Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował informacje związane z rocznym podsumowaniem wypłaconych świadczeń emerytalnych. Z danych wynika, że średnia emerytura w roku 2017 była niższa, niż w roku poprzednim. ZUS podał także, że mężczyźni otrzymują wyższą kwotę od kobiet.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 19.06.2018
Udostępnij:

Wypłacane świadczenia emerytalne w roku ubiegłym wynosiły średnio 2156 złotych i 90 gorszy. Oznacza to spadek o 10 złotych i 21 groszy względem roku ubiegłego. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, na obniżenie tej kwoty miało wpływ obniżenie wieku emerytalnego.

Świeżo przyznane świadczenia obliczane są z uwzględnieniem kwot z nowego oraz starego systemu emerytur. Obniżenie wieku emerytalnego miało ogromny wpływ na dynamiczny przyrost świadczeń, które zostały wyliczone biorąc pod uwagę głównie nowe zasady, podaje Dziennik Gazeta Prawna.
 

Większość Polaków kończy pracę
 

Z danych opublikowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych możemy dowiedzieć się także, że w 60% przypadków osiągnięcia wieku emerytalnego przez Polaków, decydują się oni zrezygnować z pracy. ZUS przedstawiło, że ponad połowa Polaków starająca się o przyznanie emerytury nie jest aktywna zawodowo.


 

Różnica płci

Różnica w wypłacanych świadczeniach w podziale na płeć jest bardzo widoczna. Z rocznego wyliczenia wynika, że mężczyźni na emeryturze otrzymują świadczenia wyższe o średnio 900 złotych od kobiet. W podsumowaniu wskazano, że emerytura Polek wynosiła 1845 złotych, a Polaków 2746 złotych. Przepaść odnosząca się do wypłacanych świadczeń wynika z faktu, że kobiety szybciej osiągają wiek emerytalny i w większości przypadków decydują się na skorzystanie z niego. 


 

Komentarze