Portfel należności polskich przedsiębiorstw na III kw. 2019
Nieznaczna poprawa wskaźnika INP cieszy, choć warto mieć na uwadze, jak wiele brakuje jeszcze polskim firmom do przywrócenia stanu z lat świetności. Prognozy dla polskiej gospodarki są różne. Z jednej strony chwali się zmniejszenie problemu zatorów czy wzrost inwestycji. Z drugiej jednak prognozy dotyczące PKB nie są powalające, a konsumpcja rynkowa spowalnia.
Jak wynika z najnowszego raportu pt. „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, sytuacja finansowa krajowych firm zdołała nieznacznie się poprawić na przełomie III kwartału bieżącego roku. W opracowaniu projektu badawczego utworzonego przez duet Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce oraz Krajowego Rejestru Długów czytamy, że po raz pierwszy od lipca 2018 roku Indeks Należności Przedsiębiorstw odnotował wzrost. Posługując się konkretami, w trzecim kwartale wartość wskaźnika INP była o 0,7 punktu wyższa od wartości z poprzedniego kwartału i wynosiła 86,4 punktu.
Nieznaczna poprawa cieszy, choć warto mieć na uwadze, jak wiele brakuje jeszcze polskim firmom do przywrócenia stanu historycznego szczytu ze stycznia 2018 roku. Wtedy to właśnie Indeks Należności Przedsiębiorstw wskazywał wartość 92,1 punktu. Co równie ważne, to fakt, iż w kontekście historycznym wartość INP znajduje się poniżej średniej długoterminowej liczonej dla ostatniej dekady, a więc od 2009 roku włącznie. Średnia ta wynosi 87,5 punktu, a więc o 1,1 punktu więcej niż wskazuje ostatni pomiar indeksu.
Związek Przedsiębiorstw Finansowych – najważniejsze informacje
Współtwórcą projektu badawczego pt. „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” jest Związek Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Instytucja ta zrzesza największe podmioty polskiej branży finansowej. Główne obiekty zainteresowania Związku to banki, zarządcy wierzytelnościami, doradcy i pośrednicy finansowi, przedsiębiorstwa pożyczkowe czy zarządzające informacją gospodarczą, sprzedawcy “odwróconej hipoteki” czy przedsiębiorstwa z branży ubezpieczeniowej. Do października 2019 r. instytucja ta znana była jako Konfederacja Przedsiębiorstw Finansowych.
Sytuacja w Polsce na dzień dzisiejszy
Sytuacja finansowa polskich firm zdaje się poprawiać, choć proces ten jest póki co powolny i niepewny. Skupiając się jednak na pozytywach, warto zaważyć, że w ostatnich miesiącach (III kw. 2019 r.) odnotowano spadek udziału nieuregulowanych w terminie należności w portfelach przedsiębiorstw. Co więcej, skróceniu uległ również średni okres przeterminowania opóźnionych płatności (z 4 miesięcy i 6 dni do 3 miesięcy i 25 dni). Niestety w przeciwnym kierunku wzrasta odsetek firm, które zgłaszają, iż doskwiera im problem z brakiem terminowości kontrahentów.
W projekcie badawczym opracowanym przez ekspertów Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Krajowego Rejestru Długów czytamy także, iż mimo wszelkich złych sygnałów i odczytów indeksów rynkowych najbliższym czasie będzie można spodziewać się korzystnego – szczególnie na tle innych państw UE – otoczenia gospodarczego w Polsce. Taką tezę potwierdzają dane dotyczące inwestycji, które w drugim kwartale bieżącego roku wzrosły o 7,7%. Jak szacują z kolei analitycy Narodowego Banku Polskiego, wzrost PKB Polski r/r za 2019 rok wyniesie około 4,5%.
Każdy kij ma dwa końce – podobnie sprawa wygląda z kondycją polskiej gospodarki. Mimo wzrostu inwestycji w ostatnich miesiącach, analitycy zauważyli mniejszy niż dotychczas wzrost konsumpcji krajowej (o 4,1%) i zagranicznej (o 3,9%). W raporcie pt. „Portfel należności polskich przedsiębiorstw” czytamy również, że istnieje szansa, iż spodziewane spowolnienie gospodarcze w Polsce doprowadzi do zwiększenia częstotliwości występowania nieterminowych przypływów kapitału finansowego, które nie będą już mogły być substytuowane rosnącą sprzedażą.
Jakie zagrożenia czyhają na polskie firmy?
W raporcie przygotowanym przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych i Krajowy Rejestr Długów czytamy, że do zewnętrznych zagrożeń ekonomicznych ciążących nad losem polskiej gospodarki zaliczyć można przede wszystkim niestabilną sytuację związaną z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Poważny wpływ na kondycję krajowego rynku przedsiębiorstw może mieć również obniżenie prognoz wzrostu dla gospodarki światowej (w tym Niemiec), a także niedawna aprecjacja złotego względem dolara i euro.
Zaobserwowane zmiany subiektywnych wskaźników pokazują, że choć obecna sytuacja gospodarcza Polski nadal jest bardzo dobra, to przedsiębiorcy spodziewają się, że światowe spowolnienie gospodarcze przełoży się negatywnie na gospodarkę krajową, a przez to na terminowość spłat klientów. To sprawia, że spada wzajemne zaufanie, co może wpłynąć na ograniczenie skali kredytowania w formie kredytu kupieckiego
– czytamy w najnowszym raporcie pt. „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”.
W dalszym ciągu jednym z największych zagrożeń wewnętrznych dla polskich przedsiębiorców są zatory płatnicze. W ostatnich miesiącach aż 10,2% przedsiębiorstw odnotowało zależność pomiędzy opóźnionymi płatnościami i problemami we wprowadzeniu nowych produktów na rynek. Co więcej, już jedna na dwadzieścia firm jest zmuszona do podnoszenia cen na skutek nieotrzymywania należności w terminie. Same wydatki na cele związane ze przeciwdziałaniem opóźnieniom w płatnościach stanowią dziś przeciętnie aż 6,3% kosztów firmy.
Źródła:
https://krd.pl/Centrum-prasowe/Raporty/2019/Portfel-naleznosci-polskich-przedsiebiorstw—pazdziernik-2019-r
Dodaj komentarz