Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek

Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek

author
Aleksandra Gościnna
18 maja 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Kategoria

15 maja 2021 roku Zjednoczona Prawica zaprezentowała swój nowy program społeczno-gospodarczy nazywany „Polskim Ładem”. Całość składa się z 10 obszarów, które dotykają najważniejszych dla Polek i Polaków spraw. Jeden z obszarów nosi nazwę „Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek” i zawiera punkty dotyczące planowanych przemian w sferze edukacyjnej i kulturowej. Sprawdzamy szczegóły tego programu.

Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek – “Polski Ład”

W programie społeczno-gospodarczym „Polski Ład” znalazły się również punkty uwzględniające kwestie edukacyjne w Polsce. „Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek” zawiera planowane zmiany, jakie obejmą w najbliższym czasie strefę kulturową i edukacyjną w naszym kraju.

Szczególną uwagę zwracają trzy programy znajdujące się w tym filarze. Pierwszym jest Narodowy Edukacyjny Program Wyrównywania Szans po COVID-19. Drugi dotyczy powstania 1000 zeroemisyjnych szkół w Polsce. Trzeci natomiast dotyczy inwestycji w świetlice dla dzieci, którymi rodzice nie mogą się zająć z uwagi na pracę. Oszacowano, że nakład finansowy na realizację tego filaru wyniesie łącznie 64,8 mld zł.

„Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek” to program znajdujący się w drugim filarze „Polskiego Ładu”. W programie umieszonych zostało 38. Poniżej omawiamy najważniejsze założenia każdego z nich.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393536647317307395

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

 

Kredyt online – 100% przez Internet

 

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Centrum Dziecka i Rodziny

CDR to nowa jednostka w systemie oświaty, której zadaniem będzie wspomaganie rozwoju dzieci, osób uczących się i rodzin oczekujących lub już posiadających dzieci. Podstawowym zadaniem będzie jednak wspieranie rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi od pierwszych lat życia. Dodatkowo CDR będzie udzielać także konsultacji i doradztwa specjalistów, np. asystentów rodzinnych.

Narodowy Edukacyjny Program Wyrównywania Szans po COVID-19

Powstaną dodatkowe zajęcia, których celem będzie wyeliminowanie luki edukacyjnej powstałej przez pandemię. Drugim elementem programu będzie z kolei promocja aktywności sportowej poprzez turnieje w popularnych dyscyplinach. Program finansowany będzie z funduszu COVID.

Żywa edukacja

Zorganizowane zostanie wsparcie dla dzieci w poznawaniu własnego otoczenia. Wiedzę dotyczącą spraw lokalnych, oprócz nauczycieli, przekażą odpowiedni regionaliści.

Fundusz młodzieżowych rad gmin

Powstanie program grantowy, którego celem będzie zachęcanie do działania młodych ludzi, którzy będą projektować atrakcyjne rozwiązania we współpracy z radami gmin.

Zniżki do trzydziestki

Państwowe instytucje posiadać będą zniżki dla osób do 30 roku życia. Natomiast dla osób z grupy wiekowej do 26 roku życia nawet darmowe wejścia.

Bank stypendiów i staży

Powstanie interaktywna platforma z bazą informacyjną dotyczącą wszystkich dostępnych staży oraz stypendiów.

Program Sportowe Nadzieje

Program dotyczył będzie sportowców między 15 a 16 rokiem życia, którzy wykazują potencjał w strategicznych dyscyplinach sportowych. Zostaną oni objęci opieką szkoleniową przez polskie związki sportowe i Instytut Sportu. Dodatkowo zagwarantowany będzie także dostęp do badań i wsparcia ze strony psychologów, dietetyków czy fizjoterapeutów.

2023 rokiem nauki

Z okazji przypadającej wówczas 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, rok 2023 może zostać ogłoszony rokiem nauki. Ważnym punktem przygotowań obchodów byłaby budowa małych „Centrów Nauki Kopernik”.

Rozwój Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Przekazane zostanie finansowanie na rzecz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL na kolejne lata. Celem dofinansowania jest troska o rozwój instytucji upamiętniających Polaków walczących z systemem komunistycznym.

Polski kanon

W 100 lat od odzyskania niepodległości pojawić ma się literacki kanon dział, które będą prowadzić do zadawania ważnych pytań, a także pokażą przemiany polskości przez lata.

Sieć nowoczesnych muzeów

Zaplanowano budowę szerokiej sieci 100 nowoczesnych muzeów w całym kraju. Ich głównym celem jest zachęcanie do zadawania pytań o przeszłość i przyszłość Polski.

A to Polska właśnie

Zlecone zostanie przetłumaczenie na angielski, francuski, hebrajski i hiszpański najważniejszych książek społecznych i historycznych dotyczących Polski.

Kompetencje cyfrowe

Powstanie „latarnik cyfryzacji”, w jego skład wejdą wybrani nauczyciele po odpowiednim szkoleniu z kompetencji cyfrowych. Zdobytą wiedzę przekażą następnie swoim uczniom. Natomiast w roku szkolnym 2021/22 powstanie jednolity standard elektronicznego dziennika na wszystkich szkół w Polsce.

