Polecenie przelewu a polecenie zapłaty


Polecenie przelewu a polecenie zapłaty


author
Halszka Gronek
10 września 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Polecenie przelewu i polecenie zapłaty to dwie zupełnie różne usługi bankowe. Nie każdy konsument zdaje sobie sprawę z różnic je dzielących, dlatego sprawdziliśmy, czym w istocie są oba rodzaje polecania bankowego.

Spis treści:

 1. Czym jest polecenie przelewu?
 2. Polecenie przelewu - rodzaje
 3. Czym jest polecenie zapłaty?
 4. Komu wystawiamy polecenie przelewu i zapłaty?
 5. Kto określa kwotę polecenia przelewu i zapłaty?
Zwiń spis treści

Czym jest polecenie przelewu?

Polecenie przelewu to nic innego, jak upoważnienie właściciela konta do wykonania pewnej transakcji finansowej przez bank.

Na mocy tego polecenia zlecamy więc naszemu bankowi wykonanie przelewu z naszego konta na określoną kwotę i na wcześniej ustalony rachunek odbiorcy. Jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych poleceń przelewu jest zlecenie stałe. Jego istotą jest ustalenie dla banku regularnie wychodzących przelewów środków finansowych z naszego konta. Stałe zlecenie przelewu jest bardzo wygodne w przypadku stałych opłat – np. czynszu za mieszkanie, raty pożyczki dla zadłużonych lub opłaty abonamentowej. Jeśli więc mamy takie zobowiązania, dobrze jest ustalić takie zlecenie stałe, by mieć pewność, że nie zapomnimy o wykonaniu danej opłaty.

Polecenie przelewu - rodzaje

Jednym z najpopularniejszych i powszechnie stosowanych rodzajów polecenia przelewu jest zlecenie stałe, czy też cykliczne polecenie przelewu.

Jego istotą jest ustalenie dla banku regularnie wychodzących z naszego konta przelewów środków finansowych. Stałe zlecenie przelewu jest bardzo wygodne w przypadku opłat cyklicznych – np. czynszu za mieszkanie, raty kredytu gotówkowego lub opłaty abonamentowej. Jeśli więc mamy na głowie takie zobowiązania, dobrze jest ustalić na swoim koncie zlecenie stałe, by mieć pewność, że nie zapomnimy o wykonaniu danej opłaty.

Warto jednak wiedzieć, że poleceniem przelewu jest niemal każda transakcja, jakiej wykonanie zlecamy bankowi – nie tylko na cyklicznie się pojawiająca, lecz i jednorazowa. Zgodnie z tą definicją pleceniem przelewu jest więc każdy przelew – bo w końcu zlecamy jego wykonanie bankowi.

Na polskim rynku bankowym wyróżniamy więc nastepujące rodzaje przelewów, czyli poleceń przelewu:

 • ELIXIR — czyli standardowy i najpopularniejszy rodzaj przelewu, którego realizacja przebiega w międzybankowym systemie rozliczeń netto w polskiej walucie. Prawidłowe działanie ELIXIR-u reguluje sama Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).
 • SEPA Credit Transfer — system realizacji przelewów, którego walutą operacyjną jest euro. Obejmuje on wszystkie państwa członkowskie UE, a także grupę kilku krajów spoza sojuszu: Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.
 • SWIFT — rodzaj przelewu, który polega na przesyłaniu pieniędzy w obcych walutach. System SWIFT pozostaje w obrocie bankowym pomiędzy blisko 200 państwami z całego świata.
 • Przelew natychmiastowy — wyjątkowo atrakcyjny rodzaj przelewu błyskawicznego, który realizowany jest cały czas – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Środki przekazywane przelewem natychmiastowym pojawiają się na koncie odbiorcy zazwyczaj w przeciągu kilku sekund, najwyżej – kilku minut. Najpopularniejszym systemem przelewów ekspresowych w Polsce jest Express Elixir.

Czym jest polecenie zapłaty?

Polecenia zapłaty nieco różni się od polecenia przelewu – choć w jego przypadku również mamy do czynienia z regularnie wykonywaną transakcją finansową (najczęściej comiesięczną).

Pierwsza różnica między oboma rodzajami polecenia polega tym, że tutaj przy poleceniu przelewu ustalały kwotę tejże transakcji, a przy poleceniu zapłaty – nie. Druga różnica dotyczy podmiotu, wobec którego wystawiamy polecenie. W przypadku polecenia przelewu jest to zazwyczaj bank, a w przypadku polecenia zapłaty – wierzyciel.

Wystawiając polecenie zapłaty, wypełniamy jedynie specjalny formularz, który stanowi upoważnienie dla instytucji wierzyciela do pobrania z naszego konta określonej sumy pieniędzy. Wierzycielem tym jest każdy podmiot, który wystawia nam regularnie rachunek na konkretną sumę – np. dostawca energii.

Komu wystawiamy polecenie przelewu i zapłaty?

Jedna z najistotniejszych różnic między poleceniem zapłaty a poleceniem przelewu dotyczy podmiotu, wobec którego wystawiamy polecenie. Każdy konsument powinien zdawać sobie z tego sprawę, by w przyszłości nie spotkać się z niejasnościami.

 • W przypadku polecenia przelewu – podmiotem, któremu wystawiamy dane zlecenie wykonania transakcji finansowej, jest bank. To właśnie ta instytucja będzie bowiem odpowiadać za automatyczne przesyłanie (jednorazowe lub cykliczne) naszych środków na wskazany rachunek.
 • Przy poleceniu zapłaty podmiotem –  wobec którego wydajemy zlecenie wykonania transakcji, jest wierzyciel – czyli instytucja, która regularnie wystawia nam rachunek na konkretną sumę. Może to być operator sieci komórkowej, dostawca energii lub placówka siłowni, w której wykupiliśmy abonament.

Kto określa kwotę polecenia przelewu i zapłaty?

Kolejna różnica między poleceniem zapłaty a poleceniem przelewu dotyczy podmiotu, który określa kwotę zleconego przelewu.

 • W przypadku polecenia przelewu – podmiotem tym jest nadawca przelewu, czyli posiadacz konta osobistego, z którego środki pieniężne mają zostać wysłane na wskazany numer konta odbiorczego. Przykładem może być polecenie przelewu raty za pożyczkę online.
 • W przypadku polecenia zapłaty – kwotę przelewu ustala odbiorca środków, a dokładniej wierzyciel, któremu udzieliliśmy zgodę na pobieranie z naszego konta zapłaty za daną usługę. Podmiotem tym może być więc dostawca prądu, operator sieci komórkowej czy nawet serwis NETFLIX, w którym wykupiliśmy abonament.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

julekwwa
julekwwa
2018-09-19 07:14:32

wszystko fajnie ale mam pytanko, piszecie ze zlecenie stale tj cykliczne jest poleceniem przelewu. moj bank pobiera za polecenia przelewu 5 zł od każdej transakcji (tak mowi zalącznik do umowy), ale za zlecenie cykliczne nie pobrał nic z konta. poza tym skoro kazdy przelew bankowy jest poleceniem przelewu to jak mają pobierać mi za to 5 zł?? ktos wie o co tu chodzi>???

Podobne artykuły

Zadłużenie piekarni – raport BIG InfoMonitor

Pieczywo jest elementem diety większości Polaków. Chociaż w ostatnim czasie produkty piekarnicze zdrożały i kupujemy ich coraz mniej, to piekarnie mają się całkiem dobrze. Jak wynika z danych BIG InfoMonitor, tylko 6,6% polskich piekarni ma znaczące problemy finansowe.

author
Aneta Jankowska
23 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Profi Credit w Kielcach

Profi Credit to druga najpotężniejsza firma pożyczkowa w Polsce. Firma posiada w swojej ofercie pożyczki pozabankowe do nawet 25 000 złotych. Poniższe dane dotyczą placówki w Kielcach.

author
Dominika Byczek
05 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Lombardy w Skarżysku-Kamiennej

Osoby chcące skorzystać z usług lombardów w Skarżysku-Kamiennej, mogą to zrobić w pięciu placówkach tego typu. Sprawdź, jakie są ich aktualne godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz adresy.

author
Patryk Byczek
10 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Wągrowiec

Poszukujesz szczegółowych informacji o lokalizacjach Kasy Stefczyka w Wągrowcu? Znajdziesz je w naszym artykule, który prezentuje kompleksowy przegląd danych, w tym adresów, numerów telefonów, godzin otwarcia i map ułatwiających dotarcie do wybranych placówek.

author
Julia Wierciło
16 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Polacy nie chcą płacić na 500+ ?

Na które cele w budżecie Polacy przeznaczyliby pieniądze? Odpowiedzi na pytanie możemy szukać w sondażu IPSOS zamówionym przez serwis OKO.press. Wynika z niego, że jesteśmy szczególnie niechętni Programowi Rodzina 500+.

author
Aneta Jankowska
14 lutego 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Bank Spółdzielczy w Krzepicach – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Krzepicach to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
01 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj