Program Mama +

author
Dominika Sobieraj
19 kwietnia 2018
Darmowe leki dla kobiet w ciąży, emerytura minimalna dla matek, które wychowały czworo dzieci, wyprawka szkolna... to tylko niektóre z propozycji w ramach nowego rządowego programu Mama+. Sprawdź, co wiemy o nadchodzących zmianach.

Program Mama+ ma zachęcić młode kobiety do odpowiedzialnego i bezpiecznego wychowywania dzieci. Dzięki dodatkowym funduszom uzyskanym z państwa, matki mają mieć możliwość pozostania w domu i opiekowania się potomstwem. Szczególne przywileje mają też dotyczyć matek młodych – w tym tych, które chcą kontynuować naukę w szkole wyższej. O pierwszych propozycjach powiedziała Beata Szydło na Konwencji PiS, która odbyła się 14 kwietnia tego roku.

SZCZEGÓŁY PROGRAMU MAMA+

1. Emerytura minimalna dla matek czworga dzieci 

Każdej kobiecie, która urodziła czworo dzieci, ma się należeć emerytura minimalna (niezależnie od tego, czy odprowadzała składki na emeryturę, czy też nie). Nie wiadomo jednak, jaka będzie dokładna kwota emerytury, ponieważ co roku ulega ona zmianie (o emeryturze minimalnej w 2018 roku przeczytasz tutaj). 

Beata Szydło tak przedstawiła tę propozycję: "Będzie to zabezpieczenie minimalnej emerytury dla mamy, która wychowała przynajmniej czworo dzieci. Jeżeli nie pracowała, to w momencie, kiedy osiągnie wiek emerytalny, otrzyma najniższą emeryturę, którą wypracowała właśnie w ten sposób, że opiekowała się i wychowywała swoje dzieci"

2. Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka

Kolejną z propozycji rządowych jest wynagrodzenie matek, które szybko zdecydują się na drugie dziecko. Wstępnie "szybko" definiowane jest jako dwa lata po narodzeniu pierwszego dziecka. Beata Szydło wraz z minister Elżbietą Rafalską dla takich kobiet planują:
– dodatkowe, bezpłatne urlopy wychowawcze,
– gwarantowane miejsc dla dzieci w przedszkolach i żłobkach.

3. Darmowe leki dla kobiet w ciąży 

Kobiety w ciąży mają otrzymywać leki finansowane przez państwo. 

4. Indywidualny tok nauczania dla studiujących mam 

Kobiety studiujące, które zajdą w ciążę, będą mogły liczyć na specjalne traktowanie. Celem takiego działania ma być umożliwienie kobietom równoczesne zajmowanie się dzieckiem i kontynuowanie edukacji. Wśród propozycji są także stypendia dla studiujących mam. 

5. Wyprawka na start

Zmianą powiązaną z programem Mama+ jest też jedna ze zmian z tzw. Piątki Morawieckiego, czyli Dobry Start. Zakłada ona wyposażanie każdego ucznia w dodatkowe 300 zł na cele edukacyjne – więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule Wyprawka szkolna 300 zł). 

Nagranie z Konwencji PiS obejrzysz tutaj: 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Minister Ziobro straszy komorników
Blog
autor wpisu
Kordian_Spychalski
16 maja 2016

Minister Ziobro straszy komorników

Ile zarabia funkcjonariusz ABW?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
16 września 2019

Ile zarabia funkcjonariusz ABW?

Ile wynosi mandat za brak prawa jazdy?
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
29 stycznia 2020

Ile wynosi mandat za brak prawa jazdy?

Pożyczanie pieniędzy rodzinie i znajomym – czy warto?
Ekonomia
author
Halszka Gronek
20 września 2018

Pożyczanie pieniędzy rodzinie i znajomym – czy warto?

Kredyt samochodowy bez BIK
Pożyczki
author
Aleksandra Gościnna
22 września 2022

Kredyt samochodowy bez BIK

Darowizna od rodziców a podatek
Ekonomia
author
Halszka Gronek
24 sierpnia 2018

Darowizna od rodziców a podatek

Porównaj