Rozwój cyfrowy PKO BP
Pandemia spowodowała szereg zmian w funkcjonowaniu wielu branż, w tym bankowości. Jak się okazuje, PKO BP świetnie dostosował się do panujących warunków i prężnie rozwija swoją działalność cyfrową.
Czas pandemii to czas wielu zmian. Również banki odczuły potrzebę zmiany sposobu swojego funkcjonowania. W ostatnich miesiącach coraz więcej dostępnych jest ofert kredytów online – dostępnych w pełni bez wychodzenia z domu, czy innych usług bankowych, które wcześniej wymagały odwiedzin w placówce bankowej.
PKO Bank Polski świetnie przystosował się do nowej rzeczywistości. Okazało się bowiem, że dzięki pandemii został jeszcze bardziej innowacyjny i cyfrowy niż wcześniej. Wszelkie zmiany wprowadzone zostały z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie Klientów, którzy coraz chętniej korzystają z usług największego banku w Polsce.
Najważniejsze informacje dla Klientów:
Sukces cyfrowej bankowości
Jak można zauważyć choćby na przykładzie PKO BP, pandemia ma również swoje pozytywne skutki. Konieczność zmian, jakie przyniosła, doprowadziła do tego, że PKO BP rozwinął się znacznie cyfrowo i stał się dużo bardziej innowacyjny. Działania te ułatwiły Klientom codzienne funkcjonowanie w tych wyjątkowych okolicznościach.
Sukces rozwoju szczególnie zauważalny jest w liczbie Klientów aplikacji IKO – cieszy się ona bowiem coraz większym gronem aktywnych użytkowników. To nie jedyna innowacja w działaniu banku. Popularna staje się również sztuczna inteligencja, która coraz częściej wykorzystywana jest w obsłudze Klientów. Dodatkowo PKO BP może pochwalić się także dobrym miejscem w europejskich rankingach rozwoju cyfrowego.
Docenieni w rankingach
Rozwój cyfrowy zaowocował docenieniem w europejskiej sławy rankingach. W grudniu 2020 roku PKO BP uzyskał pierwsze miejsce w rankingu Finnoscore. Wysokie miejsce zapewniło duże doświadczenie banku w kwestii innowacji, a także wysoka dojrzałość cyfrowa. PKO konkurowało z aż 200 innymi bankami z całej Europy oraz Ameryki Północnej. Polski bank doceniony został w kategoriach: media społecznościowe, aplikacja mobilna, bankowość mobilna, strategia w zakresie innowacji praz komunikacja omnikanałowa.
PKO BP został doceniony także w rankingu stworzonym przez Bain&Company. Doczekał się tam bowiem miejsca w Top 10 rankingu najbardziej zaawansowanych cyfrowo banków w Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce. Tutaj polski bank doceniony został w kategoriach: najlepsza strategia cyfrowa, dobrze zdibitalizowane procesy bankowe z perspektywy Klienta, dobrze zaprojektowana i intuicyjnie zaprojektowana bankowość internetową na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne oraz działania innowacyjne i mocna pozycja w bankowości internetowej i aplikacji mobilnej.
Te wyróżnienia i wysokie miejsca w prestiżowych rankingach, oparte na obiektywnych kryteriach i ocenach niezależnych ekspertów, to dowody uznania dużego przyspieszenia cyfrowego rozwoju banku w ostatnich latach. 1 milion rozmów z bankową sztuczną inteligencją, ponad 1 miliard logowań do IKO i 1. miejsce w rankingu Finnoscore i na szczycie zestawienia Bain&Co potwierdzają, że PKO Bank Polski pozostaje mocnym numerem 1 w polskiej bankowości, także cyfrowej
– sukcesy komentuje Szef Pionu Strategii i Transformacji Cyfrowej, Szymon Wałach.
Sztuczna inteligencja świetnie radzi sobie z Klientami
W 2020 roku uruchomiony został Asystent głosowy działający w aplikacji IKO. Dzięki niemu za pomocą poleceń wydawanych głosowo możemy sprawdzić stan konta, wykonać przelew czy płatność BLIKIEM, a nawet doładować telefon i zmienić limity na kracie. Do tej pory Asystent rozumie już ponad 120 różnych poleceń, a jego umiejętności są nieustannie rozwijane. Jak wynika ze statystyk, Klienci przeprowadzili już z użyciem tej opcji ponad 360 tysięcy rozmów.
Dodatkowo pojawiły się również voiceboty, które służą do obsługi Klientów przez bankowe infolinie. Tutaj natomiast zostało przeprowadzonych już przeszło 640 tysięcy rozmów. Zatem przy pomocy sztucznej inteligencji doszło w sumie do ponad miliona rozmów. A jak zapowiadają eksperci banku z dziedziny rozumienia i przetwarzania języka naturalnego, to dopiero początek i w przyszłości pojawią się kolejne opcje korzystne dla Klientów.
W sprawie sztucznej inteligencji w obsłudze Klienta PKO BP zabrał głos dyrektor Biura Rozwoju Sztucznej Inteligencji, Kamil Konikiewicz.
Wśród wypowiedzi klientów dominują: polecenia transakcyjne, jak przelewy czy doładowania, poszukiwanie funkcji w aplikacji IKO oraz pytania o produkty i usługi. Widzimy też, że z upływem czasu klienci testują możliwości systemu, zadając nowe, trudniejsze pytania – część z nich dotyczy np. aktualnych wydarzeń jak na przykład epidemia koronawirusa, rządowe programy wsparcia przedsiębiorców czy nawet… pojawienie się na rynku gry Cyberpunk. Stale pracujemy, żeby spełnić coraz wyższe wymagania klientów i rozwijamy umiejętności językowe Asystenta oraz jego kolejne funkcje
Rośnie liczba użytkowników aplikacji IKO
Aktualnie najpopularniejszą aplikacją bankową w Polsce jest IKO od PKO BP. Posiada ona szereg przydatnych funkcji, dzięki czemu w 2020 roku Klienci korzystali z niej ponad 1 mld 150 mln razy. To niebywałe osiągnięcie. Aplikacja aktywna jest już od marca 2013 roku i od tego czasu Klienci skorzystali z niej prawie 3 mld razy. Dane wskazują zatem na to, że w samym 2020 roku liczba zalogowań stanowiła 40% wszystkich – od samego początku aktywności usługi.
Aplikacja cieszy się nieustannym zainteresowaniem, ale trudno się temu dziwić, skoro nieustannie pojawiają się w niej nowe funkcje, które ułatwiają Klientom załatwianie bankowych spraw. W 2021 roku planowane jest pojawienie się usługi e-Tożsamości, możliwość aktywacji IKO za pomocą zagranicznych numerów telefonów, a nawet zakupy i obsługa funduszy inwestycyjnych.
Strategia banku zakłada dużo częstszy kontakt z klientem i tu już widać sukces. Według raportu Finalta McKinsey w przypadku aktywnych użytkowników aplikacji IKO logują się oni do niej średnio o 1/3 więcej razy niż użytkownicy innych banków w Polsce i Europie . Jest to 29 logowań w miesiącu wobec średniej 20 dla banków polskich i europejskich. Łatwiejsze procesy cyfrowe i duża oferta dodatkowych produktów (tzw. beyond banking) sprawia, że klienci chętnie z nich korzystają.
– komentuje dyrektor Departamentu Strategii, Aleksandra Sroka-Krzyżak.
Źródło:
https://media.pkobp.pl/127466-pko-bank-polski-na-fali-cyfrowego-rozwoju
Dodaj komentarz