PKO BP sesje przychodzące i wychodzące

PKO BP sesje przychodzące i wychodzące

author
Aleksandra Gościnna
04 czerwca 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Kategoria

Masz konto w PKO BP i chcesz wiedzieć, kiedy dojdzie przelew? Na naszej stronie znajdziesz dokładne godziny księgowania sesji przychodzących i wychodzących w systemie Elixir dla banku PKO BP.

Sesje Elixir - PKO BP

System Elixir dzieli się na sesje przychodzące i wychodzące. Sesje przychodzące w PKO BP to konkretne godziny, kiedy bank księguje przelewy, które wpłynęły na Twoje konto. Sesje wychodzące w PKO BP to natomiast godziny, kiedy środki są wysyłane z Twojego rachunku w PKO BP do innego banku na konto odbiorcy. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy Twój przelew zostanie zaksięgowany na koncie odbiorcy, powinieneś sprawdzić godziny najbliższych sesji wychodzących w PKO BP oraz sesji przychodzących w banku odbiorcy. Poniżej znajdziesz rozpiskę godzin.

Sesje przychodzące PKO BP i sesje wychodzące PKO BP

przelewy przychodzące:

 • 11:30 – I sesja przychodząca
 • 15:10 – II sesja przychodząca
 • 17:30 – III sesja przychodząca

przelewy wychodzące:

 • 8:00 – I sesja wychodząca
 • 11:45 – II sesja wychodząca
 • 14:30 – III sesja wychodząca

Spis treści:

 1. Sesje Elixir - PKO BP
 2. Jakich danych potrzebujemy do przelewu PKO BP?
 3. Od czego zależą godziny księgowania przelewu w PKO BP?
 4. Przelewy natychmiastowe w PKO BP
Zwiń spis treści

Jakich danych potrzebujemy do przelewu PKO BP?

Jeżeli wykonujemy przelew do banku PKO BP, potrzebujemy podstawowych danych o naszym odbiorcy:

 1. nazwa odbiorcy – z reguły jest to imię i nazwisko, ale może być również nazwa firmy odbiorcy przelewu,
 2. numer konta bankowego – w zasadzie najważniejszy, bo to na ten numer bank dokona przelewu naszych środków,
 3. kwota przelewu – określa, ile pieniędzy trafi do naszego odbiorcy,
 4. tytuł przelewu – zależy od rodzaju przelewu, może być dowolny.

Jeżeli realizujemy przelewy zagraniczne, potrzebne będą dodatkowe informacje, takie jak np. kod SWIFT lub IBAN.

Od czego zależą godziny księgowania przelewu w PKO BP?

Godziny księgowania przelewów zależą od sesji ELIXIR, obejmujących zarówno sesje bankowe, jak i te realizowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Każdy przelew musi przejść przez trzy etapy sesji Elixir: najpierw przez sesję w banku nadawcy, następnie przez sesję rozliczeniową w KIR, a na końcu przez sesję w banku odbiorcy. Szybkość dotarcia przelewu zależy od tego, na które sesje trafi. Każdy bank ma swobodę ustalania godzin księgowania przelewów wychodzących i przychodzących, chociaż zazwyczaj godziny te są zbliżone do tych ustalanych przez KIR.

Aby przyspieszyć dotarcie przelewu do odbiorcy, należy uwzględnić trzy czynniki: godziny sesji wychodzących w banku nadawcy, godziny sesji KIR, oraz godziny sesji przychodzących w banku odbiorcy. Jedyną opcją na ominięcie tych sesji jest skorzystanie z systemu Express Elixir, który zazwyczaj jest płatny dodatkowo. Podobne zasady obowiązują przy oczekiwaniu na przelew środków z tytułu pożyczki na raty.

Przelewy natychmiastowe w PKO BP

Od 2017 roku PKO Bank Polski umożliwia dokonywanie przelewów natychmiastowych w systemie Express Elixir, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelew natychmiastowy w PKO Banku Polskim można zlecać w oddziałach i agencjach bankowych, a także przez kanały mobilne: serwis internetowy iPKO oraz aplikację mobilną IKO. Przelewy natychmiastowe przez wskazane powyżej kanały mogą zlecać Klienci indywidualni, firmy oraz przedsiębiorstwa. Klienci korporacyjni mogą zlecać przelewy Express Elixir jedynie w oddziałach bankowych. Przed zleceniem przelewu warto sprawdzić opinie klientów banku PKO BP.

W jakich godzinach dostępne są przelewy Express Elixir w PKO BP?

Zlecenie i odbieranie przelewów natychmiastowych w PKO BP odbywa się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok.

Przelewy PKO BP - pytania i odpowiedzi

Pieniądze są księgowane trzy razy dziennie:

I sesja Elixir: 11:30

II sesja Elixir: 15:10

III sesja Elixir: 17:30 (ostatnia sesja)

Jeżeli czekamy na przelew, to warto sprawdzać rachunek bankowy właśnie w tych godzinach.

Przelewy wychodzą trzy razy dziennie:

I sesja Elixir: 8:00

II sesja Elixir: 11:45

III sesja Elixir: 14:30

Nawet jeżeli przelew nie załapie się na odpowiednią sesję danego dnia, rachunek obciążany jest i tak automatycznie z datą złożenia zlecenia – a nie z datą dotarcia przelewu do odbiorcy.

Przelewy Elixir realizowane są wyłącznie w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku.

Nie. W ramach systemu rozliczeniowego Elixir, przelewy nie są realizowane w soboty i niedziele. Wyjątkiem są przelewy wewnętrze (między dwoma rachunkami w PKO BP) lub przelewy Express Elixir.

