Jak co roku, ostatnie dni października i pierwsze dni listopada wiążą się ze wzmożonymi działaniami Policji na drogach, w ramach akcji Znicz 2018. Służby będą prowadziły kontrole na drogach całej Polski, lecz największą czujność należy zachować w pobliżu cmentarzy.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 31.10.2018
Udostępnij:

Jedną z najważniejszych rzeczy, które kierowcy powinni zrobić przed wyjazdem na groby, to dobre przygotowanie samochodu. Policja w tym okresie jest bezwzględna, ponieważ bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jest priorytetem w tym okresie.


 

Tragiczny bilans w roku ubiegłym

Ostatnia akcja Znicz 2017 trwała siedem dni. Tylko w ciągu tego tygodnia Policjanci, dzięki zaostrzonym kontrolom, wyłapali 1821 kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu. W trakcie zeszłorocznej akcji doszło do 609 wypadków, w których 719 osób zostało rannych, a 53 osoby poniosły śmierć. Bardzo dużo zdarzeń wiązało się z niezachowaniem odpowiedniej prędkości i brawurową jazdą


 

Przygotowanie pojazdu

Policja podczas tegorocznej akcji Znicz będzie zwracała szczególną uwagę na przygotowanie pojazdu do poruszania się po polskich drogach. Funkcjonariusze będą, między innymi, sprawdzać:

wymagane wyposażenie auta
oświetlenie auta
sposób przewożenia dzieci
stan techniczny pojazdu.

Ponadto, należy pamiętać o:

dopompowaniu kół

zachowaniu odpowiedniej prędkości podczas jazdy

utrzymywaniu wymaganych odstępów między pojazdami

– zapinaniu pasów podczas podróży.

Oprócz oznakowanych patroli, po drodze będą się także poruszać także pojazdy nieoznakowane, w tym najnowsze BMW Serii 3, które w bardzo prosty sposób można rozpoznać.

Apel do pieszych

Policja zwraca się także do osób poruszających się pieszo. Ci również powinni zachować szczególną ostrożność i w miarę możliwości poruszać się po chodnikach. Jeżeli chodników nie ma, należy iść poboczem odpowiedniej strony jezdni. Warto pamiętać o tym, że aktualnie bardzo szybko robi się ciemno. W związku z tym, piesi powinni być oświetleni (opaski odblaskowe, lampki), aby kierowcy z daleka mogli zauważyć, że ktoś porusza się po jezdni. Trzeba również pamiętać o rozsądnym przechodzeniu przez ulicę. Należy robić to, również w miarę możliwości, w wyznaczonych do tego miejscach. Jeżeli przejść dla pieszych nie ma, zachowanie szczególnej ostrożności jest w tym przypadku konieczne, ponieważ często może ono uratować życie.


 

Apel do kierowców

Kierowcy oprócz tego, że będą podlegali wzmożonym kontrolom, również powinni rozsądnie podejść do podróży. Policja radzi, aby przed wyjazdem odpowiednio przygotować pojazd, sprawdzić czas dojazdu do miejsca docelowego, czy podczas dłuższej podróży robić krótkie przerwy na odpoczynek.  Zmęczenie podczas prowadzenia pojazdu jest bardzo krótką drogą do spowodowania wypadku. Należy również mieć na uwadze, że jazda „na pamięć” nie jest w okresie świątecznym wskazana, ponieważ w wielu miejscach zmieniana jest organizacja ruchu drogowego. O każdej zmianie będą informowały ustawione znaki drogowe.
 

Komentarze