Poduszka niewątpliwie kojarzy się z czymś miękkim i przyjemnym. A czym jest poduszka finansowa? W życiu bywa, że nieraz możemy potknąć się i podupaść finansowo. Żeby mniej bolało albo po prostu żeby nie zostać nagle z niczym warto mieć swoją poduszkę finansową. Wyjaśniamy czym jest owa poduszka i jakie są jej zalety.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 20.04.2018
Udostępnij:

PODUSZKA FINANSOWA

Poduszka finansowa to nic innego jak nasze zabezpieczenie w razie problemów. Mówiąc jeszcze inaczej, to pieniądze na czarną godzinę i kapitał, który zapewni nam spokojny sen. Chcąc to bardziej zobrazować: pewnego dnia nasza firma upada, a my zostajemy z niczym. Pojawiają się długi i grozi nam komornik. Wtedy sięgamy po odłożone wcześniej dodatkowe środki, aby bez problemu starczyło nam na życie.

Prowadząc poduszkę finansową należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim nie powinniśmy ruszać odłożonych pieniędzy bez potrzeby. Zaoszczędzone środki nie mogą zostać przeznaczone na nowy samochód, bo wtedy, w sytuacji, kiedy naprawdę będziemy potrzebować pieniędzy zostaniemy z niczym. 

Co więcej, dobrze, aby nasz fundusz gwarancyjny powstał wcześniej niż inne konta oszczędnościowe z konkretnym celem, np. na nowy telewizor.

CZY WARTO ?

Poduszka finansowa ma wiele plusów:

  • daje poczucie bezpieczeństwa
  • uczy odpowiedzialności 
  • w razie kłopotów z pieniędzmi pozwala godnie przeżyć przez pewien czas
  • uczy konsekwentnego oszczędzania
  • pozwala kontrolować nam swoje finanse
  • w przypadku kłopotów firmy bez problemów spłacimy swoje zobowiązania

Gdzie lokować środki ?

Pieniądze na czarną godzinę powinny być z jednej strony nie do ruszenia, a z drugiej łatwo dostępne. Dlatego też lokata bankowa nie jest dobrym pomysłem. Warto zastanowić się nad kontem oszczędnościowym, do którego co miesiąc mogą spływać nasze środki. W razie potrzeby odłożone pieniądze możemy ruszyć w każdej chwili. 

Ile powinno wynosić zabezpieczenie finansowe ?

Przyjmuje się, że wielkość naszej poduszki powinna stanowić minimum 3-krotność miesięcznych wydatków.

Zastanawiając się jednak nad kwestią wartości naszej poduszki, musimy pomyśleć nad kilkoma rzeczami.

Przeanalizujmy nasze miesięczne wydatki – sprawdźmy ile wydajemy pieniędzy, aby wiedzieć, ile dokładnie potrzebujemy w przypadku kłopotów. Jeśli wydajemy dużo, to starajmy się ulokować w poduszce finansowej środki na np. 7 miesięcy. 

Bardzo ważna jest również nasza sytuacja z pracą – jeśli jesteśmy zatrudnieni w stabilnej branży na dobrze płatnym stanowisku, to w przyszłości także z łatwością znajdziemy pracę (np. branża IT). Jeśli nie – zabezpieczmy jak najwięcej pieniędzy na czarną godzinę.

W sytuacji, kiedy jesteśmy właścicielami firmy, musimy mieć dodatkowe zabezpieczenie finansowe, żeby bez problemów wyjść na prostą czy pokryć ewentualne zobowiązania. Dlatego też nasza poduszka powinna być naprawdę duża.

Jak skutecznie zbierać pieniądze na poduszkę ?

Pamiętajmy, że nie od razu Rzym zbudowano. Na początku najlepiej ustalić miesięczną kwotę, którą stale będziemy wpłacać na poduszkę (konta oszczędnościowe mają możliwość automatycznego pobierania określonej kwoty co miesiąc). Warto to robić od razu po wypłacie.

Czasem mamy dodatkowe i niespodziewane przychody, np. jednorazową premię. Takie pieniądze również warto wpłacić na poduszkę, zamiast wydawać na nowy telewizor czy zakupy.

Poduszka finansowa jest również pewnym wyznacznikiem, który pokazuje nam czy rzeczywiście potrafimy oszczędzać i mamy kontrolę nad własnymi finansami. Uczy nas odpowiedzialności i konsekwencji. Dzięki niej po prostu czujemy się bezpiecznie.

Warto już dziś pomyśleć o swojej przyszłości i osobistej poduszce finansowej.

Komentarze