Najczęściej komentowane
Seniorzy najbardziej zadłużoną grupą konsumentów
Współcześni emeryci znaleźli się w trudnej sytuacji. Okazuje się, że jest to najbardziej zadłużona ze wszystkich grup, które ogłosiły upadłość w pierwszej połowie tego roku. Średnie zadłużenie bankrutów-seniorów to prawie 75 000 zł.
Upadłości konsumenckie wśród seniorów
Dane o upadłościach konsumenckich Polaków i ich kwocie pochodzą z bazy Krajowego Rejestru Długów. Łączne zaległości najstarszej grupy wiekowej dłużników – seniorów w wieku od 56 – wynoszą aż 54,5 mln zł.
Z tej kwoty ponad 36 mln długów wygenerowali seniorzy mający od 56 do 65 lat, a 18 mln to dług seniorów najstarszych, mających powyżej 65 lat.
Długi seniorów – statystyki 2020
zadłużenie seniorów w wieku 56-65 lat: ponad 36 mln zł
zadłużenie seniorów w wieku powyżej 65 lat: 18 mln zł
średnie zadłużenie seniora ogłaszającego upadłość: 75 000 zł
Źródło: dane KRD za pierwszą połowę 2020 roku
Krajowy Rejestr Długów wskazuje na to, że seniorzy są tą grupą, która ma najwyższą łączną kwotę zadłużenia. Nie jest to jednak grupa, w której jest najwięcej osób zadłużonych. Ilościowo najwięcej zaległości mają osoby znacznie młodsze – będące obecnie w wieku od 36 do 45 roku życia. Ich długi są jednak z reguły niższe niż grupy emerytów.
Prawie 4000 osób ogłosiło juz w tym roku upadłość
Ze względu na to, że proces wychodzenia z nadmiernego zadłużenia jest bardzo trudny, coraz więcej osób decyduje się na to, by ogłosić upadłość konsumencką. Dane wskazane przez Krajowy Rejestr Długów pokazują, że w pierwszej połowie tego roku upadłość ogłosiło prawie 4000 osób (dokładnie 3996). Informacje te zaczerpnięte zostały z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej.
Sprawdź wszystko na temat upadłości konsumenckiej 2020.
Ponad połowa z tych osób była wcześniej notowana w Krajowym Rejestrze Długów (liczono okres 12 miesięcy poprzedzających ogłoszenie przez sąd upadłości). „Pół roku przed tym w rejestrze znajdowało się prawie 57 proc. przyszłych bankrutów, a w dniu ogłoszenia upadłości przez sąd – 65 proc.” – wskazuje KRD w komunikacie dla PAP. Większość ogłoszonych upadłości należała do kobiet (55% ogółu bankrutów).
Upadłość oznacza straty dla wierzycieli
Dłużnicy znajdujący się w trudnej sytuacji skupiają się na tym, by podratować własne życie. Nie zawsze mają na uwadze skutki, jakie przynosi ogłoszenie upadłości. O ile dłużnikowi pomaga wyjść na prostą, o tyle wierzycielowi z reguły odbiera szansę na odzyskanie swoich pieniędzy.
Każdy bankrut miał średnio dwóch wierzycieli, którzy w przypadku ogłoszenia upadłości zostali praktycznie z niczym. Najwięcej pieniędzy od odzyskania od bankrutów miały:
– banki i instytucje finansowe (59,7 mln zł),
– firmy zarządzające wierzytelnościami, między innymi skupujące długi (53,2 mln zł).
Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:
Pożyczki dla zadłużonych – także z komornikiem
Pożyczki bez baz – najlepsze oferty
Pozostali wierzyciele utracili znacznie mniej, choć oczywiście kwoty te nadal są niebagatelne. Swoich należności na skutek ogłoszonych upadłości konsumenckich nie odzyskają:
– przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej (2,7 mln zł),
– firmy telekomunikacyjne (1,4 mln zł),
– rolnicy (1 mln zł).
Źródło:
KRD
Dodaj komentarz