Społeczne Budownictwo Czynszowe – preferencyjne kredyty

Społeczne Budownictwo Czynszowe – preferencyjne kredyty

author
27 sierpnia 2018
Już pierwszego września będzie można ubiegać się o preferencyjne kredyty oferowane przez Społeczne Budownictwo Czynszowe. Do rozdzielenia pomiędzy kredytobiorców będzie ponad miliard złotych. Sprawdź szczegóły programu.

 
Wiceprezes BGK, Włodzimierz Kocon, wyjaśnia: “Rozwój budownictwa mieszkaniowego i poprawa jakości życia Polaków są dla nas bardzo ważne. Dlatego od lat prowadzimy różne programy, z których dotychczas powstało ponad 120 tysięcy mieszkań społecznych, socjalnych i komunalnych. Teraz, dzięki możliwości łączenia różnych źródeł finansowania, realizacja inwestycji mieszkaniowych w gminach będzie jeszcze łatwiejsza”.

Kto może otrzymać preferencyjny kredyt z SBC?

Preferencyjny kredyt w nowym programie Społecznego Budownictwa Czynszowego otrzymać mogą:
–  towarzystwa budownictwa społecznego,
– spółki gminne,
– spółdzielnie mieszkaniowe, które chcą sfinansować budowę budynków mieszkalnych albo przekształcenie istniejących już budynków do celów mieszkaniowych. 

“Do końca września BGK prowadzi również nabór wniosków w rządowym programie finansowego wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. O bezzwrotne dofinansowanie inwestycji mogą ubiegać się gminy, związki międzygminne, spółki celowe, jednoosobowe spółki gminne, powiaty i organizacje pożytku publicznego. Dotacje, w zależności od rodzaju przedsięwzięcia, mogą sięgnąć nawet 60% wartości inwestycji” – mówił dalej Włodzimierz Kocon.

Na jakie budynki są dotacje z programu?

Dotacje można otrzymać na:
– budowę mieszkań,
– remont istniejących mieszkań,
– tworzenie pomieszczeń tymczasowych,
– budowę schronisk dla osób bezdomnych,
– budowę ogrzewalni,
– tworzenie mieszkań chronionych. 

Jest to możliwe właściwie dopiero od nowelizacji, która miała miejsce wiosną. Od tego czasu:
– samorządy mogą ubiegać się o dofinansowania w budowie nowych lokali mieszkalnych bez konieczności wydzielania takiej samej liczby lokali socjalnych,
– możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie przy tworzeniu ogrzewalni, pomieszczeń tymczasowych, schronisk dla bezdomnych oraz na dostosowanie tychże noclegowni, ogrzewalni i schronisk do standardów, które wymagane są przez przepisy dotyczące pomocy społecznej,
– możliwe jest dofinansowanie gmin i związków międzygminnych, które nie tworzą lokali same, ale uczestniczą w przedsięwzięciu organizowanym przez inne podmioty.

Nowelizacja wprowadziła też ważną zmianę w kwestii łączenia dofinansowania z SBC z dofinansowaniem unijnym – łączenie środków z programu wsparcia budownictwa socjalnego ze środkami unijnymi jest możliwe, ale tylko wtedy, kiedy nie dotyczy samych kosztów. 

Co znaczy „preferencyjny”?

Kredyt preferencyjny to kredyt na dobrych warunkach – lepszych niż w przypadku oferty tradycyjnej. W tym przypadku chodzi głównie o oprocentowanie kredytu, które jest bardzo niskie. Bank nie pobiera żadnej dodatkowej marży za udzielenie kredytu. Całkowite oprocentowanie to jedynie stawka WIBOR3M. 

Jak otrzymać preferencyjny kredyt z SBC?

Wnioski można składać od 1 do 30 września 2018 roku. To jednak ostatni moment, kiedy należy kurczowo trzymać się terminów. Od początku 2019 roku będzie prowadzony nabór stały.

“Najistotniejszą ze zmian, które wynikają z wiosennej nowelizacji ustawy, jest wprowadzenie od początku 2019 roku ciągłego naboru wniosków w programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Dzięki temu inwestorzy będą mogli zgłaszać się do nas po wsparcie w dowolnym momencie. Nie będą musieli czekać na start kolejnego naboru ani obawiać się, że nie zdążą skompletować na czas odpowiedniej dokumentacji” – mówił dyrektor Departamentu Usług Agencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego Przemysław Osuch.

Czy szansa jest realna? 

Jak najbardziej. W poprzednich czterech edycjach programu podpisano w sumie 64 umowy, a łączna kwota dotacji wyniosła 300 000 000 zł. Inwestycje mają stworzyć prawie 300 mieszkań. Na ten moment już 900 rodzin mogło wprowadzić się do nowych mieszkań wybudowanych dzięki dotacjom z SBC. W sumie od 2007 roku BGK przyznał dotacje na wsparcie budownictwa w kwocie ponad miliarda złotych. 


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

matyldas
matyldas
2018-09-02 10:24:04

SUPER WPIS POZDRAWAIAM!!!

Podobne artykuły

T-Mobile Usługi Bankowe w Gdyni
Oddziały
author
04 marca 2019

T-Mobile Usługi Bankowe w Gdyni

IKO po raz kolejny uznane za najlepszą aplikację bankową
Wpisy
author
16 października 2018

IKO po raz kolejny uznane za najlepszą aplikację bankową

Bank Pekao w Kwidzynie
Oddziały
author
18 lipca 2019

Bank Pekao w Kwidzynie

Co zrobić, jak nie otrzymamy PIT-u od pracodawcy?
Poradnik
author
01 marca 2018

Co zrobić, jak nie otrzymamy PIT-u od pracodawcy?

Kolejna marka polskiego fintechu dołączyła do Bancovo
Bez kategorii
author
14 listopada 2019

Kolejna marka polskiego fintechu dołączyła do Bancovo