Cyfrowa podstawa programowa

Do użytku przeznaczone zostaną materiały elektroniczne omawiające podstawę programową dla szkół podstawowych i średnich. Pozwoli to nauczycielom na poświęcenie większej ilości czasu na indywidualną pracę z uczniem.

Akcja „Poznaj Polskę”

Dofinansowane zostaną wycieczki szkolne dla uczniów szkół ponadpodstawowych na Kresy Wschodnie i inne miejsca dziedzictwa I RP.

Kredyt studencki

Zmiany w prawie bankowym pozwolą na udzielanie kredytów osobom studiującym w Polsce lub za granicą. Po skończeniu studiów pieniądze będą zwracane w ratach dostosowanych do dochodów kredytobiorcy.

„Zielona szkoła” (1000 zeroemisyjnych szkół)

W planach jest realizacja termomodernizacji szkół, która poprawi efektywność energetyczną i wyposaży budynki w instalację ogrzewania ekologicznego, oświetlenie energooszczędne i lepsze systemy wentylacyjne.

Program świetlica

Zreformowana zostanie instytucja świetlicy w taki sposób, aby szkoły opiekowały się dziećmi w czasie pracy rodzica. W ramach zachęcenia dzieci do korzystania ze świetlic, zaproponowane zostaną wartościowe oferty edukacyjne i rekreacyjne.

Kadry przyszłości

Powstanie nowy program stypendialny skierowany do najlepszych w sporcie, zaangażowaniu społecznym, dziedzinach artystycznych, a także działaniach proprzedsiębiorczych.

Oświatowe MBA

Kadry nauczycielskie będą mogły kształcić się w ramach studiów podyplomowych wyłącznie na uczelniach kształcących pedagogów. Przeprowadzona zostanie także reforma kształcenia dyrektorów szkół i podwyższenie poziomu kursów na dyrektorów w kierunku „oświatowego MBA”.

źródło: https://twitter.com/pisorgpl/status/1393486279875219458/photo/1

Ujednolicenie identyfikacji wizualnej instytucji państwa

Planowane jest wprowadzenie jednolitej identyfikacji wizualnej instytucji państwowych. Takie standardy obowiązują już choćby we Francji czy Niemczech

Ustawa o uprawnieniach artystów zawodowych

Niespełna 7% artystów należy do grupy zamożnych. Natomiast aż 54% z nich pracuje na podstawie umowy o dzieło, a aż 30% bez jakiejkolwiek umowy. Taka sytuacja powoduje z kolei brak ubezpieczenia zdrowotnego oraz odprowadzania składek emerytalnych. Stąd pomysł na wprowadzenie ustawy dla najbiedniejszych artystów. Dzięki temu artyści uzyskają ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne, a także możliwość dopłaty do składki na ubezpieczenie społeczne.

Większa transparentność NGO

Nastąpi mniejsze biurokratyczne obciążenie organizacji pozarządowych. Wprowadzony zostanie także łatwiejszy dostęp do informacji o organizacjach.

Silne klastry

Zaplanowane zostało powstanie 6 klastrów sektorowych, które będą wspierane przez programy uczelniane oraz finansowania i ekspertów z branży.

Odzyskanie dzieł sztuki zrabowanych Polsce

Instytucje odpowiedzialne za odzyskiwanie dzieł sztuki utraconych przez Polskę podczas II wojny światowej uzyskają odpowiednia wsparcie, dzięki któremu będą mogły zatrudniać odpowiednich specjalistów.

Lokalne „Piaskownice regulacyjne”

W wybranych lokalizacjach powstaną środowiska testowe dla innowacyjnych dziedzin rozwoju. Dotyczyć będą takich obszarów, jak samochody elektryczne czy sztuczna inteligencja.

Edukacyjne Pracownie Przyszłości

Pracownie Przyszłości to zaplanowane ośrodki edukacyjne, które oferować będą zajęcia rozwijające młodych ludzi w zakresie matematyki, technologii czy nauk przyrodniczych.

Nowoczesny Patriotyzm

W planach jest również utworzenie funduszu, który będzie sponsorował granty na projekty kulturalne wspierające utrwalanie dziedzictwa narodowego w nowoczesnej formule.

Fundusz sportowy

Liczba godzin wychowania fizycznego zostanie zwiększona. Dodatkowo wprowadzona zostanie większa różnorodność w sposobie prowadzenia tych zajęć.

Dodatkowy model wsparcia psychologicznego oraz gabinet psychologiczno-pedagogiczny w każdej szkole

Każda szkoła i przedszkole powinno mieć możliwość zaoferowania rodzicom i ich dzieciom pomocy z zakresu psychologiczno-pedagogicznego. Zainteresowanie zdrowiem psychicznym dzieci jest szczególnie istotne w czasie długotrwałej nauki zdalnej.

