Wkrótce Program 1000+ ?

Wkrótce Program 1000+ ?

author
Dominika Sobieraj
06 sierpnia 2018
Rodzina 1000+ zamiast dotychczasowego programu Rodzina 500+? Takie głosy pojawiły się w ostatnich dniach w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Czy korekta programu jest możliwa? 

Po raz pierwszy informacja ta wyszła od jednego z posłów partii rządzącej. W rozmowie z Super Expressem wskazał, że zwiększenie kwoty świadczenia do 1000 zł to „bardzo dobry pomysł, będący wsparciem dla polskich rodzin, a także sposobem na kolejną wygraną w wyborach”. 


https://rodzina500plus.gov.pl

500 zł to za mało 

Program 500+ to jeden z elementów polityki prorodzinnej partii rządzącej. Jak wiadomo – to właśnie dobre programy społeczne i rodzinne najbardziej zwiększają szansę na zwycięstwo w wyborach. Kolejny wybory już niebawem, dlatego zwiększenie kwoty sztandarowego dla partii PiS świadczenia, znakomicie wypisywałoby się w politykę zabiegania o zwiększenie poparcia. 

Motorem do zmian miałaby być także zwiększona inflacja, która sprawia, że z dodatkowego 500 zł na dziecko zostaje mniej, niż w pierwotnym założeniu powinno.  Problemem takiego tłumaczenia jest jednak fakt, iż po pierwsze inflacja jest procesem naturalnym, a po drugie wynikający z niej wzrost cen nie jest na tyle duży, by świadczenie zwiększać dwukrotnie.


https://rodzina500plus.gov.pl
 

Marzenia Szewczaka, nie całej partii

Sytuację tę skomentował szybko Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej i niestety ostudził nastroje panujące po słowach posła Szewczaka. 

Jego zdaniem obecny stan programu pomocy rodzinie spisuje się znakomicie i wypełnia najważniejsze cele, do których realizacji był stworzony:
– jest inwestycją w polskie rodziny,
– wspomaga redukcję ubóstwa wśród najmłodszych,
– przyczynia się do wzrostu dzietności wśród Polaków. 

Sprawdź najlepsze pożyczki dla zadłużonych

Bartosz Marczuk uważa zatem, że słowa Szewczaka nie miały pokrycia w rzeczywistych planach rządu. Miały być to jego prywatne życzenia, a nie słowa prezentujące obecny kierunek dążeń partii. Warto zaznaczyć, że ani w wywiadach z członkami partii, ani na ich prywatnych lub rządowych kontach na Twitterze, nie pojawiły się żadne informacje potwierdzające lub zaprzeczające plany zwiększenia wysokości świadczenia. 

https://rodzina500plus.gov.pl
 

Skąd pieniądze na sfinansowanie? 

Oczywiście z pieniędzy podatników. I tu mógłby pojawić się pewien problem, ponieważ już sfinansowanie 500 zł odbija się na nas podwyższeniem cen i nowymi podatkami. Trudno wyobrazić sobie ceny produktów w sklepach, jeżeli świadczenie rodzinne byłoby dwa razy wyższe. 

Polacy pobierający świadczenie 500+ stanowią jednak lwią część elektoratu PiS-u, dlatego obniżenie lub wycofanie programu oznaczałoby automatycznie klęskę tej partii w kolejnych wyborach. Mimo tego, że istnienie tego programu budzi wątpliwości wielu analityków, każda partia, która obiecałaby likwidację tego programu za swojej kadencji, również nie mogłaby liczyć na wygraną. 

Może to oznaczać, że do czasu absolutnego wyczerpania środków ze wszelkich możliwych źródeł, jesteśmy wręcz skazani na istnienie świadczenia 500+, ponieważ każdy, kto chce wygrać najbliższe wybory, będzie obiecywał utrzymanie świadczenia. Wzrostu do 1000 zł nie powinniśmy się jednak spodziewać. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

obalicpis
obalicpis
2018-08-13 11:37:50

co to za poroniony rząd....

Głupia bo pracuje
Głupia bo pracuje
2018-08-12 10:24:58

Przecież to chore.W tym kraju widać lepiej nie pracować,bo wszystko się należy.ciekawe czy te dzieci korzystają z tych pieniędzy.masakra

Misia
Misia
2018-08-11 19:17:39

Mamy jedno dziecko i nie dostajemy, ja nie pracuję ale mąż przekroczył w pracy o50zl na osobę i nie dostaliśmy, zmiencie coś bo moje dziecko też chodzi do przedszkola nie ważne że państwowego ale za nie też się płaci ok. 200zl a potrzebuję też ubrań butów i jedzenia. żądząca masakra.

Lol
Lol
2018-08-11 11:08:34

Nie wszyscy mogą pracować pomyślcie

Xy
Xy
2018-08-10 10:33:25

To jest niesprawiedliwe, a jedno dziecko to nie potrzebuje jedzenia, ubrania i picia. A jak ktoś ma jedno dziecko i chce mieć drugie a już nie może bo i tak się zdarza. Program dla patologii i bogaczy za który płacą uczciwi podatnicy, cudzą kasę łatwo rozdawać, takim dobrodziejom dziękuję, jak politycy chcą dawać to niech to robią z własnej kieszeni a nie z mojej.

Podobne artykuły

Ranking kredytów hipotecznych – maj 2015
Wpisy
autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
15 maja 2015

Ranking kredytów hipotecznych – maj 2015

Pożyczki bez BIK Lipno
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
01 lipca 2022

Pożyczki bez BIK Lipno

Kredyt hipoteczny Łomża
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
21 kwietnia 2017

Kredyt hipoteczny Łomża

Popyt na kredyty mieszkaniowe w lipcu – BIK Indeks
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
09 sierpnia 2019

Popyt na kredyty mieszkaniowe w lipcu – BIK Indeks

T-Mobile Usługi Bankowe z przelewami na telefon BLIK
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
23 grudnia 2019

T-Mobile Usługi Bankowe z przelewami na telefon BLIK

Najlepsze produkty finansowe – czerwiec 2014
Wpisy
autor wpisu
Marek_Rutkowski
05 czerwca 2014

Najlepsze produkty finansowe – czerwiec 2014

Porównaj