Tak. PKO BP korzysta z systemu przelewów natychmiastowych Express Elixir. Takie rozwiązanie umożliwia otrzymanie pieniędzy przelewem zaledwie w ciągu kilku sekund – także w soboty i niedziele, 365 dni w roku. Aby zlecić taki przelew – bank odbiorcy i bank nadawcy powinny należeć do systemu Express Elixir. Listę wszystkich banków znajdziesz w tym miejscu.

Przelewy w systemie Elixir w PKO Banku Polskim są realizowane w dowolnej kwocie, ale tylko do 1 miliona złotych. Jeżeli chcemy zrobić przelew powyżej tej kwoty, konieczne będzie wykorzystanie przelewu SORBNET.

Przelewy SORBNET są księgowane tylko w dni robocze. Jeżeli przelew został zlecony do godziny 15:00 – otrzymamy go w ciągu kilku minut.

Sprawdź, jak zrobić przelew SORBNET w PKO BP.

Przelewy wychodzące systemu SORBNET, a raczej ich zlecenia, są przyjmowane w dni robocze, w godzinach od 8:00 do 15:00. Jeżeli dyspozycję złożymy w tych godzinach – pieniądze są przelane tego samego dnia. Zlecenia złożone po godzinie 15-tej, będą zrealizowane w kolejnym dniu roboczym.

Niestety nie możemy sprawdzić, czy przelew został wysłany z konta nadawcy. Takie dane nie są nigdzie publikowane. Możemy jedynie poprosić nadawcę o przesłanie potwierdzenia zlecenia przelewu na nasze konto. Wszystkie banki udostępniają jednak opcję pobrania takiego potwierdzenia w formacie pdf.

Sesje systemu Elixir między bankami są realizowane przez Narodowy Bank Polski trzy razy dziennie:

od 9:30 do 11:00
od 13:30 do 15:00
od 16:00 do 17:30.

Każdy bank ma jednak swoje własne godziny sesje księgowań. W przypadku PKO BP, sesje Elixir wchodzące są realizowane o godzinie: 11:30, 15:10 oraz 17:30, a sesje Elixir wychodzące (przelewy wychodzące) o godzinie: 8:00, 11:45, 14:30.

Jeżeli przelew zostanie zrealizowany po zakończeniu sesji, pieniądze trafią do odbiorcy dopiero w czasie kolejnej sesji.

Źródło: 

https://www.pkobp.pl/bankowosc-elektroniczna/ipko/transakcje/sesje-przychodzace-i-wychodzace-elixir/

http://www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci/

https://www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/zaplanuj-wazne-przelewy-przed-majowka,309.html

https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/bankowosc-elektroniczna/kiedy-dojdzie-przelew/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Numer_rachunku_bankowego

https://pl.wikipedia.org/wiki/Elixir_(system_rozlicze%C5%84_mi%C4%99dzybankowych)

https://www.rp.pl/Finanse/210619724-Kiedy-otrzymam-przelew-i-od-czego-to-zalezy.html

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Bbbbb
Bbbbb
2020-01-10 14:31:59

Najlepszy bank i miła obsługa

odpowiedzialna
odpowiedzialna
2019-12-10 13:48:39

Skoro nie odpowiada konto wam w pko to czemu nie zmienicie po prostu Banku tylko bzdury piszecie. Mnie nie odpowiadał to zamknęłam konto i otworzyłam gdzie indziej. Proste i na temat...

2019-08-20 07:34:56

Mam konto walutowe w PKO i nie polecam. Za szybki przelew zapłaciłam 6 euro, a czas oczekiwanie na zaksiegowanie przelewu to ponad 24 godziny. To był przelew walutowy na inne konto walutowe. Dramat.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Sokółce sesje przychodzące i wychodzące

Chcesz sprawdzić, o której godzinie pieniądze dotrą na konto w Banku Spółdzielczym w Sokółce? A może chcesz wiedzieć, o jakiej porze przelew zostanie realnie wysłany z konta w tym banku? Sprawdź sesje przychodzące i wychodzące Elixir w Bank Spółdzielczym Sokółka.

author
Patryk Byczek
21 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt 10 000 zł przez Internet – jaka rata

Sprawdziliśmy gdzie dostaniemy najtańszy kredyt w kwocie 10 000 zł dostępny przez Internet. Najniższą ratę oferuje Alior Bank.

author
Patryk Byczek
16 maja 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak złożyć reklamację w Alior Banku?

Jesteś niezadowolony z obsługi lub produktu Alior Banku? Uważasz, że bank działa niezgodnie z przepisami? Sprawdź, w jaki sposób możesz złożyć reklamację.

author
Dorota Grycko
27 maja 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Santander Bank Polska w Chojnicach

Santander Bank Polska to drugi w Polsce największy bank detaliczny pod względem wielkości aktywów. Sprawdzamy oddziały w Chojnicach – zobacz godzinę otwarcia, dane kontaktowe i ofertę.

author
Patryk Byczek
16 maja 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Polacy porównują oferty kredytowe

Badania firmy FinAi pokazują, że co drugi konsument przed zaciągnięciem pożyczki porównuje dostępne na rynku oferty. Polacy po wsparcie finansowe najchętniej zwracają się do banku, później do bliskich i firm pożyczkowych. 

author
Aneta Jankowska
26 sierpnia 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Listonosze z nowymi tabletami

Poczta Polska podpisała z Integrated Solutions i Orange Polska umowę dotyczącą dostawy 30 000 nowych tabletów, które będą wykorzystywane przez listonoszy. Dzięki zawarciu współpracy projekt Mobilny Listonosz będzie kontynuowany przez następne trzy lata.

author
Patryk Byczek
13 stycznia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj