Premier powołał nowego Rzecznika Finansowego

Premier powołał nowego Rzecznika Finansowego

author
Halszka Gronek
15 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Dzień przed wyborami parlamentarnymi w Polsce premier Morawiecki powołał nowego Rzecznika Finansowego. Urząd został przekazany dr hab. Mariuszowi Jerzemu Gołeckiemu, ekspertowi ekonomicznej analizy prawa, ze szczególnym naciskiem na regulacje rynku kapitałowego.

Jak czytamy na stronie internetowej rządu RP, w sobotę 12 października 2019 roku premier Mateusz Morawiecki powołał nowego Rzecznika Finansowego. Stanowisko objął dr habilitowany Mariusz Jerzy Golecki – ekspert z zakresu ekonomicznej analizy prawa oraz regulacji rynku kapitałowego. Wcześniej urząd Rzecznika Finansowego pełniła Aleksandra Wiktorow – polska ekonomistka i wiceministra pracy w rządach Jaka Bieleckiego, Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej.

Oficjalne wręczenie aktu powołania odbyło się w sobotę, dzień przez wyborami parlamentarnymi w Polsce. Podczas uroczystości uczestniczył również Jerzy Kwieciński, obecny szef resortu finansów, inwestycji i rozwoju. To właśnie Kwiecińskie wręczył dr hab. Mariuszowi Jerzemu Goleckiemu akt powołania na rzecznika finansowego, dodając przy tym wyrazy otuchy na przyszłe dni sprawowania urzędu Rzecznika Finansowego:

"

Liczymy na profesjonalizm i doświadczenie Pana Profesora w sprawowaniu tej bardzo ważnej i odpowiedzialnej funkcji.

Sam dr hab. Mariusz Golecki o powołaniu na urząd wypowiedział się następująco:

"

Mam nadzieję, że sprostam wyzwaniu, które polega na skutecznej ochronie inwestorów oraz wszystkich interesariuszy, biorąc pod uwagę dynamikę rynku finansowego.

Kim jest nowy Rzecznik Finansowy?

Nowy Rzecznik Finansowy, dr hab. Mariusz Jerzy Golecki, ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu w Cambridge. Obecnie jest on profesorem Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie stacjonuje na Wydziale Prawa i Administracji, a dokładniej w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa oraz w Pracowni Badań Kognitywnych nad Prawem. 

Golecki jest autorem blisko 80 publikacji naukowych o zasięgu międzynarodowym z zakresu ekonomicznej analizy prawa oraz regulacji rynku kapitałowego. Od pierwszych lat akademickiej ścieżki przedmiotem jego badań były regulacje rynku kapitałowego, ze szczególnym naciskiem na instrumenty pochodne. Chcąc rozwinąć skrzydła, od 2001 roku realizował on badania naukowe we współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi: w Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Czechach, we Włoszech oraz na Węgrzech.

Na stronie internetowej rządu czytamy również, iż nowy Rzecznik Finansowy zbierał doświadczenie na takich stanowiskach, jak:

  • Przewodniczący Rady ds. Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania przy Ministrze Finansów,
  • Przewodniczący Głównej Komisji Orzekającej w sprawach o Naruszenie Dyscypliny Finansów Publicznych,
  • Dyrektor Departamentu Prawnego w Ministerstwie Finansów,
  • Dyrektor Departamentu Prawa Międzynarodowego i Europejskiego w Prokuratorii Generalnej RP.

Rzecznik Finansowy – opis urzędu

Rzecznik Finansowy jest państwowym urzędem Rzeczypospolitej Polskiej, którego najważniejszym zadaniem jest dbanie o interesy poszczególnych stron umowy ubezpieczenia. Osoba pełniąca ten nobilitujący urząd reprezentuje zarówno ubezpieczającego, jak i ubezpieczonego, a także uposażonych lub uprawnionych do praw wynikających z tytuły ubezpieczenia. W tym celu Rzecznik Finansowy współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organizacjami konsumenckimi oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich.

Do zadań Rzecznika Finansowego należy między innymi opiniowanie aktów prawnych dotyczących organizacji rynku finansowego i funkcjonowania zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych i prywatnych programów emerytalnych dedykowanych pracownikom. Ponadto Rzecznik Finansowy uprawniony jest do organizacji mediacji, czyli tak zwanego sądu polubownego, który umożliwia rozstrzygnięcie sporu dotyczącego umowy ubezpieczenia i praw z niej wynikających.

Instytucja Rzecznika Finansowego istnieje w naszym kraju od przeszło 4 lat. Wcześniej działalność o zbliżonym charakterze prowadził Rzecznik Ubezpieczonych. Aktem prawnym, na mocy którego obowiązujący od 1995 roku roku urząd został przemianowany na Rzecznika Finansowego, jest Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 roku o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

Więcej informacji na temat urzędu Rzecznika Finansowego znaleźć można w naszym artykule.


Źródła:
https://www.gov.pl/web/finanse/mariusz-golecki-nowym-rzecznikiem-finansowym

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

500+ dla emerytów i rencistów – jak otrzymać?

500+ dla emerytów i rencistów to nowe świadczenie, które mogą otrzymać emeryci i renciści niezdolni do samodzielnej egzystencji lub pobierający zasiłek pielęgnacyjny. Miesięcznie można otrzymać nawet 500 zł brutto, a wnioski o świadczenie uzupełniające można składać od 1 października. Sprawdź, jak otrzymać 500+ dla emerytów, kto może otrzymać dodatkowe świadczenie, jakie są wymagania i kiedy rusza wypłata świadczenia. Według wyliczeń Ministerstwa Rodziny, pomoc ma trafić do ponad 800 tysięcy osób.

author
Dominika Byczek
06 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO Rotunda zwycięzcą konkursu „Diamenty Infrastruktury i Budownictwa”

PKO Rotunda została zwycięzcą konkursu „Diamenty Infrastruktury i Budownictwa” w kategorii „Realizacja Roku – Budownictwo Kubaturowe”. Kapituła zwróciła szczególną uwagę na zachowanie pierwotnego kształtu bryły, wysoką jakość wykonania oraz nowoczesne rozwiązania technologiczne. Podkreślono ponadto sentymentalną i historyczną wartość budynku.

author
Patryk Byczek
04 marca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bocian Pożyczki w Rzeszowie

Bocian Pożyczki jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm pożyczkowych w naszym kraju. Adresatami ofert tej firmy są zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy.

author
Dominika Byczek
19 lipca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Jak zmienić limit w Alior Bank?

Jesteś w sklepie i nie możesz zapłacić kartą za zakup lodówki? A może wykonujesz przelew w aplikacji mobilnej lub serwisie transakcyjnym na kwotę kilka tysięcy złotych i spotykasz się z blokadą? Najprawdopodobniej masz ustawiony niski limit dzienny (limit przelewów i płatności kartą). Sprawdź, jak zmienić limit miesięczny w Alior Banku.

author
Dorota Grycko
07 października 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

PKO BP w Starogardzie Gdańskim

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdź placówki i oddziały w Starogardzie Gdańskim – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
26 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Promocja: „Odblokuj iPKO lub IKO i zgarnij 20 zł” w PKO BP

PKO Bank Polski wystartował z promocją, w której obecni Klienci mogą zgarnąć bon do Allegro w wysokości 20 złotych, w zamian za odblokowanie bankowości internetowej lub mobilnej, która była zablokowana przed 27 lipca 2020 roku. Pula wniosków promocyjnych wynosi 4500 sztuk. Promocja trwa do 31 sierpnia 2020 roku.

author
Patryk Byczek
12 sierpnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj