Popyt na kredyty mieszkaniowe na koniec 2019 roku

Popyt na kredyty mieszkaniowe na koniec 2019 roku

author
Dominika Sobieraj
10 października 2020

Końcówka 2019 roku okazała się być bardzo owocna pod względem liczby nowych wniosków o przyznanie kredytu mieszkaniowego. Banki miały co robić, wszak w samym tylko grudniu 2019 zawitało do nich ponad 30 tysięcy klientów chętnych zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Jaki wynik pokazał indeks popytu na kredyty mieszkaniowe?

W poniedziałek 13 stycznia 2020 roku Biuro Informacji Kredytowej opublikowało komunikat dotyczący najnowszego odczytu BIK Indeksu – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe (tak zwany Indeks PKM). Gwoli wyjaśnienia, ten cyklicznie wyliczany wskaźnik przedstawia (w sposób procentowy) zmiany w dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Dzięki Indeksowi PKM możliwe jest zbadanie, jakie są nastroje Polaków w kwestii zakupu mieszkania za gotówkę. Jak eksperci BIK-u oceniają grudniowe nastroje konsumpcyjne polskiego społeczeństwa?

Odczyt za ostatni miesiąc 2019 roku wskazuje wartość indeksu na poziomie aż +24,1%. Oznacza to, że w grudniu 2019 roku, w przeliczeniu na każdy dzień roboczy, banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe przesłały do BIK-u zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 24,1% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018. W raporcie nie podano, jaki procent tych zapytań zakończył się sukcesem (udzieleniem kredytu) – badanie pokazuje jedynie popyt, a więc zapotrzebowanie na kredyty.

Więcej wniosków, większa średnia kwota kredytu

W grudniu 2019 roku roku do banków i SKOK-ów działających na polskim rynku trafiło łącznie aż 30,6 tysięcy wniosków o udzielenie kredytu mieszkaniowego. W porównaniu do wyników z miesiąca wcześniejszego, czyli listopada 2019 roku (33,6 tys. zapytań), popyt na „mieszkaniówki” nieznacznie zmalał. Warto jednak pokreślić że zwiększone zapotrzebowanie na kredyty mieszkaniowe widać w skali roku, a niekoniecznie w zestawieniu wyników miesięcznych. I tak w grudniu 2018 roku wniosków o kredyt hipoteczny złożono tylko 25,5 tysiąca (wzrost wyniósł 20%).

Co niezwykle ważne, średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w grudniu bieżącego roku wynosiła 288,1 tys. złotych. To kolejny z rzędu wynik pokazujący, jak bardzo zmieniają się nastroje konsumpcyjne Polaków, a dokładniej – jak bardzo wzrasta kwota kredytu zaspokajająca popyt konsumentów. W przypadku grudniowego odczytu można mówić o wzroście na poziomie 9% rok do roku. Oznacza to, że w porównaniu z danymi za grudzień 2018 roku, w grudniu roku 2019 Polacy składali wnioski na kwotę wyższą o średnio 9%.

Ekspert komentuje

"

Grudniowa wartość indeksu jest o 2,2 p.p. wyższa od wartości z listopada br. (21,9%).
Jest to drugi po marcu (26,5%) najwyższy odczyt w 2019 roku. Na grudniową wartość indeksu na poziomie +24,1%, wpłynął głównie wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt (20%). W okresie grudzień 2019 r. – grudzień 2018 r. o 9% wzrosła również wartość średniej wartości wnioskowanego kredytu, co jest konsekwencją wzrostu cen nieruchomości  

– podsumowuje profesor Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Ekspert dodaje także, że w Polsce wciąż obserwować można duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Fakt ten wynika z wielu czynników, między innymi z braku alternatyw inwestycyjnych (dzisiejsze lokaty są najmniej opłacalnymi w historii) oraz z rosnącej obawy społeczeństwa przed jeszcze widoczniejszym wzrostem cen nieruchomości. Polacy decydują się na kredyt, bo nie chcą zwlekać z – często i tak nieuniknionym – zakupem do czasu, gdy ceny mieszkań będą jeszcze wyższe od dzisiejszych (rekordowych) stawek.

"

Nadal utrzymuje się więc bardzo wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym.  W dwunastu miesiącach 2019 r. blisko 450 tys. osób złożyło wniosek o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. jest to więcej o 29 tys., czyli o 7%

– dodaje profesor Rogowski.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/479644/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-grudniu-2019-r-24-1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Lombardy w Pruszkowie
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
22 marca 2022

Lombardy w Pruszkowie

Profi Credit w Radomiu
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
04 czerwca 2019

Profi Credit w Radomiu

KredytOK w Mińsku Mazowieckim
Oddziały
autor wpisu
Marta-Bogacka-Nowak
04 lutego 2017

KredytOK w Mińsku Mazowieckim

Eurobank z wyróżnieniem od Top Employers Institute
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
04 lutego 2019

Eurobank z wyróżnieniem od Top Employers Institute

Chcesz zostać prezesem banku? Bank Pocztowy ogłosił konkurs
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
21 sierpnia 2020

Chcesz zostać prezesem banku? Bank Pocztowy ogłosił konkurs

Bitbond – pożyczki społecznościowe w bitcoinach
Wpisy
autor wpisu
m_szydlowski
25 października 2016

Bitbond – pożyczki społecznościowe w bitcoinach

Porównaj