Urodziłeś się pomiędzy 1977 a 1985 rokiem? Jeśli tak - jesteś Xennialsem. Kim są przedstawiciele tego pokolenia i czym kierują się w życiu? Sprawdź, czy konkretne cechy pasują również do ciebie.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 27.04.2018
Udostępnij:

Pokolenie X to ludzie młodzi, którzy urodzili się w drugiej połowie XX wieku. Dlaczego X? Symbol ma oznaczać niewiadomą, która nawiązuje do poszukiwania sensu życia. Taką nazwę stworzyła 4 lata temu amerykańska badaczka Sarah Stankorb. W magazynie Good pojawił się artykuł, w którym określono grupę osób urodzonych między 1965 a 1980 rokiem

Generacja X jest zbliżona do Millenialsów (osoby urodzone między 1981 a 1996). Ma wiele podobieństw, ale i różnic. Dlatego też postanowiono wyróżnić właśnie Xennialsów.

Pojęcie ma swoją genezę na Zachodzie, dlatego przenosząc je na polski grunt, warto pamiętać o tym, że ludzie urodzeni nad Wisłą między 1977 a 1985 rokiem mają za sobą zupełnie inne doświadczenia z dzieciństwa w PRL-u.

Charakterystyka pokolenia

Xennialsi urodzili się jeszcze przed epoką wszechobecnego Internetu. Bez problemu jednak korzystali z nowinek technologicznych i postęp cyfryzacji nie był im obcy. Chociaż na początku swojego życia nie używali komórek, to kiedy weszły one do obiegu, poradzili sobie bez problemu z ich obsługą.

Dzieciństwo pokolenia X polegało na wspólnych zabawach na podwórku przy trzepaku. Jako nastolatkowie kochali oglądać telewizję i spotykać się ze znajomymi. W momencie, kiedy pojawił się Internet, z przyjemnością zaczęli z niego korzystać. To właśnie sieć stała się łącznikiem pokolenia X z pokoleniem kolejnym, czyli z generacją Millenialsów.

Chociaż Xennialsi nie chcą być włączani do pokolenia Millenialsów, to mają z nimi wiele wspólnego. Z drugiej strony, ich biegłość w obsługiwaniu mediów społecznościowych czy innych wynalazków XXI wieku, nie zaprzecza temu, że bardzo dobrze pamiętają czasy, gdy nie publikowali niczego na swojej tablicy w sieci.

 

– to pierwsza generacja, która korzystała ze zmian po upadku komunizmu

– w Polsce stanowią prawie 10,7 mln osób

– mają wysokie aspiracje edukacyjne, są ambitni

– zwykle są to dojrzali i lojalni pracownicy

– cenią sobie rozwój osobisty, niezależność, różnorodność i pracowitość

– pokolenie X zna i używa technologii na co dzień (smartfony, komputery, tablety) 

– to właśnie na nich przypada 60% wartości wszystkich spłacanych kredytów

– GUS podaje, że w tej grupie wiekowej aktywnych zawodowo jest dziś lekko ponad 85% osób, a bezrobocie nie przekracza 3,7% (dane na styczeń 2018)

– urodzili się przed epoką Internetu, ale korzystali z postępu cyfryzacji

– są umiarkowanymi optymistami

szukają odpowiedzi na trudne pytania

– są zagubieni i często pracują w chaosie

– pytają o sens własnej egzystencji

– zdarza się, że odrzucają wykreowany dookoła świat i sposób życia

– czasem nie posiadają autorytetów i czują się pominięci przez historię

– nie uczestniczą w “wyścigu szczurów”

Komentarze