Polecenie przelewu a polecenie zapłaty


Polecenie przelewu a polecenie zapłaty


author
10 września 2018
Polecenie przelewu i polecenie zapłaty to dwie zupełnie różne usługi bankowe. Nie każdy Konsument zdaje sobie sprawę z różnic je dzielących, dlatego sprawdziliśmy, czym w istocie są oba rodzaje polecania bankowego.

Spis treści:
1. Polecenie przelewu – co to jest?
2. Polecenie zapłaty – co to jest?
3. Rodzaje polecenia przelewu.
4. Polecenia przelewu i zapłaty – komu wystawiamy?
5. Polecenia przelewu i zapłaty – kto określa kwotę przelewu?

 

POLECENIE PRZELEWU – CO TO JEST?

Polecenie przelewu to nic innego, jak upoważnienie właściciela konta do wykonania pewnej transakcji finansowej przez bank. Na mocy tego polecenia zlecamy więc naszemu bankowi wykonanie przelewu z naszego konta na określoną kwotę i na wcześniej ustalony rachunek odbiorcy.
 

Jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych poleceń przelewu jest zlecenie stałe. Jego istotą jest ustalenie dla banku regularnie wychodzących przelewów środków finansowych z naszego konta. 
 

Stałe zlecenie przelewu jest bardzo wygodne w przypadku stałych opłat – np. czynszu za mieszkanie, raty pożyczki lub opłaty abonamentowej. Jeśli więc mamy takie zobowiązania, dobrze jest ustalić takie zlecenie stałe, by mieć pewność, że nie zapomnimy o wykonaniu danej opłaty.
 

 

POLECENIE ZAPŁATY – CO TO JEST?

Polecenia zapłaty nieco różni się od polecenia przelewu – choć w jego przypadku również mamy do czynienia z regularnie wykonywaną transakcją finansową (najczęściej comiesięczną). 
 

Pierwsza różnica między oboma rodzajami polecenia polega tym, że tutaj przy poleceniu przelewu ustalały kwotę tejże transakcji, a przy poleceniu zapłaty – nie. Druga różnica dotyczy podmiotu, wobec którego wystawiamy polecenie. W przypadku polecenia przelewu jest to zazwyczaj bank, a w przypadku polecenia zapłaty – wierzyciel.
 

Wystawiając polecenie zapłaty, wypełniamy jedynie specjalny formularz, który stanowi upoważnienie dla instytucji wierzyciela do pobrania z naszego konta określonej sumy pieniędzy. Wierzycielem tym jest każdy podmiot, który wystawia nam regularnie rachunek na konkretną sumę – np. dostawca energii.
 

 

RODZAJE POLECENIA PRZELEWU

Jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych rodzajów polecenia przelewu jest zlecenie stałe, czy też cykliczne polecenie przelewu. Jego istotą jest ustalenie dla banku regularnie wychodzących z naszego konta przelewów środków finansowych.
 

Stałe zlecenie przelewu jest bardzo wygodne w przypadku opłat cyklicznych – np. czynszu za mieszkanie, raty pożyczki lub opłaty abonamentowej. Jeśli więc mamy na głowie takie zobowiązania, dobrze jest ustalić na swoim koncie zlecenie stałe, by mieć pewność, że nie zapomnimy o wykonaniu danej opłaty.

Warto jednak wiedzieć, że poleceniem przelewu jest niemal każda transakcja, jakiej wykonanie zlecamy bankowi – nie tylko na cyklicznie się pojawiająca, lecz i jednorazowa. Zgodnie z tą definicją pleceniem przelewu jest więc każdy przelew – bo w końcu zlecamy jego wykonanie bankowi. 
 

Na polskim rynku bankowym wyróżniamy więc nastepujące rodzaje przelewów, czyli poleceń przelewu:

  1. ELIXIR — czyli standardowy i najpopularniejszy rodzaj przelewu, którego realizacja przebiega w międzybankowym systemie rozliczeń netto w polskiej walucie. Prawidłowe działanie ELIXIR-u reguluje sama Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

  2. SEPA Credit Transfer — system realizacji przelewów, którego walutą operacyjną jest euro. Obejmuje on wszystkie państwa członkowskie UE, a także grupę kilku krajów spoza sojuszu: Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.

  3. SWIFT — rodzaj przelewu, który polega na przesyłaniu pieniędzy w obcych walutach. System SWIFT pozostaje w obrocie bankowym pomiędzy blisko 200 państwami z całego świata. 

  4. Przelew natychmiastowy — wyjątkowo atrakcyjny rodzaj przelewu błyskawicznego, który realizowany jest cały czas – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Środki przekazywane przelewem natychmiastowym pojawiają się na koncie odbiorcy zazwyczaj w przeciągu kilku sekund, najwyżej – kilku minut. Najpopularniejszym systemem przelewów ekspresowych w Polsce jest Express Elixir.

 

POLECENIA PRZELEWU I ZAPŁATY – KOMU WYSTAWIAMY?

Jedna z najistotniejszych różnic między poleceniem zapłaty a poleceniem przelewu dotyczy podmiotu, wobec którego wystawiamy polecenie. Każdy Konsument powinien zdawać sobie z tego sprawę, by w przyszłości nie spotkać się z niejasnościami. 
 

W przypadku polecenia przelewu podmiotem, któremu wystawiamy dane zlecenie wykonania transakcji finansowej, jest bank. To właśnie ta instytucja będzie bowiem odpowiadać za automatyczne przesyłanie (jednorazowe lub cykliczne) naszych środków na wskazany rachunek.
 

Przy poleceniu zapłaty podmiotem, wobec którego wydajemy zlecenie wykonania transakcji, jest wierzyciel – czyli instytucja, która regularnie wystawia nam rachunek na konkretną sumę. Może to być operator sieci komórkowej, dostawca energii lub placówka siłowni, w której wykupiliśmy abonament.
 

 

POLECENIA PRZELEWU I ZAPŁATY – KTO OKREŚLA KWOTĘ PRZELEWU?

Kolejna różnica między poleceniem zapłaty a poleceniem przelewu dotyczy podmiotu, który określa kwotę zleconego przelewu. 
 

W przypadku polecenia przelewu podmiotem tym jest nadawca przelewu, czyli posiadacz konta osobistego, z którego środki pieniężne mają zostać wysłane na wskazany numer konta odbiorczego. 
 

W przypadku polecenia zapłaty kwotę przelewu ustala odbiorca środków, a dokładniej wierzyciel, któremu udzieliliśmy zgodę na pobieranie z naszego konta zapłaty za daną usługę. Podmiotem tym może być więc dostawca prądu, operator sieci komórkowej czy nawet serwis NETFLIX, w którym wykupiliśmy abonament. 
 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

julekwwa
julekwwa
2018-09-19 07:14:32

wszystko fajnie ale mam pytanko, piszecie ze zlecenie stale tj cykliczne jest poleceniem przelewu. moj bank pobiera za polecenia przelewu 5 zł od każdej transakcji (tak mowi zalącznik do umowy), ale za zlecenie cykliczne nie pobrał nic z konta. poza tym skoro kazdy przelew bankowy jest poleceniem przelewu to jak mają pobierać mi za to 5 zł?? ktos wie o co tu chodzi>???

Podobne artykuły

Ubezpieczenie Link4 we wszystkich oddziałach PKO BP
Aktualności
author
19 października 2018

Ubezpieczenie Link4 we wszystkich oddziałach PKO BP

Nowy członek zarządu Idea Banku
Wpisy
author
25 sierpnia 2018

Nowy członek zarządu Idea Banku

T-Mobile Usługi Bankowe w Chrzanowie
Oddziały
author
15 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Chrzanowie

E-recepta już obowiązkowa – przechowuj ją na swoim smartfonie
Bez kategorii
author
11 stycznia 2020

E-recepta już obowiązkowa – przechowuj ją na swoim smartfonie

Ile kosztuje druga pożyczka w Vivus.pl
Wpisy
author
26 kwietnia 2016

Ile kosztuje druga pożyczka w Vivus.pl