Seniorzy najbardziej zadłużoną grupą konsumentów

Seniorzy najbardziej zadłużoną grupą konsumentów

author
Dominika Sobieraj
25 sierpnia 2020

Współcześni emeryci znaleźli się w trudnej sytuacji. Okazuje się, że jest to najbardziej zadłużona ze wszystkich grup, które ogłosiły upadłość w pierwszej połowie tego roku. Średnie zadłużenie bankrutów-seniorów to prawie 75 000 zł.

Upadłości konsumenckie wśród seniorów

Dane o upadłościach konsumenckich Polaków i ich kwocie pochodzą z bazy Krajowego Rejestru Długów. Łączne zaległości najstarszej grupy wiekowej dłużników – seniorów w wieku od 56 – wynoszą aż 54,5 mln zł.

Z tej kwoty ponad 36 mln długów wygenerowali seniorzy mający od 56 do 65 lat, a 18 mln to dług seniorów najstarszych, mających powyżej 65 lat.

Krajowy Rejestr Długów wskazuje na to, że seniorzy są tą grupą, która ma najwyższą łączną kwotę zadłużenia. Nie jest to jednak grupa, w której jest najwięcej osób zadłużonych. Ilościowo najwięcej zaległości mają osoby znacznie młodsze – będące obecnie w wieku od 36 do 45 roku życia. Ich długi są jednak z reguły niższe niż grupy emerytów.

Prawie 4000 osób ogłosiło juz w tym roku upadłość

Ze względu na to, że proces wychodzenia z nadmiernego zadłużenia jest bardzo trudny, coraz więcej osób decyduje się na to, by ogłosić upadłość konsumencką. Dane wskazane przez Krajowy Rejestr Długów pokazują, że w pierwszej połowie tego roku upadłość ogłosiło prawie 4000 osób (dokładnie 3996). Informacje te zaczerpnięte zostały z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. 

Sprawdź wszystko na temat upadłości konsumenckiej 2020

Ponad połowa z tych osób była wcześniej notowana w Krajowym Rejestrze Długów (liczono okres 12 miesięcy poprzedzających ogłoszenie przez sąd upadłości). „Pół roku przed tym w rejestrze znajdowało się prawie 57 proc. przyszłych bankrutów, a w dniu ogłoszenia upadłości przez sąd – 65 proc.” – wskazuje KRD w komunikacie dla PAP. Większość ogłoszonych upadłości należała do kobiet (55% ogółu bankrutów). 

Upadłość oznacza straty dla wierzycieli

Dłużnicy znajdujący się w trudnej sytuacji skupiają się na tym, by podratować własne życie. Nie zawsze mają na uwadze skutki, jakie przynosi ogłoszenie upadłości. O ile dłużnikowi pomaga wyjść na prostą, o tyle wierzycielowi z reguły odbiera szansę na odzyskanie swoich pieniędzy. 

Każdy bankrut miał średnio dwóch wierzycieli, którzy w przypadku ogłoszenia upadłości zostali praktycznie z niczym. Najwięcej pieniędzy od odzyskania od bankrutów miały:

– banki i instytucje finansowe (59,7 mln zł),
– firmy zarządzające wierzytelnościami, między innymi skupujące długi (53,2 mln zł). 

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Sprawdź najlepsze:

 

Pożyczki dla zadłużonych – także z komornikiem

 

Pożyczki bez baz – najlepsze oferty

Pozostali wierzyciele utracili znacznie mniej, choć oczywiście kwoty te nadal są niebagatelne. Swoich należności na skutek ogłoszonych upadłości konsumenckich nie odzyskają:

– przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej (2,7 mln zł),
– firmy telekomunikacyjne (1,4 mln zł),
– rolnicy (1 mln zł). 


Źródło:

KRD

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak złożyć reklamację w Credit Agricole ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
10 listopada 2016

Jak złożyć reklamację w Credit Agricole ?

Profi Credit w Inowrocławiu
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Inowrocławiu

Lombardy w Wejherowie
Lombardy
author
Patryk Byczek
04 stycznia 2023

Lombardy w Wejherowie

Promocja: „3,5% na nowe środki na Lokacie Plus” w Idea Banku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
09 kwietnia 2019

Promocja: „3,5% na nowe środki na Lokacie Plus” w Idea Banku

Bank Pekao w Końskich
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 lipca 2019

Bank Pekao w Końskich

Porównaj