Bony 1000 Plus jednak nie dla wszystkich

Bony 1000 Plus jednak nie dla wszystkich

author
15 maja 2020

Czy branżę turystyczną da się jeszcze uratować przed dramatycznymi skutkami koronawirusa? Ministerstwo Rozwoju twierdzi, że tak. Rozwiązaniem mają być bony turystyczne w wysokości 1000 zł dla każdego do wykorzystania na dowolne cele związane z turystyką.

Aktualizacja 15.05

Uwaga – zmieniły się plany co do grupy docelowej osób mających otrzymać bony turystyczne. Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju, zapowiedział, że bony będą rozdawane tylko osobom pracującym na umowę o pracę. Osoby pracujące na umowach zlecenie lub o dzieło nie dostaną zatem nic.

Co więcej, pojawi się także najprawdopodobniej górna granica zarobków umożliwiająca przyznanie bonu. Andrzej Gut-Mostowy powiedział nie do końca precyzując: “ograniczyliśmy liczbę tych osób do kwoty średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, czyli to jest około 5200 zł”.

Wydaje się więc, że bon otrzymają tylko osoby pracujące na umowę o pracę i zarabiające dzięki tej umowie nie więcej niż 5200 zł brutto. Z rozwiązania skorzystać ma więc zaledwie 60% pracowników.

Uzgodniono również formę bonu – ma on być elektroniczną kartą prepaidową, mającą wartość właśnie 1000 zł. Kartą tą będzie można zapłacić w obiektach noclegowych lub biurach podróży. Nie wiadomo jednak, jak technicznie to wszystko będzie wyglądać. Znany jest natomiast operator projektu – Polska Organizacja Turystyczna.

Są też ustalenia co do finansowania bonu. Budżetu państwa będzie finansował 90% kwoty każdego bonu, a 10% finansowane będzie przez pracodawcę (najprawdopodobniej ci pracodawcy, których pracownicy będą się kwalifikowali do otrzymania bonu).


1000 plus wesprze polską branżę turystyczną?

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad rozwiązaniem z Polską Organizacją Turystyczną. Program otrzymał roboczą nazwę 1000 plus i ma być de facto gotówkową wypłatą dla obywateli, nie dla branży turystycznej.

Wypłata ta miałaby pomóc branży poprzez to, że Polacy – nawet będący z uwagi na obecną sytuację na świadczeniu postojowym – mogliby pozwolić sobie na wykupienie wycieczki krajowej lub wizyty w hotelu. Pozwoliłoby to branży turystycznej utrzymać płynność świadczenia usług.

Minister Rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniła, że prace nad wdrożeniem programu 1000 plus dla polskiej turystyki zostały już rozpoczęte. Dodatkowych szczegółów możemy spodziewać się więc niebawem.

“Z branżą turystyczną, hotelarską i touroperatorami spotykamy się od pierwszych dni, od kiedy zaczęliśmy odczuwać gospodarcze skutki kryzysu, związanego z rozprzestrzenianiem się pandemii”

– mówiła minister.

Część rozwiązań pomocowych dla branży już wdrożono

1000 plus dla turystyki to niejedyny pomysł rządu na pomoc tej branży. W ramach uchwalonej już Tarczy Antykryzysowej wprowadzono zmiany w kwestii zwrotów za niezrealizowane imprezy turystyczne.

Rozwiązanie, które znalazło się w Tarczy, zakłada, że zwrot za odwołaną imprezę turystyczną będzie możliwy po upływie 180 dni od rozwiązania umowy. Klient nie musi jednak otrzymywać zwrotu w formie gotówkowej – ministerstwo z Jadwigą Emilewicz na czele zachęca, by Klienci wybierali formę voucherów i bonów do wykorzystania na inną imprezę turystyczną w danej firmie.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Kredyty przez Internet – wypłata nawet w 1 dzień

 

Pożyczki na dowód – wypłata nawet w 15 minut

Zgodnie z prawem Klient ma móc skorzystać z takiego bonu jeszcze przez rok od dnia, w którym miała odbyć się odwołana impreza turystyczna.

Jakich imprez dotyczy powyższe ustalenie? Rząd wskazuje, że chodzi o w szczególności o organizację wystaw i kongresów albo działalności rozrywkowej, kulturalnej, sportowej i rekreacyjnej organizującej wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

PKO BP w Pyrzycach
Oddziały
author
05 sierpnia 2019

PKO BP w Pyrzycach

Nowi klienci Idea Banku otrzymają wizytówki w prezencie
Bez kategorii
author
19 kwietnia 2019

Nowi klienci Idea Banku otrzymają wizytówki w prezencie

Santander Bank Polska w Tarnowie Opolskim
Oddziały
author
29 maja 2019

Santander Bank Polska w Tarnowie Opolskim

8 najbardziej zakorkowanych polskich miast
Blog
author
17 lutego 2018

8 najbardziej zakorkowanych polskich miast

Wkrótce benzyna po 5 zł ?
Wpisy
author
16 kwietnia 2018

Wkrótce benzyna po 5 zł ?

Citi Handlowy zwraca pierwszą ratę
Wpisy
author
09 lutego 2017

Citi Handlowy zwraca pierwszą ratę