Sprzedaż kredytów w styczniu 2020

Sprzedaż kredytów w styczniu 2020

author
Dominika Sobieraj
10 października 2020

W styczniu 2020 roku sprzedaż kredytów konsumpcyjnych okazała się być niespodziewanie słaba. Polacy zrekompensowali brak zainteresowania produktami ratalnym gotówkowymi ogromnym wzrostem popytu na kredytu mieszkaniowe. W górę skoczyła sprzedaż nie tylko w ujęciu ilościowym, lecz także wartościowym. Hossa na rynku „mieszkaniówek” trwa w najlepsze i jak na razie nie podstaw do tego, by obawiać się spowolnienia sprzedaży nieruchomości.

Sprzedaż kredytów w Polsce na początku 2020 roku była wyjątkowo nierówna. Z jednej strony kredyty mieszkaniowe rozchodziły się jak świeże bułeczki. W porównaniu z danymi na styczeń rok wcześniej, w styczniu 2020 roku sprzedano o 15,3% więcej kredytów mieszkaniowych w ujęciu liczbowym (dotyczy liczby podpisanych umów) i o 24,3% w ujęciu wartościowym (dotyczy wartości wypłacanych finansowań).

Z drugiej jednak strony kredyty konsumpcyjne, karty kredytowe i limity kredytowe odnotowały istotne spadki popytu. W przypadku  tych pierwszych mowa o niższej sprzedaży rzędu -1,8% w ujęciu liczbowym i o -1,3% w ujęciu wartościowym. Sprzedaż kart kredytowych spadła o -11,3% w ujęciu liczbowym i o -11,7% w ujęciu wartościowym. Z kolei limitów kredytowych przyznano w liczbie mniejszej o -17,6% rok do roku. Opiewały one na kwotę o 6% niższą niż miało to miejsce w styczniu 2019 roku.

Autorem raportu pt. „Newsletter kredytowy BIK” jest  Biuro Informacji Kredytowej. Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tej instytucji:

Kredyty mieszkaniowe z największym popytem

Biuro Informacji Kredytowej informuje, iż w styczniu 2020 roku banki i SKOK-i udzieliły kredytów konsumpcyjnych na kwotę 6,6 mld zł, zaś samych kredytów mieszkaniowych na kwotę 5,34 mld zł. Wynik ten jest imponujący i pokazuje, jak dużym zainteresowaniem wśród Polaków cieszą się kredyty mieszkaniowe.

W raporcie pt. „Popyt na kredyty mieszkaniowe – Indeks PKM” Biuro informowało, że w styczniu  polskie bank i skoki przyjęły łącznie aż 37,36 tysięcy wniosków o udzielenie kredytu mieszkaniowego. W porównaniu z wynikami za miesiąc wcześniejszy, czyli grudzień 2019 roku (30,6 tys. zapytań), popyt na „mieszkaniówki” widocznie wzrósł. Co równie ważne, zwiększone zapotrzebowanie na kredyty mieszkaniowe widać nie tylko w ujęciu miesięcznym, lecz także w skali całego roku. Gwoli ścisłości w styczniu 2019 wniosków o kredyt hipoteczny złożono tylko 34,06 tysiąca (o 3,3 tysiąca mniej niż w styczniu 2020 roku).

Ceny w górę, kredyty w górę

W styczniu 2020 roku liczba sprzedanych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 15,3% względem danych za analogicznych okres roku 2019. Z kolei wartość tychże umów opiewała na łączną kwotę większą o 24,3% rok do roku. Różnica między wynikami w ujęciu liczbowym i wartościowym wynika wprost ze zwiększonych zapotrzebowań kredytowych  Polaków, czyli z wyższych kwot wnioskowanych kredytów. To z kolei związane jest z podwyżką cen na rynku nieruchomości.

Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w styczniu bieżącego roku wynosiła 287,6 tys. złotych. To aż o 8,4% więcej niż rok wcześniej. Poniżej przestawiamy porównanie wnioskowanych kwot za okres ostatnich 12 miesięcy:

Komentarz eksperta

Biuro Informacji Kredytowej wyjaśnia, iż dodatnia dynamika „mieszkaniówek”  wynika głównie ze struktury udzielanych kredytów. Większy popyt w styczniu 2020 roku dotyczył jedynie kredytów wysoko kwotowych, co ma oczywiście związek z cenami rynkowymi mieszkań, a także z rosnącymi potrzebami i możliwościami konsumpcyjnymi Polaków.

"

Dodatnia dynamika wartościowa wynika głównie ze struktury udzielanych kredytów – w styczniu br. już 71,4% wartości udzielonych kredytów dotyczyło przedziału kwotowego powyżej 250 tys. zł. […] Dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym dotyczą tylko kredytów powyżej 200 tys. zł, w tym w szczególności kredytów powyżej 350 tys. zł

– wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

 

Ekspert dodał także:

"

Wyniki stycznia potwierdzają, że nadal trwa hossa na rynku kredytów wysokokwotowych. Styczniowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (+24,5%) również sygnalizuje, że kolejne miesiące powinny być bardzo dobre dla rynku kredytów mieszkaniowych.

 

Wyrok  TSUE zbiera żniwa?

Z kolei ogromne i dotąd niespotykane spadki sprzedaży kredytów konsumpcyjnych mogą być – zdaniem eksperta Biura Informacji Kredytowej – bezpośrednio związane z wyrokiem europejskim – tak zwanym „małym TSUE”.

"

W styczniu 2020 r. ujemne dynamiki roczne liczby oraz wartości udzielonych kredytów konsumpcyjnych dotyczyły wszystkich przedziałów wartości udzielanych kredytów. Najwyższa ujemna dynamika występowała w kredytach konsumpcyjnych z przedziału 1 tys. – 2 tys. zł: liczbowo (-4,7%) oraz (-4,8%) wartościowo. Ujemna dynamika dotyczyła również kredytów wysokokwotowych powyżej 20 tys. zł: w ujęciu liczbowym (-0,5%) i w wartościowym(-1,2%). Dawno takiego zjawiska nie obserwowaliśmy, czyżby był to wpływ „małego TSUE”?

– podsumowuje Waldemar Rogowski.


Źródło: https://media.bik.pl/informacje-prasowe/487524/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2020-02-27

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wydatki Polaków a zakaz handlu w niedzielę
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
04 marca 2019

Wydatki Polaków a zakaz handlu w niedzielę

BNP Paribas oddziały w Kłodzku
Oddziały
author
Patryk Byczek
22 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Kłodzku

Polacy za budową elektrowni jądrowej w Polsce
Blog
author
Aneta Jankowska
30 stycznia 2018

Polacy za budową elektrowni jądrowej w Polsce

Alior Bank w Pruszczu Gdańskim
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 maja 2019

Alior Bank w Pruszczu Gdańskim

Żabka otworzy sklep bezobsługowy
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
10 kwietnia 2019

Żabka otworzy sklep bezobsługowy

“M jak Miłość” a scoring i zdolność kredytowa
Porady BIK
autor wpisu
Maciej_Stanko
10 kwietnia 2013

“M jak Miłość” a scoring i zdolność kredytowa

Porównaj