Dobre wyniki sprzedażowe banków – Newsletter kredytowy BIK

Dobre wyniki sprzedażowe banków – Newsletter kredytowy BIK

author
Dominika Byczek
10 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

W lipcu bieżącego roku banki i SKOK-i działające na polskim rynku udzieliły kredytów na wyższą kwotę w porównaniu do wyników sprzedażowych z lipca 2018 roku. Tendencja wzrostowa dotyczy wszystkich grup produktowych, choć największy wzrost sprzedaży odnotowano w przypadku kart kredytowych (+27%) i kredytów mieszkaniowych (+26%).

Banki komercyjne i SKOK-i przeżywają dobry czas. Potwierdzają to chociażby wyniki sprzedażowe zestawione przez Biuro Informacji Kredytowej w najnowszym raporcie pt. „Newsletter kredytowy BIK”. W publikacji czytamy, iż w lipcu bieżącego roku banki i SKOK-i działające na polskim rynku udzieliły kredytów na wyższą kwotę w porównaniu do wyników sprzedażowych z lipca 2018 roku. Co więcej, wzrost kwoty sprzedażowej dotyczył wszystkich grup produktowych oferowanych przez te instytucje.

Największy wzrost sprzedaży w ujęciu wartościowym, a więc pod względem wartości (kwoty) udzielonych produktów, odnotowano w obszarze kart kredytowych. Mowa aż o 27-procentowej różnicy między wartością przyznanych limitów na kartach kredytowych między lipcem bieżącego roku a lipcem 2018 r. Na drugim miejscu pod względem wzrostu sprzedaży w ujęciu wartościowym znalazła się grupa kredytów mieszkaniowych. W tym wypadku różnica wynosiła 26 procent.

Dodatnia dynamika sprzedaży nie została zaobserwowana jedynie poprzez zestawienie danych za lipiec bieżącego i lipiec ubiegłego roku. Wzrost odnotowano także, porównując dane banków i SKOK-ów za pierwsze siedem miesięcy roku 2018 i 2019. W tym wypadku można powiedzieć o wzroście wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych na poziomie 13,2% oraz kredytów konsumpcyjnych (a więc ratalnych i gotówkowych) na poziomie 7,9%. Dodatnią dynamikę w ujęciu wartościowym odnotowały także karty kredytowe – tu mowa o 24,1% wzrostu.


Sprawdź najlepsze oferty pożyczek na dowód.

Wyniki w ujęciu liczbowym równie zadowalające

Biuro Informacji Kredytowej zestawiło nie tylko dane dotyczące wartości kredytów udzielonych we wskazanym okresie roku 2019 i poprzedniego, lecz także informacje na temat liczby przyznanych kredytów i kart kredytowych. Wyniki sprzedaży w ujęciu liczbowym można uznać za równie zadowalające, choć warto doprecyzować, iż w nielicznych obszarach odnotowano spadki liczby podpisanych umów (przy jednocześnie utrzymującym się wzroście ogólnej wartości przyznanych finansowań).

Ujemna dynamika sprzedaży w ujęciu liczbowym dotyczyła limitów kredytowych. Tych w lipcu bieżącego roku udzielono o 5,5% mniej niż w lipcu 2018 roku. Ponadto w okresie styczeń-lipiec 2019 roku udzielono mniej (-0,9%) kredytów konsumpcyjnych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tej grupie produktowej najmniejszym zainteresowaniem cieszą się małe kredyty, a więc finansowania do kwoty 1 tysiąca złotych.

"

W okresie styczeń – lipiec 2019 r. dodatnie dynamiki liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych dotyczyły jedynie kredytów średnio i wysokokwotowych. W przypadku kredytów konsumpcyjnych do 3,5 tys. zł dynamika była ujemna. I co ciekawe, najwyższa ujemna dynamika wystąpiła w kredytach konsumpcyjnych do 1 tys. zł na poziomie (-15,3%)

– precyzuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Lipcowy boom na kredyty mieszkaniowe

W najnowszym „Newsletterze kredytowym BIK” czytamy, iż w lipcu bieżącego roku banki komercyjne w Polsce udzieliły łącznie aż 22,5 tysiąca kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 6,18 mld złotych. Wyniki te oznaczają wzrost na poziomie 26,0% w ujęciu wartościowym w porównaniu do sprzedaży kredytów w lipcu 2018 roku. Natomiast w ujęciu liczbowym banki udzieliły blisko aż o 16% więcej kredytów mieszkaniowych.

Nie trudno zauważyć, iż dodatnia dynamika wartościowa sprzedaży kredytów mieszkaniowych wynika przede wszystkim ze struktury udzielanych kredytów. W okresie styczeń-lipiec br.  już ponad 68% wartości udzielonych kredytów dotyczyło finansowań na kwotę wyższą niż 250 tysięcy złotych. Polacy potrzebują coraz większych kredytów mieszkaniowych, bowiem ceny nieruchomości pną w górę. To z kolei przekłada się na dodatnią sprzedaż w ujęciu wartościowym.

"

Dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym dotyczą jedynie kredytów powyżej 250 tys. zł., w tym w szczególności kredytów powyżej 350 tys. zł, których w okresie styczeń – lipiec 2019 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego w ujęciu liczbowym udzielono o 37,4% więcej a w wartościowym o 38,15%. 51% tych kredytów w okresie styczeń – lipiec 2019 r. zaciągnęły osoby w wieku 25 – 34 lata

– wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski z BIK.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/459020/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2019-08-28

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Program stypendialny „Klasa” – Fundacja BNP Paribas przedłuża rekrutację

Bank BNP Paribas poinformował w najnowszym komunikacie prasowym, że tegoroczną rekrutację do programu stypendialnego „Klasa” Fundacja BNP Paribas przedłużyła do 30 czerwca 2020 roku. Jest to najdłużej działający w Polsce program stypendialny.

author
Patryk Byczek
03 czerwca 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Głuchołazy

Poszukujesz danych o placówkach Kasy Stefczyka w Głuchołazach? Poniżej odnajdziesz kompleksowe informacje, w tym adresy, numery telefonów, godziny otwarcia oraz mapy ułatwiające dotarcie do wybranej placówki.

author
Julia Wierciło
13 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Szybkie pożyczki Jelcz-Laskowice

Chcesz uzyskać tanią pożyczkę w Jelczu-Laskowicach? Przygotowaliśmy ranking najlepszych ofert pożyczkowych dostępnych przez Internet. Najwyższa oferta to aż 200 000 zł ze spłatą do 10 lat.

author
Aleksandra Gościnna
18 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Oświadczenie o dochodach – co to jest?

Znalazłeś ciekawą ofertę kredytu na oświadczenie i zastanawiasz się, jakie dane powinny się znaleźć w takim dokumencie? W dzisiejszym artykule wskażemy najważniejsze informacje w tej sprawie. Wyjaśnimy również, czym różni się oświadczenie o dochodach od zaświadczenia o dochodach. 

author
Halszka Gronek
11 stycznia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Bank Pekao w Legnicy

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jedna z placówek banku mieści się w Legnicy – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę oddziału.

author
Patryk Byczek
09 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Aplikacją Moje ING zapłacisz za parking

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o wprowadzeniu nowej funkcji do aplikacji mobilnej Moje ING, a mianowicie płatności za parkingi w centrach ponad stu miast. Sprawdzany szczegóły.

author
Patryk Byczek
27 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj