Polecenie przelewu a polecenie zapłaty
Polecenie przelewu i polecenie zapłaty to dwie zupełnie różne usługi bankowe. Nie każdy konsument zdaje sobie sprawę z różnic je dzielących, dlatego sprawdziliśmy, czym w istocie są oba rodzaje polecania bankowego.
Spis treści:
- Czym jest polecenie przelewu?
- Polecenie przelewu - rodzaje
- Czym jest polecenie zapłaty?
- Komu wystawiamy polecenie przelewu i zapłaty?
- Kto określa kwotę polecenia przelewu i zapłaty?
Czym jest polecenie przelewu?
Polecenie przelewu to nic innego, jak upoważnienie właściciela konta do wykonania pewnej transakcji finansowej przez bank.
Na mocy tego polecenia zlecamy więc naszemu bankowi wykonanie przelewu z naszego konta na określoną kwotę i na wcześniej ustalony rachunek odbiorcy. Jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych poleceń przelewu jest zlecenie stałe. Jego istotą jest ustalenie dla banku regularnie wychodzących przelewów środków finansowych z naszego konta. Stałe zlecenie przelewu jest bardzo wygodne w przypadku stałych opłat – np. czynszu za mieszkanie, raty pożyczki dla zadłużonych lub opłaty abonamentowej. Jeśli więc mamy takie zobowiązania, dobrze jest ustalić takie zlecenie stałe, by mieć pewność, że nie zapomnimy o wykonaniu danej opłaty.
Polecenie przelewu - rodzaje
Jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych rodzajów polecenia przelewu jest zlecenie stałe, czy też cykliczne polecenie przelewu.
Jego istotą jest ustalenie dla banku regularnie wychodzących z naszego konta przelewów środków finansowych. Stałe zlecenie przelewu jest bardzo wygodne w przypadku opłat cyklicznych – np. czynszu za mieszkanie, raty kredytu gotówkowego lub opłaty abonamentowej. Jeśli więc mamy na głowie takie zobowiązania, dobrze jest ustalić na swoim koncie zlecenie stałe, by mieć pewność, że nie zapomnimy o wykonaniu danej opłaty.
Warto jednak wiedzieć, że poleceniem przelewu jest niemal każda transakcja, jakiej wykonanie zlecamy bankowi – nie tylko na cyklicznie się pojawiająca, lecz i jednorazowa. Zgodnie z tą definicją pleceniem przelewu jest więc każdy przelew – bo w końcu zlecamy jego wykonanie bankowi.
Na polskim rynku bankowym wyróżniamy więc nastepujące rodzaje przelewów, czyli poleceń przelewu:
- ELIXIR — czyli standardowy i najpopularniejszy rodzaj przelewu, którego realizacja przebiega w międzybankowym systemie rozliczeń netto w polskiej walucie. Prawidłowe działanie ELIXIR-u reguluje sama Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).
- SEPA Credit Transfer — system realizacji przelewów, którego walutą operacyjną jest euro. Obejmuje on wszystkie państwa członkowskie UE, a także grupę kilku krajów spoza sojuszu: Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.
- SWIFT — rodzaj przelewu, który polega na przesyłaniu pieniędzy w obcych walutach. System SWIFT pozostaje w obrocie bankowym pomiędzy blisko 200 państwami z całego świata.
- Przelew natychmiastowy — wyjątkowo atrakcyjny rodzaj przelewu błyskawicznego, który realizowany jest cały czas – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Środki przekazywane przelewem natychmiastowym pojawiają się na koncie odbiorcy zazwyczaj w przeciągu kilku sekund, najwyżej – kilku minut. Najpopularniejszym systemem przelewów ekspresowych w Polsce jest Express Elixir.
Czym jest polecenie zapłaty?
Polecenia zapłaty nieco różni się od polecenia przelewu – choć w jego przypadku również mamy do czynienia z regularnie wykonywaną transakcją finansową (najczęściej comiesięczną).
Pierwsza różnica między oboma rodzajami polecenia polega tym, że tutaj przy poleceniu przelewu ustalały kwotę tejże transakcji, a przy poleceniu zapłaty – nie. Druga różnica dotyczy podmiotu, wobec którego wystawiamy polecenie. W przypadku polecenia przelewu jest to zazwyczaj bank, a w przypadku polecenia zapłaty – wierzyciel.
Wystawiając polecenie zapłaty, wypełniamy jedynie specjalny formularz, który stanowi upoważnienie dla instytucji wierzyciela do pobrania z naszego konta określonej sumy pieniędzy. Wierzycielem tym jest każdy podmiot, który wystawia nam regularnie rachunek na konkretną sumę – np. dostawca energii.
Komu wystawiamy polecenie przelewu i zapłaty?
Jedna z najistotniejszych różnic między poleceniem zapłaty a poleceniem przelewu dotyczy podmiotu, wobec którego wystawiamy polecenie. Każdy konsument powinien zdawać sobie z tego sprawę, by w przyszłości nie spotkać się z niejasnościami.
- W przypadku polecenia przelewu – podmiotem, któremu wystawiamy dane zlecenie wykonania transakcji finansowej, jest bank. To właśnie ta instytucja będzie bowiem odpowiadać za automatyczne przesyłanie (jednorazowe lub cykliczne) naszych środków na wskazany rachunek.
- Przy poleceniu zapłaty podmiotem – wobec którego wydajemy zlecenie wykonania transakcji, jest wierzyciel – czyli instytucja, która regularnie wystawia nam rachunek na konkretną sumę. Może to być operator sieci komórkowej, dostawca energii lub placówka siłowni, w której wykupiliśmy abonament.
Kto określa kwotę polecenia przelewu i zapłaty?
Kolejna różnica między poleceniem zapłaty a poleceniem przelewu dotyczy podmiotu, który określa kwotę zleconego przelewu.
- W przypadku polecenia przelewu – podmiotem tym jest nadawca przelewu, czyli posiadacz konta osobistego, z którego środki pieniężne mają zostać wysłane na wskazany numer konta odbiorczego. Przykładem może być polecenie przelewu raty za pożyczkę online.
- W przypadku polecenia zapłaty – kwotę przelewu ustala odbiorca środków, a dokładniej wierzyciel, któremu udzieliliśmy zgodę na pobieranie z naszego konta zapłaty za daną usługę. Podmiotem tym może być więc dostawca prądu, operator sieci komórkowej czy nawet serwis NETFLIX, w którym wykupiliśmy abonament.
Wszystkie komentarze
wszystko fajnie ale mam pytanko, piszecie ze zlecenie stale tj cykliczne jest poleceniem przelewu. moj bank pobiera za polecenia przelewu 5 zł od każdej transakcji (tak mowi zalącznik do umowy), ale za zlecenie cykliczne nie pobrał nic z konta. poza tym skoro kazdy przelew bankowy jest poleceniem przelewu to jak mają pobierać mi za to 5 zł?? ktos wie o co tu chodzi>???
Dodaj komentarz