finansową. Postaw sobie cel i zobowiąż się do osiągnięcia go.

2. Twórz regularne oszczędności

Ustal regularny harmonogram oszczędzania, w którym odkładasz określoną kwotę pieniędzy na swoje konto oszczędnościowe. Możesz wybrać odpowiednią dla siebie częstotliwość, np. co miesiąc lub co tydzień.

3. Kontroluj wydatki

Zwróć uwagę na swoje wydatki i zidentyfikuj obszary, w których można zaoszczędzić. Przeglądaj swoje miesięczne rachunki i wydatki, aby zobaczyć, czy istnieją jakieś niepotrzebne lub zbędne koszty, z których można zrezygnować.

4. Zwiększ swoje dochody

Jeśli to możliwe, rozważ zwiększenie swoich źródeł dochodów. Możesz rozważyć podjęcie dodatkowej pracy, rozwój umiejętności, które mogą przynieść wyższe zarobki lub inne formy dodatkowych przychodów.

5. Inwestuj w oszczędności

Jeśli masz dodatkowe pieniądze, które nie są potrzebne na bieżące wydatki, rozważ inwestowanie ich w sposób, który przyniesie Ci długoterminowy wzrost wartości. Możesz skonsultować się z doradcą finansowym, aby omówić różne opcje inwestycyjne.

Ile powinna wynosić kwota odłożona na poduszkę finansową?

Przyjmuje się, że wielkość naszej finansowej poduszki bezpieczeństwa powinna stanowić minimum 3-krotność miesięcznych wydatków. Zastanawiając się jednak nad kwestią wartości naszej poduszki, musimy pomyśleć nad kilkoma rzeczami. Przeanalizujmy nasze miesięczne wydatki – sprawdźmy ile wydajemy pieniędzy, aby wiedzieć, ile dokładnie potrzebujemy w przypadku kłopotów. Jeśli wydajemy dużo, to starajmy się ulokować w poduszce finansowej środki na np. 7 miesięcy.

Bardzo ważna jest również nasza sytuacja z pracą – jeśli jesteśmy zatrudnieni w stabilnej branży na dobrze płatnym stanowisku, to w przyszłości także z łatwością znajdziemy pracę (np. branża IT). Jeśli nie – zabezpieczmy jak najwięcej pieniędzy na czarną godzinę. W sytuacji, kiedy jesteśmy właścicielami firmy, musimy mieć dodatkowe zabezpieczenie finansowe, żeby bez problemów wyjść na prostą czy pokryć ewentualne zobowiązania. Dlatego też nasza optymalna poduszka finansowa powinna być naprawdę duża.

Gdzie odkładać pieniądze na poduszkę finansową?

Pieniądze na czarną godzinę powinny być z jednej strony nie do ruszenia, a z drugiej łatwo dostępne. Dlatego też lokata bankowa nie jest dobrym pomysłem. Warto zastanowić się nad kontem oszczędnościowym, do którego co miesiąc mogą spływać nasze środki. W razie potrzeby pieniądze odłożone na rachunku oszczędnościowym możemy ruszyć w każdej chwili.

Ile osób odkłada pieniądze na czarną godzinę?

W badaniu “Oszczędzanie w obliczu wysokiej inflacji”, przeprowadzonym na zlecenie Banku Millennium w 2022 roku, odkryto, że niewielu Polaków posiada poduszkę finansową na czarną godzinę. Sytuacja ta stała się jeszcze bardziej trudna w związku z dynamicznym wzrostem cen towarów i usług oraz problemami gospodarczymi. Oto wyniki badania:

  • Aż 26% badanych, czyli co 4. respondent, nie posiada i nie gromadzi oszczędności. Wskazują oni różne przyczyny takiej sytuacji, takie jak zbyt niskie zarobki (57% odpowiedzi), brak umiejętności oszczędzania (13%) lub brak dochodów (12%).
  • Aż 33% respondentów obecnie nie odkłada żadnych pieniędzy. Co piąta osoba twierdzi, że ma już poduszkę finansową, a pozostali przyznają, że nie posiadają oszczędności i nie gromadzą ich.
  • Spośród oszczędzających Polaków, 39% odkłada pieniądze z części swoich bieżących dochodów w momencie, gdy pojawia się taka potrzeba.
  • Tylko 29% ankietowanych, którzy oszczędzają, regularnie co miesiąc przeznacza stałą kwotę na ten cel.
  • Jedynie 19% Polaków gromadzi pieniądze w przypadku planowanej większej inwestycji lub wydatku.
  • Zaledwie 9% Polaków inwestuje swoje nadwyżki finansowe.

