Tarcza Antykryzysowa – szczegóły rządowego programu

Tarcza Antykryzysowa – szczegóły rządowego programu

author
Dominika Sobieraj
19 marca 2020

Rząd ogłosił pakiet pomocowy dla przedsiębiorców i pracowników, którzy nie mogą wykonywać swoich obowiązków ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa. Tarcza Antykryzysowa, bo taką oficjalną nazwę nadano pakietowi, zakłada rozwiązania dla pięciu filarów. Łączny koszt wprowadzenia w życie programu pomocowego to 212 mld zł z budżetu państwa.

Tarcza Antykryzysowa – koronawirus

“To odważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów oraz  zmniejszaniu przychodów przedsiębiorców” – wskazywał premier podczas swojego wystąpienia. “Państwo polskie zrobi wszystko, żeby pomóc pracownikom i pracodawcom. Nie zawahamy się użyć środków budżetowych, żeby Polska przetrwała epidemię w najlepszy możliwy sposób” – zapewniał premier Mateusz Morawiecki.

Póki co plan tarczy antykryzysowej jest zakrojony na najbliższe kilka miesięcy. Na wypadek rozwoju sytuacji, będzie na bieżąco wydłużany. Mateusz Morawiecki w wystąpieniu swoim podkreślał, że obecna sytuacja jest prawdopodobnie najpoważniejszą próbą, z jaką musi zmierzyć się Polska w XXI wieku i dlatego też warta jest wydania z budżetu państwa ponad 200 mld zł.

Przyjęcie rozwiązań w ramach Tarczy Antykryzysowej ma być niejako lekarstwem na obecną sytuację wynikającą z epidemii koronawirusa.

Tarcza Antykryzysowa – dla kogo?

Rozwiązania Tarczy Antykryzysowej kierowane są przede wszystkim do:

  • pracowników samozatrudnionych,
  • pracowników zatrudnionych na śmieciówkach – umowach-zlecenie i umowach o dzieło,
  • mikro, małych, średnich i dużych firm.

To te grupy osób znalazły się bowiem w obliczu obecnej sytuacji w najgorszym położeniu – bez środków pozwalających na utrzymanie płynności finansowej w firmie, a w przypadku pracowników – bez środków do życia.

Tarcza Antykryzysowa – założenia


1. W zakresie wynagrodzeń pracowników w firmach z problemami

Państwo zobowiązuje się do pokrycia aż połowy wynagrodzenia pracownika. Dopłata dla pojedynczego pracownika może wynieść jednak maksymalnie 40% przeciętnego wynagrodzenia w 2019 roku (40% z kwoty brutto 4918,17 złotych to 1 967,27 zł).


2. W zakresie płatności składek ZUS i podatków

Składki ZUS zostaną odroczone o 3 miesiące. Późniejsza spłata składek będzie mogła natomiast zostać rozłożona na raty. Nie będzie to obciążone dodatkowymi opłatami.

“Bez względu na wielkość i formę prowadzonej działalności gospodarczej każdy przedsiębiorca będzie mógł przesunąć w czasie należności publiczno-prawne (PIT, CIT, VAT, ZUS) bez dodatkowych opłat prolongacyjnych” – podkreślała minister Jadwiga Emilewicz podczas prezentacji założeń Tarczy Antykryzysowej.

Tarcza Antykryzysowa – deklaracja PIT

Co więcej – minister finansów Tadeusz Kościński poinformował także, że terminy składania deklaracji podatkowych ze względu na obecną sytuację zostaną przesunięte o miesiąc lub nawet dwa miesiące, a późniejsze złożenie deklaracji nie będzie wiązało się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Tarcza Antykryzysowa – VAT

Pobór podatku od sprzedaży detalicznej zostanie natomiast odroczony do końca roku.


3. W zakresie wypłat dla pracowników samozatrudnionych i zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych

Ponadto państwo jest również gotowe do zapewnienia wynagrodzenia tym, którzy:

  • są samozatrudnieni,
  • są zatrudnieni na umowie zlecenia,
  • są zatrudnieni na umowie o dzieło.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma wypłacać im jednorazowe świadczenia w kwocie około 2000 zł brutto. Jednorazowość świadczenia nie oznacza jednak, że państwo wypłaci je tylko raz – póki co wskazano, że środki są zabezpieczone na pewno na dwa najbliższe miesiące, a dalsze wypłaty będą ustalane w zależności od rozwoju sytuacji.

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wskazała, że z wypłaty świadczenia gwarantowanego z ZUS w wysokości ok. 2 tys. zł będzie mogło skorzystać nawet 2,2 mln osób, a łączny koszt wypłat  wyniesie ok. 9 mld zł (poniesie je Fundusz Pracy).


4. W zakresie pomocy dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mogą przede wszystkim liczyć na rządowe mikropożyczki do 5000 zł. Pożyczka będzie przeznaczona dla małych przedsiębiorców, którzy zatrudniają do 9 pracowników. Uwaga! Pożyczka będzie bezzwrotna, jeżeli dana firma nie zdecyduje się na zwolnienie pracowników przez najbliższe 6 miesięcy.

Co więcej, wprowadzony zostanie także rozszerzony program gwarancji de minimis BGK dla małych i średnich firm. Aż 100 tys. firm z sektora MŚP dostanie możliwość uzyskania kredytu z gwarancją de minimis do wysokości 3,5 mln zł. Poziom zabezpieczenia kredytu zostanie zwiększony z 60% do 80%.

Będzie istniała także możliwość uzyskania przez firmy średnie i duże z funduszu PFR Inwestycje podwyższenia kapitału lub finansowania w postaci obligacji – łącznie o wartości 6 mld zł.


5. W zakresie wsparcia leasingu dla firm z problemami

Rząd zapewnił, że “Agencja Rozwoju Przemysłu przeznaczy 1,7 mld zł na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych”.

Tarcza Antykryzysowa: 500+ a koronawirus

Podczas prezentacji głównych założeń Tarczy Antykryzysowej minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zapewniła również, że przeznaczanie pieniędzy na ten program pomocowy nie sprawi, że pieniądze zostaną zabrane z innych programów społecznych. Rząd zagwarantował, że w czasie epidemii utrzymane zostaną wypłaty zarówno 500+, jak i np.: 300+ (jednorazowego wsparcia dla dzieci rozpoczynających edukację).


Źródła:

https://www.gov.pl/web/rozwoj/tarcza-antykryzysowa-ma-ochronic-firmy-i-pracownikow-przed-skutkami-epidemii-koronawirusa

https://www.gov.pl/web/kultura/mkidn-tarcza-antykryzysowa-obejmie-ludzi-i-instytucje-kultury

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-tarcza-antykryzysowa-pomoze-przedsiebiorcom-i-pracownikom.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Doradcy emerytalni w placówkach ZUSu
Wpisy
author
Aneta Jankowska
05 czerwca 2017

Doradcy emerytalni w placówkach ZUSu

Kredyt gotówkowy Gryfino
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
08 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Gryfino

TaniKredyt – darmowa pożyczka do 1700 zł
Wpisy
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
16 listopada 2015

TaniKredyt – darmowa pożyczka do 1700 zł

Rośnie dług Polaków wobec dostawców kablówki
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
02 listopada 2019

Rośnie dług Polaków wobec dostawców kablówki

Provident Polska mecenasem wystawy niepodległościowej
Wpisy
author
Aneta Jankowska
26 października 2018

Provident Polska mecenasem wystawy niepodległościowej

Porównaj