6 mld na lokale dla najuboższych

6 mld na lokale dla najuboższych

author
Patryk Byczek
30 stycznia 2018
Wiceminister Infrastruktury Kazimierz Smoliński zapowiedział, że w latach 2019-2025 gminy dostaną sześć miliardów złotych dofinansowania w ramach wsparcia dla tworzenia lokali socjalnych, noclegowni, schronisk dla bezdomnych.

25 stycznia bieżącego roku odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji wyżej wymienionych oraz innych ustaw, które są elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego. Każdy klub parlamentarny opowiedział się za tym, aby projekty zostały skierowane do komisji.

WSPARCIE DLA POTRZEBUJĄCYCH

Rząd przede wszystkim koncentruje się na wsparciu dla osób potrzebujących. Na pomoc mogą liczyć Ci, którym dochody nie pozwalały znaleźć mieszkania o dostępnym dla nich czynszu. W nowelizacji możemy znaleźć zapis o utworzeniu tymczasowych pomieszczeń, które wykorzystywane są w przypadku realizacji wyroku o eksmisji z lokalu.  

Nowelizacja ustawy

Autorzy twierdzą, że wprowadzone rozwiązania będę miały wpływ na politykę mieszkaniową gmin. Zmiany ułatwią wykorzystywanie środków wspierających, tworzenie zasobu mieszkaniowego gminy oraz wprowadzą najem socjalny.

W ramach najmu socjalnego władze gmin będą mogły wynajmować i podnajmować każdy lokal, który będzie spełniał wymogi ustawowe. Ma to zmniejszyć braki lokali socjalnych.

Zmiany w projekcie mają dotyczyć zasad wsparcia samorządów w kwestii tworzenia zasobów mieszkań na wynajem. Pozwoli to gminom o ubieganie się o dofinansowanie, gdzie jednocześnie nie będzie konieczne wydzielenie odpowiedniej liczby lokali z zasobu gminy. Doczytać można także, że nowela będzie dotyczyła także pokrycia części kosztów w tworzeniu lokali przez innego inwestora.

Finansowanie

Warto wspomnieć, że remonty i przebudowy noclegowni oraz schronisk dla bezdomnych również mają być okryte wsparciem finansowym. Możliwe jest także równoczesne dofinansowanie przedsięwzięć ze środków UE oraz wsparcia na podstawie nowelizacji ustawy.

Finansowe wsparcie udzielane na tworzenie lokali mieszkalnych na wynajem ma być bezzwrotne. Pomoc otrzymają osoby, które mają zbyt wysokie dochody, aby otrzymać lokal komunalny, a jednocześnie zbyt niskie, żeby wynająć mieszkanie i żyć w godziwych warunkach.

Terminy

Nowa ustawa wejdzie w życie najprawdopodobniej 1 marca bieżącego roku. Wyjątkiem są niektóre przepisy, które obowiązywać będą w późniejszych terminach. Natomiast zmiany dotyczące zasad gospodarowania zasobem gminy będą miały moc prawną po dwunastu miesiącach od daty ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Nanovo z nowym systemem cyfrowej komunikacji dla Pekao S.A.
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
06 marca 2020

Nanovo z nowym systemem cyfrowej komunikacji dla Pekao S.A.

Alior Bank w Bytomiu
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 czerwca 2019

Alior Bank w Bytomiu

Złota jesień życia
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
19 maja 2021

Złota jesień życia

ING Bank Śląski w Czeladzi
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
17 lipca 2019

ING Bank Śląski w Czeladzi

Porównaj