Rejestr Dokumentów Paszportowych

Rejestr Dokumentów Paszportowych

author
Aleksandra Gościnna
09 marca 2022

Jednym z punktów w państwowym projekcie Rozwoju Systemu Rejestrów jest uruchomienie Rejestru Dokumentów Paszportowych, który ma maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo podczas wydawania paszportów oraz usprawnić wszystkie procedury, które dotyczą tych dokumentów. Sprawdzamy szczegóły.

Rejestr Dokumentów Paszportowych - co to jest?

Rejestr Dokumentów Paszportowych to nowopowstały rejestr, który będzie częścią Systemu Rejestrów Paszportowych. Umożliwi on między innymi usprawnienie procesu składania wniosków o paszport za pomocą uruchomienia wnioskowania elektronicznego.

Do tej pory odpowiedzialna za kwestie wydawania paszportów odpowiedzialna była Centralna Ewidencja Wydawanych i Upoważnionych Dokumentów paszportowych oraz lokalne ewidencje. Jeszcze w I kwartalne 2022 roku uruchomiony ma być natomiast Rejestr Dokumentów Paszportowych, który zastąpi dotychczasowe systemy i będzie stanowił część Systemu Rejestrów Państwowych, do których obecnie należą takie rejestry jak:

– Dowodów Osobistych,

– PESEL,

– Stanu Cywilnego,

– Danych Kontaktowych,

– System Odznaczeń Państwowych,

– Centralny Rejestr Sprzeciwów.

Jakie zmiany wejdą w życie z Rejestrem Dokumentów Paszportowych?

Głównym celem powstania nowego rejestru będzie odejście od dotychczasowej formy składania wniosków o paszport w formie papierowej. Zmiany spowodują, że wnioskowanie możliwe będzie w formie elektronicznej przy obecności urzędnika paszportowego. Osoba ubiegająca się o paszport podpisywać będzie odpowiednie dokumenty za pomocą podpisów cyfrowych.

Osoba, która potrzebuje paszportu podczas wnioskowania potrzebować będzie wyłącznie aktualnego dowodu tożsamości z numerem PESEL. Dodatkowo wymagane będzie także załączenie fotografii zgodnej w wymogami biometrii. Co ważne, w placówce paszportowej wymagane będzie złożenie odcisków palców. Dzięki temu podczas odbioru dokumentów tożsamość potwierdzić będzie można dokumentem tożsamości lub właśnie za pomocą odcisku palca.

Kolejną nowością będzie możliwość sprawdzenia ważności dokumentu i zgłoszenie utracenia aktualnego paszportu np. wskutek zgubienia czy kradzieży. Dodatkowo obywatele otrzymywać będą również powiadomienia o zmianach dotyczących statusu paszportów, czyli między innymi o bliskim terminie zakończenia ważności dokumentu.

Łatwiejsze wnioskowanie o paszport dla dziecka

Zaplanowane w tym roku zmiany dotkną również sposobu składania wniosków o paszport dla dziecka. Rodzice będą mogli wnioskować o paszport dla dziecka, które nie ukończyło 12 roku życia. Przypominamy, że do tej pory paszporty ważne przez 10 lat wydawane były dla dzieci poniżej 13 roku życia. Granica obniżona więc będzie o rok.

Poszerzony zostanie katalog osób, które mogą skorzystać z paszportu tymczasowego. Teraz dostępny będzie także dla osób małoletnich, które muszą szybko wyjechać za granicę w celu kontynuacji nauki, koniecznością zapewnienia opieki przez osobę dorosłą lub w związku z rozwojem osobistych umiejętności.

Ułatwiona procedura ubiegania się o drugi paszport

Zmiany dotyczyć będą nie tylko procedury ubiegania się o pierwszy paszport, lecz także o kolejny. Po wejściu w życie przepisów drugi paszport wydawany będzie przez wojewodę lub konsula bez konieczności posiadania zgody ze strony MSWiA.

Dodatkowo wydłużony zostanie okres ważności drugiego paszportu. Przypominamy, że termin ten wynosi obecnie 2 lata, nowe przepisy spowodują wydłużenie tego okresu do lat 3. 

Co ciekawe, skrócony zostanie natomiast proces działań dotyczących odmowy wydania lub unieważnienia paszportów na skutek wniosku złożonego przez podmioty uprawnione takie jak np. sądy.

Nowe opłaty paszportowe

Kolejną nowością przewidzianą w kwestii wydawania dokumentów paszportowych będą uproszczone opłaty za wydawanie dokumentu. Usunięte zostaną procentowe oznaczenia dla ulg. Teraz przepisy posiadać będą konkretne kwoty, które należy uiścić za wydanie paszportu.

Kiedy uruchomiony zostanie Rejestr Dokumentów Paszportowych?

Rząd projekt ustawy wprowadzającej zmiany przyjęty został już 30.11.2021. W Sejmie ustawę uchwalono dopiero na początku bieżącego roku – 13 stycznia 27 stycznia rozpatrzono poprawki ze strony Senatu. Dokument trafił następnie do rąk Prezydenta, Andrzeja Dudy, który podpisał go 1 lutego.

Od początku wprowadzenie zmian planowano na I kwartał 2022 roku. Oficjalnie nowe przepisy obowiązywać będą od dnia 27 marca 2022 roku.

źródło:

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/rozwoj-systemu-rejestrow-panstwowych

https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/paszportowy-system-informacyjny-i-centralna-ewidencja-wydanych-i-uniewaznionych-dokumentow-paszportowych-cewiudp-

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Kryptowaluta – najważniejsze informacje
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
30 lipca 2019

Kryptowaluta – najważniejsze informacje

MyTaxi już we Wrocławiu
Wpisy
author
Aleksandra Gościnna
12 października 2018

MyTaxi już we Wrocławiu

Pożyczka z Mikrokosztami w Alior Bank
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
01 kwietnia 2019

Pożyczka z Mikrokosztami w Alior Bank

Santander Bank Polska w Świnoujściu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
16 maja 2019

Santander Bank Polska w Świnoujściu

Jak płacić mniej za paliwo?
Poradnik
author
Aleksandra Gościnna
16 marca 2022

Jak płacić mniej za paliwo?

PKO BP w Ziębicach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
09 października 2019

PKO BP w Ziębicach