Organizacja siedziby dla Polskiej Opery Królewskiej

Polska Opera Królewska jest kameralnym teatrem operowym powołanym w 2017 roku. Obecnie ma on jednak tylko siedzibę tymczasową. Stąd potrzeba stałej siedziby.

Przyjazna i dostępna szkoła dla wszystkich

Program ma na celu przygotowanie nauczycieli do pracy z dziećmi ze specjalnymi wymaganiami edukacyjnymi oraz z niepełnosprawnościami. Zlikwidowane zostaną dodatkowo bariery dotyczące dostępności architektonicznej w szkołach.

Więcej historii w programie nauczania

Zwiększą się liczby godzin historii, szczególnie w szkołach średnich, które przygotowują do matury z tego zakresu. Dodatkowe lekcje dotyczyć będą głównie historii Polski z XX wieku. Wprowadzony zostanie również coroczny ogólnopolski quiz historyczny i konkurs retoryki dla szkół.

Polonia+

Młodzież polonijna uzyska dostęp do kształcenia się w Polsce. Programem objętych zostanie 10 000 młodych osób, które będą kształcone głównie na poziomie szkół średnich oraz uczelni wyższych.

Fundusz nowoczesnych kompetencji

Celem funduszu będzie zwiększenie współpracy biznesu ze światem nauki. Będzie pomagał w wypełnieniu luk między wymaganiami przemysłu a badanami naukowymi. Fundusz poszerzy dodatkowo mandat inwestycyjnego funduszu Green Hub o wsparcie polskich systemów magazynowania energii.

Ogólnopolskie konsultacje z młodzieżą

Zdanie młodych jest istotne, dlatego przewidziane zostały ogólnopolskie konsultacje pod hasłem „Dialog pokoleń”.

Szerszy udział rodziców w edukacji i życiu szkoły

Według założeń rządzących, szkoła jest miejscem, na które realny wpływ powinni mieć rodzice. Stąd pomysł powołania rady szkoły złożonej z uczniów, rodziców i nauczycieli w każdej placówce.

Program Międzynarodowej Akademii Kopernikańskiej

W 2023 roku przypada 550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Z tego powodu powstanie program finansujący Międzynarodową Akademię Kopernikańską. Jest to forum współpracy naukowej dla polskich i zagranicznych uczonych, szczególnie w dziedzinie medycyny, matematyki, fizyki czy astronomii.

źródło: https://twitter.com/PremierRP/status/1393504979462279169/photo/1


Źródło:

http://polskilad.pis.org.pl/program/przyjazna-szkola-i-kultura-na-nowy-wiek

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Żary

Chcesz wziąć tanią pożyczkę w Żarach? Sprawdź ranking z najlepszymi ofertami przez Internet. Maksymalnie możemy otrzymać nawet 200 000 zł ze spłatą do 10 lat. Pieniądze dostępne są od ręki.

author
Aleksandra Gościnna
23 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Czy można mieć kilka pożyczek jednocześnie?

Życie jest nieprzewidywalne i często zdarza się, że przez nieoczekiwane sytuacje, brakuje nam pieniędzy. Wydatki przekraczają nasze możliwości finansowe i zastanawiamy się co zrobić w takiej sytuacji. Z pomocą przychodzą darmowe pożyczki lub chwilówki. Nasuwa się pytanie, czy możemy korzystać z kilku pożyczek jednocześnie? Podpowiadamy czy jest to możliwe i przede wszystkim bezpieczne.

author
Dorota Grycko
05 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

mBank placówki w Płocku

mBank to czwarty największy bank w Polsce. Choć zaczynał działalność jako internetowy bank, większość formalności załatwimy także w stacjonarnej placówce. Sprawdzamy oddziały mBank w Płocku.

author
Patryk Byczek
04 lutego 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Przelew BlueCash – co to jest?

Obecnie coraz mniej osób korzysta z płatności realizowanych za pomocą gotówki. Zamiast tego rachunki, zakupy czy raty opłacamy w sposób elektroniczny. Przelewy natychmiastowe mogą być bardzo przydatną usługą jeżeli zależy nam na szybkim otrzymaniu lub przekazaniu środków. Jednym z nich jest właśnie BlueCash. Sprawdźmy jak dokładnie działa funkcja BlueCash oraz w jakich bankach możemy z niej skorzystać. Porównamy także wady i zalety tego sposobu przelewania pieniędzy.

author
Julia Wierciło
14 lipca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Promocja: „Otwórz konto Przekorzystne lub Świat Premium – II edycja” w Banku Pekao

W Banku Pekao trwa druga edycja promocji, w której w zamian za założenie konta i spełnienie bardzo prostych warunków Klienci mogą zgarnąć 100 złotych premii na start. Promocja trwa do 14 lipca 2021 roku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
09 czerwca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Santander Bank Polska w Łomiankach

Santander Bank Polska jest jednym z największych detalicznych banków w Polsce. Jedna z placówek bankowych mieści się w Łomiankach. Sprawdzamy godziny otwarcia oraz ofertę i dane kontaktowe placówki.

author
Patryk Byczek
02 czerwca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj