Czy operator komórkowy sprawdza BIK lub BIG?

Czy operator komórkowy sprawdza BIK lub BIG?

author
Halszka Gronek
14 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

W powszechnym obiegu funkcjonuje pogląd, iż na uzyskanie abonamentu komórkowego mogą liczyć jedynie klienci z nienaganną historią kredytową. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście operatorzy sieci komórkowych zwracają uwagę na wiarygodność Klienta, a jeśli tak – w jakich bazach danych sprawdzają jego nazwisko.

Zdawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach wszyscy korzystają z telefonu komórkowego – niezależnie od wieku, zajmowanego stanowiska i pozycji społecznej. Korzystanie z komórki stało się na tyle powszechne, że badacze zaczęli nawet zastanawiać się, czy nasze społeczeństwo nie wpadło z kolejny cywilizacyjny nałóg (nomofobię). 

Jednak samo posiadanie urządzenia komórkowego nie pozwala na skorzystanie z tego, co najważniejsze – z możliwości komunikowania się, nawiązywania połączeń i błyskawicznego przekazywania informacji tekstowych. By móc skorzystać z tych funkcji, konieczne jest wykupienie usług operatora sieci komórkowej. 

To właśnie dzięki dostawcy sieci komórkowej posiadacze telefonów mają możliwość wykonywania połączeń i wysyłania SMS-ów. Jednak czy każdy może liczyć na dostęp do usług operatora? Czy abonament mogą wykupić dłużnicy? A jeśli tak, w jaki sposób ich zdolność do płacenia za usługi jest weryfikowana? Poprzez BIK, a może poprzez BIG?

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Analiza wiarygodności klienta sieci komórkowej

To oczywiste, że nie każdy może liczyć na współpracę z dostawcą sieci komórkowej. O ile telefon „na kartę” dostępny jest niemal dla każdego (bo gdy wykorzystasz przedpłacone pieniądze, po prostu nie będziesz mógł więcej dzwonić), o tyle z długoczasowym abonamentem nie jest tak łatwo.

Gdyby operatorzy sieci komórkowych przyznawali abonament każdemu wnioskodawcy, prawdopodobnie staliby się niewypłacalni już po kilku pierwszych miesiącach istnienia na rynku. Liczba nierzetelnych i nieterminowych klientów przeraża. A wizja walki o spłatę należności z każdym z nich z osobna zniechęca do prowadzenia jakiegokolwiek biznesu. 

Dlatego właśnie wszyscy operatorzy komórkowi stosują metody weryfikacji wiarygodności konsumenckiej swych wnioskodawców. Zanim przyznają klientowi abonament, poproszą o jego numer dowodu i upewnią się, czy nie figuruje on na czarnych listach dłużników. W jakich bazach danych sprawdzani są klienci operatorów – o tym w kolejnych akapitach tekstu. 

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

BIK – nie, BIG – jak najbardziej!

Operatorzy sieci komórkowych mają możliwość sprawdzenia obecności swego klienta na jednej z czarnych list dłużników. By tak się stało, muszą oni jednak otrzymać zgodę zainteresowanego wnioskodawcy. Tak stanowią bowiem przepisy Ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. 

Czarne listy dłużników to potocznie stosowane określenie dla baz danych działających przy polskich biurach informacji gospodarczej (BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz ERIF BIG). Dane gromadzone na czarnych listach są jedynie negatywne – trafiają tam wszystkie te osoby, które nie spłacają terminowo swoich zobowiązań.

Operatorzy sieci komórkowej mają możliwość sprawdzenia w polskich BIG-ach, czy ich przyszły klient nie posiada statusu dłużnika. Nie ma jednak powodu, by sprawdzali oni informacje kredytowe swoich konsumentów – ocenę zdolności i punktowy scoring. A takie właśnie dane znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), które często – choć mylnie – utożsamiane jest z BIG-iem.

Czy operator komórkowy sprawdza BIK lub BIG?

  1. Operatorzy mają możliwość sprawdzenia wiarygodności konsumenckiej przyszłego klienta.
  2. Wiarygodność sprawdzana jest zwykle w przypadku wnioskowania o przyznanie abonamentu komórkowego.
  3. Operatorzy mogą zweryfikować obecność klienta w bazach dłużników tylko wtedy, jeśli wyrażą oni na to zgodę.
  4. Weryfikacja powinna przebiegać zgodnie z zasadami określonymi w Ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
  5. Operatorzy sprawdzają informację w krajowych biurach informacji kredytowej. Takie funkcjonują w Polsce trzy: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów oraz ERIF BIG.
  6. Nie ma podstaw, aby operatorzy sprawdzali informację na temat klienta w BIK-u. Jest to bowiem biuro informacji kredytowej, jakie służy do oceny zdolności konsumenckiej przyszłego klienta banku.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

ZALEK
ZALEK
2023-08-23 14:49:08

A JAK OPERATORZY SIECI NP PLUS CZY INNYCH LECA W KULKI MOZE O TYM NAPISC BYLO BY WRTO?!

derek wawa
derek wawa
2020-01-12 16:27:26

12 STYCZNIA 2020 ROKU Orange sprawdziło mnie w BIK podejrzewam ,że było to spowodowane tym ,że dzień wcześniej podpisałem cesje na numer komórkowy ( z firmy na osobę prywatną).Dziwi mnie to ponieważ jestem już klientem Orange i opłacam terminowo za usługi Orange Love. Nie przeszkadza mi to oczywiście .

robki
robki
2019-02-09 18:53:48

i bardzo dobrze niech sprawdzaja teraz kazdy chce przyciac ile sie da!!!

Podobne artykuły

Kredyt 50/50 – co to jest?

Kredyt 50/50 skierowany jest przede wszystkim do osób, które planują zakup samochodu. Ten rodzaj zobowiązania może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Umożliwia on dostosowanie terminu spłaty drugiej raty do własnych potrzeb finansowych. Czym dokładnie jest kredyt 50/50? Sprawdźmy jak działa, jakie warunki należy spełnić aby go otrzymać, a także ile kosztuje kredyt 50/50.

author
Julia Wierciło
13 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Emerytury dla opozycjonistów w czasów PRL – 2400 zł

Wcześniej Sejm, a teraz Senat jednogłośnie poparły projekt w sprawie podniesienia emerytur działaczy opozycji antykomunistycznej i represjonowanych z powodów politycznych w okresie PRL-u. Tym, którzy mają emeryturę niższą niż 2400 zł, zostanie przyznane świadczenie wyrównawcze tak, by co miesiąc ZUS wypłacał każdemu z nich właśnie 2400 zł.

author
Dominika Byczek
20 sierpnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Łaszczowie sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Łaszczowie? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Łaszczów.

author
Patryk Byczek
29 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Były komornik zatrzymany w sprawie GetBack

Pojawili się kolejni zatrzymani w aferze GetBack. Wśród nich znalazł się między innymi były wiceprezes spółki. 

author
Aneta Jankowska
04 października 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Urządzenia z Androidem zagrożone – ostrzeżenie Alior Banku

Klienci Alior Banku otrzymali w ostatnim czasie komunikat bezpieczeństwa, który przestrzega przed potencjalnym zagrożeniem. Urządzenia z Androidem mogą zostać zainfekowane szkodliwym oprogramowaniem zamaskowanym pod wyglądającymi niegroźnie aplikacjami. Jak się bronić przed atakiem?

author
Alicja Hirsekorn
27 listopada 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Przewodnik po postępowaniu egzekucyjnym

Krajowa Rada Komornicza przy współpracy z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych opublikowała „Przewodnik po postępowaniu egzekucyjnym”. To krótki poradnik, który w prosty sposób przybliża przebieg egzekucji.

author
Patryk Byczek
14 marca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj