W informacjach podanych do serwisu ISBnews, prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba komunikuje, że najprawdopodobniej w przyszłym roku zostanie przedstawiony Polakom prototyp polskiego samochodu elektrycznego.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 09.05.2018
Udostępnij:

Obecnie przedsiębiorstwo uzgadnia szczegółowe warunki współpracy z partnerami, którzy mają zamiar wnieść do projektu ogromną ilość doświadczenia i profesjonalizmu.
 

Jesteśmy przekonani, że (…) za rok o tej porze będziemy mogli zaprezentować funkcjonalny prototyp. Polska motoryzacja zniknęła z mapy na długie lata i mało kto wierzył, że wróci. Chcemy ją tym samochodem wskrzesić.” – mówił Piotr Zaremba, cytowany przez serwis bankier.pl.

Całkowity projekt to nie tylko koszta związane z produkcją/kupnem komponentów, stworzeniem konstrukcji pojazdu i jego budową – bardzo ważnymi elementami są także marketing i sprzedaż.

Chcemy stworzyć samochód, który będzie odpowiedzią na potrzeby przede wszystkim polskich konsumentów. Musimy więc brać pod uwagę także to, ile są w stanie na taki samochód przeznaczyć […]” – mówił prezes Zaremba.
 

Polskie komponenty
 

Władze firmy ElectroMobility Poland postanowiły, że polski samochód elektryczny zostanie stworzony wykorzystując głównie polskie komponenty, potrzebne do budowy pojazdu. Warunek jest jeden: jakość elementów ma być tak dobra, jak komponenty tworzone poza granicami naszego państwa.

„Preferencja dla rodzimych producentów nie będzie polegać na akceptowaniu niższej jakości, bo tej nie będzie chciał na koniec zaakceptować konsument…” – mówił prezes firmy.


 

Powołanie spółki ElectroMobility Poland

W październiku 2016 roku firma ElectroMobility Poland została powołana przez cztery rodzime koncerny energetyczne. W ich skład wchodziły:
 

  • Tauron Polska Energia,

  • Enea,

  • PGE Polska Grupa Energetyczna,

  • Energa.

Każda spółka objęła jedną czwartą kapitału akcyjnego przedsiębiorstwa. ElectroMobility Poland stawia przede wszystkim na tworzenie i rozwijanie warunków, które pozytywnie wpłyną na system elektromobilności w naszym kraju.


 

Zarzuty w stronę firmy

Zarzuty skierowane w stronę prezesa oraz całej firmy dotyczyły nieskorzystania z usług firm, które mają doświadczenie na poziomie budowy aut elektrycznych, ponieważ same opracowywały prototypy aut elektrycznych. 

Piotr Zaremba odpowiadając na te komunikaty podkreślił, że w postępowaniu Polski Samochód Elektryczny udział wziąć mogli wszyscy, którzy spełnili podstawowe warunki określone w założeniach. Każda firma była oceniana tak samo, zatem każdy miał równe szanse. Do ElectroMobility Poland zgłaszały się zespoły z gotowymi projektami konstrukcji pojazdów, jak i również całkowicie nowe projekty. Ci również byli oceniani zważając na takie same kryteria. Według prezesa, największe kontrowersje mogły wzbudzić wybory w konkursie na wizualizację projektu, ponieważ ElectroMobility Poland brało pod uwagę głównie projekty, które nie były wcześniej prezentowane.

Biznesplan spółki

Aktualnie ElectroMobility Poland znajduje się na poziomie doprecyzowania dokumentu w taki sposób, aby był jak najbardziej zbliżony do polskich realiów. Każde następne rozmowy dotyczące finansowania będą toczyły się w oparciu o zaktualizowane plany biznesowe. Na chwilę obecną działalność spółki finansowana jest z kapitału pozyskanego od akcjonariuszy.
 

Komentarze