Rekordowa liczba zastrzeżonych dokumentów
Związek Banków Polskich opublikował najnowszy raport o dokumentach infoDOK, z którego wynika, że w roku 2018 Polacy zastrzegli rekordową liczbę dokumentów tożsamości. W ciągu ubiegłego roku zastrzeżono łącznie 150 700 paszportów, dowodów osobistych oraz praw jazdy.
Tak wysoka liczba nie padła w historii Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Dodatkowo raport informuje o tym, że w minionym roku na nieswoje dokumenty próbowano wyłudzić 5449 kredytów na łączną kwotę przekraczającą 361 500 000 złotych.
Baza Danych Systemu – Dokumenty Zastrzeżone
Tylko w czwartym kwartale baza systemu odpowiedzialna za dokumenty zastrzeżone powiększyła się o łącznie 32 866 sztuk dokumentów. W związku z tym wzrosła również ogólna pula dokumentów zastrzeżonych i wynosiła ona 1 704 839 sztuk. Dokumenty tożsamości zastrzega się ze względu na ich utratę.
Również w tym samym okresie na cudze dokumenty przestępcy próbowali wyłudzić w bankach 1 624 kredyty, których łączna wartość wynosiła prawie 52 000 000 złotych.
„Rośnie świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości oraz znajomość narzędzi, które służą zabezpieczeniu się przed wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Wśród nich jednym z najważniejszych jest System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Wystarczy zgłosić utracony dokument w jednym banku, aby w ciągu kilku minut informacja o tym trafiła do wszystkich uczestników Systemu – a nie są to tylko banki, ale także firmy pożyczkowe, operatorzy telefonii komórkowych i wiele innych. Taki dokument po zastrzeżeniu staje się dla przestępców w zasadzie bezużyteczny.” – mówił prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz.
źródło: Związek Banków Polskich
Co zrobić w przypadku utraty dokumentu?
Zarówno Związek Banków Polskich, jak i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policja apelują, że w przypadku zgubienia lub kradzieży jakiegokolwiek dokumentu tożsamości ten należy jak najszybciej zastrzec. Najszybciej i najprościej jest załatwić tę sprawę w najbliższym banku. Należy wiedzieć, że aby zastrzec dokument w danej instytucji finansowej nie trzeba być jej Klientem. Bardzo ważne w takiej sytuacji są trzy kroki:
- Zastrzeżenie dokumentu w Systemie Dokumenty Zastrzeżone. Można tego dokonać w swoim lub każdym innym banku, który obsługuje System DZ. Dokument zastrzeżemy podczas osobistej wizyty w placówce instytucji lub po numerem +48 828 828 828. Jednakże tylko część banków oferuje telefoniczne zastrzeżenia po wcześniejszej weryfikacji tożsamości Klienta. Kolejną metodą jest też skorzystanie ze strony www.bik.pl. Jednak ta opcja dotyczy osób, które w przeszłości utraciły dokument, w związku z czym miały założone konto w tym serwisie.
- W przypadku kradzieży dokumentu należy zgłosić ten fakt na Policji. Instytucja wówczas zrobi w swoim systemie odpowiedni wpis, dzięki któremu użycie dowodu w ważnej sprawie będzie niemożliwe.
- Należy poinformować również organ gminny lub placówkę konsularną oraz złożyć dokumenty o ponowne wyrobienie dokumentu.
Należy wiedzieć, że powinno się zastrzegać nie tylko utracone dokumenty tożsamości, lecz również zgubione lub skradzione karty płatnicze. Nie zgłoszenie faktu utracenia dokumentu lub karty płatniczej może wiązać się z gigantycznymi problemami – głównie finansowymi.
System Dokumenty Zastrzeżone
System DZ to ogólnopolska baza Związku Banków Polskich, w której na bieżąco aktualizowane są informacje o zagubionych i skradzionych dokumentach tożsamości. Dzięki bazie zastrzeżone dokumenty są chronione przed ich użyciem przez obce osoby. Zastrzeganie dokumentów jest najważniejszym krokiem, który trzeba dokonać w momencie utracenia zarówno dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy oraz kart płatniczych.
Dodaj komentarz