Popyt na kredyty mieszkaniowe na koniec 2019 roku

Popyt na kredyty mieszkaniowe na koniec 2019 roku

author
Dominika Byczek
10 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Końcówka 2019 roku okazała się być bardzo owocna pod względem liczby nowych wniosków o przyznanie kredytu mieszkaniowego. Banki miały co robić, wszak w samym tylko grudniu 2019 zawitało do nich ponad 30 tysięcy klientów chętnych zaciągnąć kredyt mieszkaniowy. Jaki wynik pokazał indeks popytu na kredyty mieszkaniowe?

W poniedziałek 13 stycznia 2020 roku Biuro Informacji Kredytowej opublikowało komunikat dotyczący najnowszego odczytu BIK Indeksu – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe (tak zwany Indeks PKM). Gwoli wyjaśnienia, ten cyklicznie wyliczany wskaźnik przedstawia (w sposób procentowy) zmiany w dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Dzięki Indeksowi PKM możliwe jest zbadanie, jakie są nastroje Polaków w kwestii zakupu mieszkania za gotówkę. Jak eksperci BIK-u oceniają grudniowe nastroje konsumpcyjne polskiego społeczeństwa?

Odczyt za ostatni miesiąc 2019 roku wskazuje wartość indeksu na poziomie aż +24,1%. Oznacza to, że w grudniu 2019 roku, w przeliczeniu na każdy dzień roboczy, banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe przesłały do BIK-u zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 24,1% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018. W raporcie nie podano, jaki procent tych zapytań zakończył się sukcesem (udzieleniem kredytu) – badanie pokazuje jedynie popyt, a więc zapotrzebowanie na kredyty.

Więcej wniosków, większa średnia kwota kredytu

W grudniu 2019 roku roku do banków i SKOK-ów działających na polskim rynku trafiło łącznie aż 30,6 tysięcy wniosków o udzielenie kredytu mieszkaniowego. W porównaniu do wyników z miesiąca wcześniejszego, czyli listopada 2019 roku (33,6 tys. zapytań), popyt na „mieszkaniówki” nieznacznie zmalał. Warto jednak pokreślić że zwiększone zapotrzebowanie na kredyty mieszkaniowe widać w skali roku, a niekoniecznie w zestawieniu wyników miesięcznych. I tak w grudniu 2018 roku wniosków o kredyt hipoteczny złożono tylko 25,5 tysiąca (wzrost wyniósł 20%).

Co niezwykle ważne, średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w grudniu bieżącego roku wynosiła 288,1 tys. złotych. To kolejny z rzędu wynik pokazujący, jak bardzo zmieniają się nastroje konsumpcyjne Polaków, a dokładniej – jak bardzo wzrasta kwota kredytu zaspokajająca popyt konsumentów. W przypadku grudniowego odczytu można mówić o wzroście na poziomie 9% rok do roku. Oznacza to, że w porównaniu z danymi za grudzień 2018 roku, w grudniu roku 2019 Polacy składali wnioski na kwotę wyższą o średnio 9%.

Ekspert komentuje

"

Grudniowa wartość indeksu jest o 2,2 p.p. wyższa od wartości z listopada br. (21,9%).
Jest to drugi po marcu (26,5%) najwyższy odczyt w 2019 roku. Na grudniową wartość indeksu na poziomie +24,1%, wpłynął głównie wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt (20%). W okresie grudzień 2019 r. – grudzień 2018 r. o 9% wzrosła również wartość średniej wartości wnioskowanego kredytu, co jest konsekwencją wzrostu cen nieruchomości  

– podsumowuje profesor Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Ekspert dodaje także, że w Polsce wciąż obserwować można duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Fakt ten wynika z wielu czynników, między innymi z braku alternatyw inwestycyjnych (dzisiejsze lokaty są najmniej opłacalnymi w historii) oraz z rosnącej obawy społeczeństwa przed jeszcze widoczniejszym wzrostem cen nieruchomości. Polacy decydują się na kredyt, bo nie chcą zwlekać z – często i tak nieuniknionym – zakupem do czasu, gdy ceny mieszkań będą jeszcze wyższe od dzisiejszych (rekordowych) stawek.

"

Nadal utrzymuje się więc bardzo wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym.  W dwunastu miesiącach 2019 r. blisko 450 tys. osób złożyło wniosek o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. jest to więcej o 29 tys., czyli o 7%

– dodaje profesor Rogowski.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/479644/bik-indeks-popytu-na-kredyty-mieszkaniowe-wyniosl-w-grudniu-2019-r-24-1

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Konin

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Koninie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
27 czerwca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Kredyt konsolidacyjny Poznań

Szukasz kredytu konsolidacyjnego dostępnego dla osób mieszkających w Poznaniu? Sprawdziliśmy, gdzie znajdziesz najlepszą konsolidację. Maksymalna kwota to nawet 200 000 zł bez dodatkowych zabezpieczeń.

author
Aleksandra Gościnna
25 stycznia 2022
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Rada Związku Banków Polskich

Nie każdy z nas wie, że nad najważniejszą instytucją samorządową w Polsce czuwa szesnastoosobowy sztab ludzi – Rada Związku Banków Polskich. Sprawdziliśmy, jakie kompetencje posiadają członkowie Rady, w jakim celu powołano ten organ i na czym polega jego praca. 

author
Halszka Gronek
07 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Media Expert z odroczonymi płatnościami od PayPro

Sklepy internetowe coraz częściej decydują się na zaoferowanie swoim klientom możliwości zamówienia towaru z odroczoną płatnością. Jednym z takich sklepów stało się Media Expert, które wdrożyło taką metodę płatności. Obsługą transakcji zajmuje się pośrednik PayPro. Jakie produkty będzie można zamówić w ten sposób?

author
Alicja Hirsekorn
14 lutego 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Wysokie opłaty bankowe z dezaprobatą Rzecznika Finansowego

W swoim najnowszym komunikacie Rzecznik Finansowy poinformował, że wysokie opłaty bankowe stają się coraz częstszym powodem narzekań klientów. Mowa tutaj  takich usługach, jak potwierdzenie czy historia spłaty kredytu, za które niektórzy  bankowcy życzą sobie nawet kilkaset złotych. Rzecznik postanowił podjąć w tym celu interwencję.

author
Alicja Hirsekorn
13 lutego 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Zarobki informatyków w 2017 roku

Specjaliści z branży informatycznej z doświadczeniem otrzymują nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie W granicach 4-6 tys. zł brutto zarabiają programiści od razu po szkole.

author
Aneta Jankowska
01 stycznia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Porównaj