Dobre wyniki sprzedażowe banków – Newsletter kredytowy BIK

Dobre wyniki sprzedażowe banków – Newsletter kredytowy BIK

author
Dominika Sobieraj
10 października 2020

W lipcu bieżącego roku banki i SKOK-i działające na polskim rynku udzieliły kredytów na wyższą kwotę w porównaniu do wyników sprzedażowych z lipca 2018 roku. Tendencja wzrostowa dotyczy wszystkich grup produktowych, choć największy wzrost sprzedaży odnotowano w przypadku kart kredytowych (+27%) i kredytów mieszkaniowych (+26%).

Banki komercyjne i SKOK-i przeżywają dobry czas. Potwierdzają to chociażby wyniki sprzedażowe zestawione przez Biuro Informacji Kredytowej w najnowszym raporcie pt. „Newsletter kredytowy BIK”. W publikacji czytamy, iż w lipcu bieżącego roku banki i SKOK-i działające na polskim rynku udzieliły kredytów na wyższą kwotę w porównaniu do wyników sprzedażowych z lipca 2018 roku. Co więcej, wzrost kwoty sprzedażowej dotyczył wszystkich grup produktowych oferowanych przez te instytucje.

Największy wzrost sprzedaży w ujęciu wartościowym, a więc pod względem wartości (kwoty) udzielonych produktów, odnotowano w obszarze kart kredytowych. Mowa aż o 27-procentowej różnicy między wartością przyznanych limitów na kartach kredytowych między lipcem bieżącego roku a lipcem 2018 r. Na drugim miejscu pod względem wzrostu sprzedaży w ujęciu wartościowym znalazła się grupa kredytów mieszkaniowych. W tym wypadku różnica wynosiła 26 procent.

Dodatnia dynamika sprzedaży nie została zaobserwowana jedynie poprzez zestawienie danych za lipiec bieżącego i lipiec ubiegłego roku. Wzrost odnotowano także, porównując dane banków i SKOK-ów za pierwsze siedem miesięcy roku 2018 i 2019. W tym wypadku można powiedzieć o wzroście wartości udzielonych kredytów mieszkaniowych na poziomie 13,2% oraz kredytów konsumpcyjnych (a więc ratalnych i gotówkowych) na poziomie 7,9%. Dodatnią dynamikę w ujęciu wartościowym odnotowały także karty kredytowe – tu mowa o 24,1% wzrostu.


Sprawdź najlepsze oferty pożyczek na dowód.

Wyniki w ujęciu liczbowym równie zadowalające

Biuro Informacji Kredytowej zestawiło nie tylko dane dotyczące wartości kredytów udzielonych we wskazanym okresie roku 2019 i poprzedniego, lecz także informacje na temat liczby przyznanych kredytów i kart kredytowych. Wyniki sprzedaży w ujęciu liczbowym można uznać za równie zadowalające, choć warto doprecyzować, iż w nielicznych obszarach odnotowano spadki liczby podpisanych umów (przy jednocześnie utrzymującym się wzroście ogólnej wartości przyznanych finansowań).

Ujemna dynamika sprzedaży w ujęciu liczbowym dotyczyła limitów kredytowych. Tych w lipcu bieżącego roku udzielono o 5,5% mniej niż w lipcu 2018 roku. Ponadto w okresie styczeń-lipiec 2019 roku udzielono mniej (-0,9%) kredytów konsumpcyjnych niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W tej grupie produktowej najmniejszym zainteresowaniem cieszą się małe kredyty, a więc finansowania do kwoty 1 tysiąca złotych.

"

W okresie styczeń – lipiec 2019 r. dodatnie dynamiki liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych dotyczyły jedynie kredytów średnio i wysokokwotowych. W przypadku kredytów konsumpcyjnych do 3,5 tys. zł dynamika była ujemna. I co ciekawe, najwyższa ujemna dynamika wystąpiła w kredytach konsumpcyjnych do 1 tys. zł na poziomie (-15,3%)

– precyzuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Lipcowy boom na kredyty mieszkaniowe

W najnowszym „Newsletterze kredytowym BIK” czytamy, iż w lipcu bieżącego roku banki komercyjne w Polsce udzieliły łącznie aż 22,5 tysiąca kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 6,18 mld złotych. Wyniki te oznaczają wzrost na poziomie 26,0% w ujęciu wartościowym w porównaniu do sprzedaży kredytów w lipcu 2018 roku. Natomiast w ujęciu liczbowym banki udzieliły blisko aż o 16% więcej kredytów mieszkaniowych.

Nie trudno zauważyć, iż dodatnia dynamika wartościowa sprzedaży kredytów mieszkaniowych wynika przede wszystkim ze struktury udzielanych kredytów. W okresie styczeń-lipiec br.  już ponad 68% wartości udzielonych kredytów dotyczyło finansowań na kwotę wyższą niż 250 tysięcy złotych. Polacy potrzebują coraz większych kredytów mieszkaniowych, bowiem ceny nieruchomości pną w górę. To z kolei przekłada się na dodatnią sprzedaż w ujęciu wartościowym.

"

Dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym dotyczą jedynie kredytów powyżej 250 tys. zł., w tym w szczególności kredytów powyżej 350 tys. zł, których w okresie styczeń – lipiec 2019 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego w ujęciu liczbowym udzielono o 37,4% więcej a w wartościowym o 38,15%. 51% tych kredytów w okresie styczeń – lipiec 2019 r. zaciągnęły osoby w wieku 25 – 34 lata

– wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski z BIK.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/459020/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2019-08-28

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Bank Spółdzielczy w Sarnakach sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
22 września 2019

Bank Spółdzielczy w Sarnakach sesje przychodzące i wychodzące

Kosmiczna oferta pożyczki w Alior Banku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
04 listopada 2019

Kosmiczna oferta pożyczki w Alior Banku

ING Bank Śląski w Dąbrowie Górniczej
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
14 lipca 2019

ING Bank Śląski w Dąbrowie Górniczej

Urlop dla poratowania zdrowia
Ekonomia
author
Halszka Gronek
31 lipca 2018

Urlop dla poratowania zdrowia

Fundusz Mieszkań na Wynajem – jak działa?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
20 czerwca 2019

Fundusz Mieszkań na Wynajem – jak działa?

Kredyt hipoteczny Piła
Kredyty miasta
author
Dominika Sobieraj
21 kwietnia 2017

Kredyt hipoteczny Piła

Porównaj