Rozliczenia bezgotówkowe coraz popularniejsze

Rozliczenia bezgotówkowe coraz popularniejsze

author
Aneta Jankowska
23 sierpnia 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Polacy coraz rzadziej używają gotówki - płacą kartą nie tylko w sklepach, ale i rozliczają się w ten sposob ze znajomymi. Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził badanie, w którym sprawdził bezgotówkowe upodobania Polaków.

Raport „Jak rozliczamy się ze znajomymi” został przygotowany na podstawie badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Polskiego Standardu Płatności. Wynika z niego, że używanie gotówki, nawet w kontaktach ze znajomymi, staje się coraz mniej popularne. 

5 zł przelewem na konto

Zdarzają się sytuacje, w których zapominamy wziąć ze sobą pieniędzy w portfelu. Wówczas pożyczamy drobne kwoty od swoich znajomych. Badanie pokazuje, że w taki sposób postępuje więcej niż połowa ankietowanych. Później, prawie 20% z nich oddaje pieniądze za pomocą przelewu 

WNIOSKI Z RAPORTU

– najczęściej jesteśmy winni znajomym drobne kwoty, np. za niewielkie zakupy spożywcze

kobiety częściej niż mężczyźni pożyczają małe kwoty od znajomych

– najliczniejszą grupą, która oddaje drobne znajomym są trzydziestolatkowie

Milenialsi są grupą badanych, która bardzo często i chętnie pozwala płacić za siebie znajomym 

25% osób, które pożyczają niewielkie kwoty, oddaje swoje długi natychmiast, podobna część ankietowanych zwraca pieniądze w trakcie 7 dni

– blisko 14% badanych przyznaje, że nie pamięta, aby oddawać znajomym pożyczone od nich drobne pieniądze

– bezgotówkowo swoje długi regulują raczej ludzie młodzi

– tylko 16% Polaków deklaruje, że nosi w portfelu bardzo dużo gotówki

– około 33% badanych w wieku 18-29 lat do oddawania pieniędzy znajomym wykorzystuje bankowość online

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

ING Bank Śląski wprowadził nowości do Moje ING

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym, że bardzo aktywnie wspiera swoich Klientów w zarządzaniu codziennymi finansami. Klienci, którzy zdecydowali się na dodanie kont lub kart z innych banków mogą od teraz, z poziomu bankowości mobilnej i internetowej Moje ING, analizować wydatki z tych produktów łącznie z wydatkami w ING.

author
Patryk Byczek
10 września 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Otmuchowie

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Otmuchowie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
11 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Santander Consumer Bank Piaseczno

Santander Consumer Bank to jeden z większych banków detalicznych w Polsce. Specjalizuje się w kredytach gotówkowych, ratalnych oraz samochodowych. Sprawdź oddziały Santander Consumer Banku w Piasecznie – adres, telefon, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Dorota Grycko
25 lipca 2021
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Program “Zdalna szkoła Plus” – szczegóły

Właśnie wystartował program “Zdalna szkoła+”. W ramach programu gminy mogą otrzymać pieniądze na zakup sprzętu, który jest potrzebny do zdalnej nauki, np.: komputer, laptop. Co istotne – samo złożenie wniosku to gwarancja wypłacenia dofinansowania.

author
Dominika Byczek
19 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile zarabia funkcjonariusz SOP?

SOP, czyli Służba Ochrony Państwa, to formacja która od 1 lutego 2018 zastępuje dawne Biuro Ochrony Rządu. Sprawdzamy, ile zarabiają funkcjonariusze SOP.

author
Sandra Tessmer
15 września 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Negatywny BIK

Osoby, które korzystają z pożyczek i kredytów często zastanawiają się, czym tak naprawdę jest negatywny BIK, skoro ponad 90% informacji w Biurze Informacji Kredytowej to informacje pozytywne. Kogo więc dotyczy negatywny BIK i kiedy można użyć takiego zwrotu? Sprawdzamy.

author
Patryk Byczek
06 lutego 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj