Polacy zaciągają coraz więcej kredytów – raport BIK
Jak wynika z ogólnokrajowych statystyk pracowanych przez BIK, banki i SKOK-i polskie udzielają coraz więcej kredytów. Największe podwyżki liczbowe zauważono w obszarze kart kredytowych – tych udzielono aż o 31,1% w ujęciu wartościowym względem marca 2018 roku.
Polacy coraz chętniej i coraz częściej korzystają z produktów oferowanych przez banki i SKOK-i, w tym z kredytów w niemal każdej możliwej formie. Nie oznacza to jednakowoż, iż polskim konsumentom żyje się coraz gorzej i próbują oni łatać budżetowe dziury pieniędzmi pożyczonymi z banku.
Jak wynika z analiz eksperckich, wzrost liczby przyznawanych kredytów wynika z coraz większych potrzeb zakupowych środowiska konsumenckiego. Polacy coraz śmielej podchodzą do realizowania swoich konsumpcyjnych celów i pragnień. A ponieważ zarabiają coraz lepiej, mogą pozwolić sobie na kolejne kredyty i zobowiązania finansowe.
W porównaniu z marcem 2018 roku, w marcu 2019 roku banki komercyjne i SKOK-i udzieliły większych kredytów. Największy przyrost zauważono w obszarze kart kredytowych (+31,1% w ujęciu wartościowym, a +25,7% w ujęciu ilościowym). Oznacza to, iż najchętniej sięgamy po produkty umożliwiające nam spieniężenie drobnych zakupów, takich jak zakup sprzętu AGD i RTV.
Sprawdź, czy warto skorzystać z karty kredytowej. Nasz poradnik znajdziesz tutaj.
Pożyczamy większe sumy
Jak wynika z najnowszych statystyk, Polacy nie tylko coraz częściej sięgają po produkty oferowane przez banki i SKOK-i, lecz także sumy, na jakie się zadłużają, lecą w górę. Taki wniosek nasuwa się po zapoznaniu się z raportem BIK ukazującym nastroje konsumenckie w miesiącu marcu 2019 roku w ujęciu wartościowym. Gwoli wyjaśnienia, ujęcie liczbowe dotyczy liczby udzielanych zobowiązań, a ujęcie wartościowe – kwoty kredytów.
W przypadku wartości aktywowanych limitów kredytowych przy kartach, tegoroczne wskaźniki poszybowały w górę aż o 31,3%. Wartość udzielonych kredytów konsumpcyjnych wzrosła o 5,7%, a kredytów mieszkaniowych – o 5,6%. W perspektywie szerszej, bo odnoszącej się do całego kwartału, a nie jedynie miesiąca marca, wyniki te były podobne.
W pierwszym kwartale 2019 roku przyznano o 28,5% więcej limitów kredytowych przy kartach, niż w analogicznym okresie 2018 roku. Wynik ten podano w ujęciu wartościowym. W przypadku kredytów konsumpcyjnych wzrost wyniósł 6,9%. Do grona tych produktów zalicza się kredyty gotówkowe i ratalne udzielane zarówno przez polskie banki komercyjne, jak i SKOK-i działające na rynku.
Po kredyty sięgamy chętniej, bo zmniejsza się ryzyko
Jak wyjaśnił Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, w ostatnim czasie nie dało się zaobserwować wzrostu poziomu ryzyka kredytowego portfela kredytów konsumpcyjnych. Ekspert dodał:
Jakość portfela dla kredytów konsumpcyjnych już od kilku lat utrzymuje się na niskim, bezpiecznym poziomie szkodowości, co każdorazowo potwierdzają miesięczne odczyty Indeksu Jakości portfela kredytów w tym segmencie. Jego bieżący (marcowy) odczyt wynosi 5,61%.
Wzrost zainteresowania kredytami przedstawiony w ujęciu liczbowym świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu polskich konsumentów na realizację własnych marzeń zakupowych. Rosnąca wartość zaciąganych zobowiązań (wyniki w ujęciu wartościowym) ukazuje natomiast, jak podniosły się ceny poszczególnych dóbr, na których sfinansowanie wzięliśmy kredyt.
Przykładowo w przypadku kredytów mieszkaniowych, liczba przyznanych decyzji o udzieleniu finansowania spadła względem I kwartału 2018 roku o 9,8%. Wartość tych, które zostały przyznane, przekraczała zeszłoroczne wyniki o 3,7%. Z wyników tych można wywnioskować, jak bardzo podrożały nieruchomości względem 2017 i 2018 roku. Coraz mniej z nas stać jest na kredyt hipoteczny, a kwota przyznanych finansowań rośnie z roku na rok.
Dodaj komentarz