Badania pokazują więc jasno, że co czwarta osoba w Polsce nie oszczędza i nie ma zamiaru rozpocząć oszczędzania.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Optymalna wysokość poduszki finansowej zależy od indywidualnych okoliczności i preferencji. Zaleca się, aby poduszka finansowa wynosiła od trzech do sześciu miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego. Jednak niektórzy eksperci finansowi sugerują nawet posiadanie większej poduszki finansowej, która wynosiłaby od sześciu do dwunastu miesięcznych wydatków. Ważne jest, aby dostosować wysokość poduszki finansowej do swojej sytuacji finansowej, takiej jak stabilność zatrudnienia, liczba osób zależnych od nas oraz nasze koszty życia.

Poduszka finansowa to pewna ilość oszczędności, którą utrzymuje się na oddzielnym koncie lub w innej formie dostępnej w razie nagłych wydatków lub trudnych okoliczności finansowych. Jej celem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i stabilności finansowej. Poduszka finansowa może pomóc w pokryciu nieprzewidzianych wydatków, takich jak nagła utrata pracy, nieplanowane naprawy samochodu, nagła choroba lub inny kryzys finansowy. Dzięki posiadaniu poduszki finansowej unika się konieczności korzystania z kredytów lub zadłużania się w przypadku niespodziewanych wydatków.

Zbudowanie poduszki finansowej jest możliwe tylko wtedy, kiedy jasno postawisz sobie cel i określisz, ile miesięcznych wydatków chcesz zgromadzić. Następnie regularnie odkładaj określoną kwotę na konto oszczędnościowe, kontroluj wydatki i szukaj sposobów na zwiększenie swoich dochodów. Dodatkowo, rozważ inwestowanie nadwyżek finansowych, bądź gromadzenie środków na większe inwestycje lub planowane wydatki. Wytrwałość, dyscyplina i regularność w oszczędzaniu są kluczowe, aby sukcesywnie budować swoją poduszkę finansową.

Ilość pieniędzy, jaką powinieneś mieć na czarną godzinę, zależy od Twojej sytuacji finansowej, stylu życia i indywidualnych potrzeb. Zwykle mówi się się, że dobrą sytuację finansową mamy wtedy, kiedy posiadane oszczędności pozwoliłyby na pokrycie od trzech do sześciu miesięcznych wydatków. Będzie to nasza finansowa poduszka bezpieczeństwa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Oznacza to, że jeśli Twoje miesięczne wydatki wynoszą na przykład 3000 zł, posiadane oszczędności powinny wynosić co najmniej 9000 zł. Jednak niektórzy eksperci finansowi sugerują, że warto mieć większą poduszkę finansową, która pokryje od sześciu do dwunastu miesięcznych wydatków. To daje większe bezpieczeństwo finansowe w przypadku utraty pracy lub innych poważnych kryzysów.

Podsumowanie

Pamiętaj, że posiadanie oszczędności, choćby najmniejszych, jest zawsze lepsze niż brak jakiejkolwiek poduszki finansowej. Ważne jest, aby regularnie odkładać pieniądze i stopniowo budować swoją rezerwę na nieprzewidziane wydatki. Poduszka finansowa daje większe poczucie bezpieczeństwa na wypadek niespodziewanych zdarzeń.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Bank Polska z rabatami na wyprawkę szkolną

Santander Bank Polska współpracując z Loyalty Tool udostępnił internetową platformę rabatową, na której można znaleźć okazje na produkty potrzebne uczniom w szkole. Jak powszechnie wiadomo, kompletowanie wyprawki szkolnej jest bardzo dużym wyzwaniem budżetowym dla wielu domów, dlatego też Santander wychodzi im na przeciw. Sprawdź szczegóły na www.bankujzrabatami.pl.

author
Patryk Byczek
29 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Wysokość mandatów za brak polisy OC w 2019

Polisę OC musi wykupić każdy, kto chce prowadzić pojazd. Niestety nadal wielu Polaków zapomina o właściwym terminie płatności. Dla wszystkich spóźnialskich przewidziane są wysokie mandaty za brak policy OC. Ile wyniesie kara w 2019 roku?

author
Dominika Byczek
15 września 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Alior Bank w Twardogórze

Alior Bank to jeden z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Twardogórze – dowiedz się, jakie są godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
18 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

PKO BP w Oławie

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Oławie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
02 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Rekomendacja L – najważniejsze informacje

Na początku ubiegłego roku kalendarzowego Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała nowe wytyczne dotyczące biegłych rewidentów. Znowelizowana Rekomendacja L przede wszystkim poszerza zakres prowadzenia nadzoru także o SKOK-i. Co więcej, dokument ten wdraża nowy model współpracy między uczestnikami procesu nadzorczego i kontroli sprawozdań finansowych. Sprawdziliśmy najważniejsze informacje w sprawie Rekomendacji L. 

author
Halszka Gronek
04 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Promocja: „Lokata / e-Lokata na Nowe Środki VIII” w Getin Banku

Getin Bank wystartował z kolejną edycją promocji, w której można zgarnąć zwiększone do 3,3% oprocentowanie w skali roku na e-Lokacie. Promocja trwa do 17 marca 2019 roku.

author
Patryk Byczek
06 marca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj