Dobre wyniki sprzedaży kredytów we wrześniu 2019

Dobre wyniki sprzedaży kredytów we wrześniu 2019

author
Halszka Gronek
01 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Jakie wnioski płyną z analizy najnowszego Newslettera kredytowego BIK? Jest ich kilka, choć najważniejsze, to fakt, iż polscy konsumenci najchętniej sięgają po kredyty konsumpcyjne, a średnia kwota wnioskowanego kredytu hipotecznego wynosi już prawie 280 tysięcy złotych. Co więcej, w porównaniu z zeszłym rokiem największym wzrostem zainteresowania cieszą się karty kredytowe.

We wrześniu bieżącego roku banki i SKOK-i działające na polskim rynku finansowym udzieliły kredytów na wyższe kwoty w porównaniu z wypłatami z września roku 2018. Tendencja ta dotyczy wszystkich grup produktowych, choć największe wzrosty zaobserwowano w przypadku kredytów mieszkaniowych (+20,7%) oraz limitów kredytowych (19,4%). Nieco mniejsza dynamika tyczyła się kredytów konsumpcyjnych (gotówkowych i ratalnych) oraz kart kredytowych – tu we wrześniu br. sprzedano kredyty większe o odpowiednio o 9,3% oraz 11,6% (rok do roku).

W ujęciu liczbowym – a więc uwzględniającym liczbę zawartych umów, a nie kwotę, na jaką umowy te opiewały – również odnotowano wzrosty sprzedażowe, choć z jednym małym wyjątkiem. W porównaniu z wrześniem 2018 roku, we wrześniu bieżącego roku udzielono mniejszej liczby limitów kredytowych (-9,1%). Pozostałe grupy produktowe cieszyły się dużym zainteresowaniem. Kart kredytowych wydano więcej o 22,5%, umów o kredyty mieszkaniowe – o 10,8%, a umów dotyczących kredytów konsumpcyjnych – o 0,8%. 

Portfel kredytów mieszkaniowych wciąż na plusie

Jak wynika z najnowszego Newslettera kredytowego BIK, we wrześniu bieżącego roku banki udzieliły łącznie aż 20,3 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę blisko 5,67 mld złotych. Porównując owe dane z wynikami za wrzesień ubiegłego roku, można powiedzieć o wzroście na poziomie 20,7% w ujęciu wartościowym. Z kolei biorąc pod uwagę zmiany w obrębie liczby podpisanych umów kredytowych, BIK mówi o wzroście rzędu 10,8% rok do roku. 

Skąd tak duża dysproporcja pomiędzy wzrostem wartości a wzrostem liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych? Odpowiedź jest prosta: czynnikiem wpływającym na różne wyniki sprzedażowe jest cena rynkowa nieruchomości. Ta stale wzrasta, co oznacza, iż wraz z drożeniem mieszkań zwiększają się kwoty kredytów, o jakie wnioskują polscy konsumenci. Wrześniowy popyt na kredyty mieszkaniowe zdaje się potwierdzać ów tezę. Według raportu średnia kwota wnioskowanego kredytu hipotecznego we wrześniu wzrosła o 9% rok do roku.

Biorąc pod uwagę sprzedaż kredytów mieszkaniowych od początku bieżącego roku, Biuro Informacji Kredytowej odnotowało aż 179,6 tys. Nowo podpisanych kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę 48,6 miliarda złotych. W porównaniu do wyników z analogicznego okresu 2018 roku można mówić o wzroście w ujęciu liczbowym (+2,9%) oraz wartościowym (+14,4%). Po raz kolejny widać, iż wyniki porównania kwoty zawarty umów, a nie ich liczby, wykazują zdecydowanie silniejszą tendencję wzrostową. 

"

Dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych […] dotyczą głównie kredytów powyżej 250 tys. zł, w tym w szczególności kredytów powyżej 350 tys. zł, których w okresie styczeń – wrzesień 2019 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego w ujęciu liczbowym udzielono więcej o (+37,4%), a wartościowym o (+37,8%). Tak więc kolejne już miesięczne wyniki potwierdzają, że hossa na rynku kredytów wysokokwotowych trwa w najlepsze

– tłumaczy prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Jakie jest ryzyko portfeli kredytowych w Polsce?

