Kiedy dostaniemy pouczenie zamiast mandatu?

Kiedy dostaniemy pouczenie zamiast mandatu?

author
Dominika Sobieraj
11 lipca 2018
Policjanci nie są zobowiązani do bezwzględnego karania wykroczeń mandatami - równie dobrze mogą jedynie pouczyć kierowców wierząc, że kolejny raz postąpią oni zgodnie z prawem. W praktyce okazuje się jednak, że jedynie 5% kierowców ma szczęście uniknąć płacenia mandatu. Sprawdź, czym różni się mandat od pouczenia i co decyduje o tym, którym z nich zostaniemy ukarani. 

Podstawa prawna

Art. 41. środki oddziaływania wychowawczego

W stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.
Dz.U.2018.0.618 t.j. – Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń

Spis treści:
1. Kiedy wystawiany jest mandat?
2. Kiedy wystawiane jest pouczenie?
3. Co działa na naszą korzyść?
4. Co działa na naszą niekorzyść?
5. Mandat a pouczenie – infografika 


 

Kiedy wystawiany jest mandat?


W praktyce – prawie zawsze. W teorii – mógłby nie być wystawiany prawie wcale. Mandat wystawiany jest z reguły za wszystkie popełnione wykroczenia, nie tylko drogowe. Z reguły policjanci wychodzą z założenia, że skoro mogą nałożyć mandat i mają specjalny taryfikator kar za poszczególne wykroczenia, to należy z niego korzystać.

Jeżeli nie ma specjalnych okoliczności łagodzących (o których więcej w sekcji Co działa na naszą korzyść?), to szansa uniknięcia mandatu jest niemalże zerowa


 

Kiedy wystawiane jest pouczenie?


Pouczenie może być wystawione w każdej sytuacji, w której zostało popełnione wykroczenie. Prawo pozwala wystawiać pouczenia zawsze, kiedy czyn niezgodny z prawem jest czynem o niskiej szkodliwości społecznej. Z definicji wszystkie wykroczenia – w przeciwieństwie do przestępstw – charakteryzują się niską szkodliwością społeczną, toteż za każde z nich mogłyby być wystawiane pouczenia.

W praktyce jednak tak to nie wygląda – pouczenie to rzadkość. Od lat mówi się o tym, że policjanci wystawiają mandaty niemal na siłę, żeby tylko wypełnić "limit" wyznaczony przez przełożonego, dlatego o odpuszczeniu nie ma mowy. Na to, czy dostaniemy pouczenie, czy jednak mandat, mogą wpłynąć tak banalne czynniki jak humor policjanta, jego doświadczenie z danego dnia, czy nawet to, czy uda nam się wzbudzić w nim sympatię. 

Najczęściej pouczenie wystawiane jest w przypadku:
– nieużycia kierunkowskazów podczas wykonywania manewrów,
– postoju na obszarze objętym zakazem zatrzymywania się,
– nieznacznego przekroczenia prędkości (do 10 km/h),
– jazdy bez świateł,
– przekroczenie podwójnej ciągłej.


 

Co działa na naszą korzyść?


1. Zero punktów karnych – jedynie kierowcy nieposiadający na koncie punktów karnych mogą liczyć na pouczenie zamiast mandatu (punkty karne resetują się po roku).
 

2. Brak mandatów w przeszłości – każdy mandat zostaje zapisany w bazie (w przeciwieństwie do punktów karnych jego obecność nigdy się nie "resetuje") i jedynie kierowcy nie mający żadnych mandatów na koncie mogą liczyć na łagodniejsze traktowanie.

3. Praca w służbach mundurowych – policjanci wiedzą najlepiej, że w służbach mundurowych wszystkie wykroczenia wpływają na niekorzyść danej osoby (np.: pod względem ewentualnych awansów), dlatego często są bardziej pobłażliwi wobec żołnierzy, strażaków, czy kolegów po fachu.

4. Status studenta – zdarza się, że policjanci są bardziej wyrozumiali wobec młodych osób uczących się w szkole wyższej i są skłonni zastosować wobec nich pouczenie zamiast mandatu.

5. Bycie bezrobotnym – w szczególnych przypadkach fakt bezrobocia może działać na korzyść danej osoby – jeżeli czyn był o bardzo małej szkodliwości, a policjant widzi, że osoba, która ten czyn popełniła, ma niewiele środków do życia, może podarować wykroczenie i dać jedynie pouczenie ustne.

6. Długi staż posiadania prawa jazdy – kierowcy, którzy przez wiele lat prowadzą auto i nie dorobili się w swojej historii kolekcji punktów karnych i mandatów, mogą liczyć na to, że przy pierwszym zatrzymaniu skończy się jedynie na pouczeniu.


 

Co działa na naszą niekorzyść?


1. Wulgarne zachowanie – jest to bardzo często spotykana postawa kierowców, którzy udają, że nie wiedzą, za co zostali zatrzymani. Policjant na służbie jest nadal człowiekiem i tak samo, jak kierowca, działa pod wpływem emocji, dlatego używanie wulgaryzmów lub podnoszenie głosu raczej nie spowoduje, że uda nam się udowodnić, że zadługujemy na pouczenie – może jedynie przybliżyć nas do otrzymania mandatu.

2. Wchodzenie w dyskusję – czyli tak zwane "ja wiem lepiej, co zrobiłem" – tego typu racje możemy udowadniać jedynie w sądzie. Dyskusja podczas kontroli z pewnością wpłynie na niekorzystną ocenę naszego wykroczenia.

3. Posiadanie punktów karnych – kierowca, który posiada na swoim koncie punkty karne, raczej nie może liczyć na łagodne traktowanie. 

4. Popełnienie podobnego wykroczenia w przeszłości – taka sytuacja zupełnie nie sprzyja otrzymaniu pouczenia, wręcz przeciwnie. Fakt, że poprzedni mandat niczego nas nie nauczył i po raz kolejny popełniliśmy to samo wykroczenie, skłoni policjanta do wystawienia kolejnego (być może nawet wyższego) mandatu.


 

Mandat a pouczenie – infografika 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2021-03-26 17:35:01

Wg mnie bardzo liczy się też dobra, umiejętna rozmowa w połączeniu z brakiem mandatów i długim posiadaniem prawa jazdy może zdziałać cuda. Sam tak dwukrotnie uniknąłem mandatów za brak zapiętych pasów i braku gaśnicy.

tojajakbyco
tojajakbyco
2018-07-18 10:45:37

Fory dla studentów, otaaak!!!!

porada
porada
2018-07-12 08:43:48

ale uważajcie z tym mówieniem, że sie jest ze służby!!!!! bo ja kieyś powiedziałem, że jestem żołnierzem ale że nie mam teraz żadnej legitymacji ani przepustki przy sobie, a oni cos tam sprawdzili w jakiejś bazie i wyszło, że mnie nie ma i jeszcze chcieli mnie na komende brac

Podobne artykuły

Wakacje odczują także banki
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
08 lipca 2019

Wakacje odczują także banki

Szybkie pożyczki Drawsko Pomorskie
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
10 stycznia 2020

Szybkie pożyczki Drawsko Pomorskie

Deutsche Bank w Bolesławcu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
21 listopada 2017

Deutsche Bank w Bolesławcu

Powrót odsetek w Banku BPH
Wpisy
autor wpisu
Wozniak
07 marca 2016

Powrót odsetek w Banku BPH

PKO BP w Bełchatowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
27 sierpnia 2019

PKO BP w Bełchatowie

PKN Orlen pozwał mBank – sieć stacji paliw żąda 600 mln
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
02 marca 2020

PKN Orlen pozwał mBank – sieć stacji paliw żąda 600 mln

Porównaj