Jednym ze wskaźników opracowywanych przez Biuro Informacji Kredytowej jest BIK Indeks Jakości Portfela Kredytów. Określa on, jakie jest ryzyko finansowe dla danej grupy produktowej, czyli mówiąc prościej, jak duża jest szansa, że konsumenci wybierający dany produkt kredytowy nie spłacą swojego zobowiązania. Można więc powiedzieć, iż wskaźniki BIK Indeksu Jakości pełnią funkcję systemu wczesnego ostrzegania. Jak przedstawiały się ich wartości na wrzesień 2019 roku?

W przypadku kredytów konsumpcyjnych, a więc tych, po które polscy konsumenci sięgają najchętniej (aż 601,1 tys. umów podpisanych we wrześniu bieżącego roku!), poziom ryzyka już od kilku lat utrzymuje się na niskim, bezpiecznym poziomie szkodowości, co każdorazowo potwierdzają miesięczne odczyty Indeksu Jakości portfela kredytów konsumpcyjnych. Wrześniowy odczyt BIK Indeksu Jakości wynosił 5,6%, co oznacza, iż był on taki sam, jak we wrześniu rok wcześniej. 

Najlepsze wyniki stabilności portfela wykazuje grupa produktowa kredytów mieszkaniowych. BIK Indeks Jakości mierzony na wrzesień bieżącego roku wykazał wynik 0,75%, co jedynie potwierdza wieloletnią już obserwację dotyczącą niskiego poziomu ryzyka kredytowego związanego z udzielaniem kredytów mieszkaniowych. Ciężko się temu dziwić, wszak polityka kredytowa banków w kwestii udzielania kredytów mieszkaniowych jest wysoce restrykcyjna. Jeśli wnioskodawcy uda się już spełnić wysokie wymogi, nie powinien on sprawiać problemów ze spłatą zobowiązania.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/468312/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2019-10-23

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Oświadczenie a zaświadczenie o dochodach

Wyrażenia oświadczenie o dochodach i zaświadczenie o dochodach są bardzo często mylone, a nawet stosowane przez zamiennie. Firmy pożyczkowe i banki przywiązują jednak dużą wagę do tego rozróżnienia, ponieważ od niego zależy to, czy wysokość dochodów jedynie zadeklarujemy, czy będziemy musieli potwierdzić ją za pomocą oficjalnego pisma wystawionego przez pracodawcę.

author
Dominika Byczek
12 sierpnia 2022
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestytcyjnych wciąż liderem

PKO Bank Polski poinformował w komunikacie prasowym, że ponad 2 000 000 osób oszczędza na emeryturę w oparciu o PKK – Pracowniczy Plan Kapitałowy oraz PPE – Pracowniczy Program Emerytalny. Dane pochodzą z najnowszych statystyk Polskiego Funduszu Rozwoju.  

author
Patryk Byczek
29 grudnia 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PKO BP w Skopaniu

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Skopaniu – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
02 października 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Oprocentowanie -30% w Alior Banku

Alior Bank znacząco obniżył oprocentowanie kredytów i pożyczek. Promocja obowiązuje wyłącznie do 31 marca 2016.

author
Patryk Byczek
15 lutego 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Ile kosztuje elektryczna hulajnoga?

Elektryczne hulajnogi zdobywają coraz więcej zwolenników. Są świetnym sposobem na przemieszczanie się i spędzanie czasu w słoneczne, upalnie dni. Elektryczna hulajnoga nie jest jednak sprawą tanią. Sprawdziliśmy, ile kosztuje.

author
Sandra Tessmer
11 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Promocja: „Październik z kartą kredytową” w Banku Millennium

W Banku Millennium trwa promocja, w której za założenie karty kredytowej i spełnienie prostych warunków Klienci mogą zgarnąć 200 złotych premii w formie uznania karty. Do promocji można dołączać do 8 listopada 2019 roku.

author
Patryk Byczek
08 października 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj