Wrześniowy popyt na kredyty mieszkaniowe – BIK Indeks

Wrześniowy popyt na kredyty mieszkaniowe – BIK Indeks

author
Halszka Gronek
08 października 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

We wrześniu bieżącego roku do banków i SKOK-ów działających na polskim rynku trafiło łącznie aż 35,8 tys. wniosków o udzielenie kredytu mieszkaniowego. Średnia kwota wnioskowanego finansowania wynosiła 278,3 tys. złotych, co oznacza wzrost na poziomie 9% rok do roku. 

Wczoraj, w poniedziałek 7 października 2019 roku, Biuro Informacji Kredytowej opublikowało najnowszą odsłonę raportu BIK Indeks – Popyt na Kredyty Mieszkaniowe (PKM). Zawarty w raporcie indeks przedstawia (w sposób procentowy) zmiany w dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Dzięki wskaźnikowi możliwe jest zbadanie, jakie są nastroje Polaków w kwestii zakupu mieszkania za gotówkę. Jak eksperci BIK-u oceniają wrześniowe nastroje konsumpcyjne polskiego społeczeństwa?

Odczyt za ostatni miesiąc kalendarzowy wskazuje wartość indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe na poziomie +16,0%. Oznacza to, że we wrześniu bieżącego roku, w przeliczeniu na każdy dzień roboczy, banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe przesłały do BIK-u zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 16,0% w porównaniu z analogicznym okresem roku 2018. W raporcie nie podano, jaki procent tych zapytań zakończył się sukcesem (udzieleniem kredytu) – badanie pokazuje jedynie popyt, a więc zapotrzebowanie na kredyty.

Popyt na kredyty mieszkaniowe w liczbach

We wrześniu bieżącego roku do banków i SKOK-ów trafiło łącznie aż 35,8 tys. wniosków konsumenckich o udzielenie kredytu mieszkaniowego. W porównaniu do wyniku z września 2018 roku (31,97 tys. zapytań) mowa jest więc o wzroście zainteresowania tego typu produktami na poziomie 12,0%. 

Co równie warte wspomnienia, średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego we wrześniu bieżącego roku wyniosła 278,3 tys. złotych. Wynik ten jest wyższy od średniej kwoty kredytu wnioskowanego we wrześniu 2018 roku aż o 9%, choć warto zauważyć, że w porównaniu z sierpniem br. mowa jest o nieznacznym spadku (-0,15%) :

Jak tłumaczy profesor Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej S.A., wrześniowy wzrost wartości wskaźnika PKM (w porównaniu z danym za wrzesień ubiegłego roku) wynika z dwóch czynników: wzrost liczby osób wnioskujących o kredyt oraz wzrost średniej wartości wnioskowanego kredytu. Rogowski dodaj także:

"

Nadal utrzymuje się więc wysoki popyt na finansowanie nieruchomości kredytem bankowym.
W dziewięciu miesiącach 2019 r. łącznie 346,26 tys. osób wnioskowało o kredyt mieszkaniowy.
W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku jest to więcej o 18,8 tys., czyli o 5,7%.

Polaków plany mieszkaniowe 

Nie da się ukryć, iż w dzisiejszych czasach mało kogo stać na kupienie mieszkania czy wybudowanie własnego domu za gotówkę. Ceny rynkowe są najwyższe od lat, co najlepiej obrazuje przywołane przez nas w poprzedniej sekcji artykułu zestawienie średnich kwot wnioskowanych kredytów. Polacy starają się o coraz wyższe kredyty mieszkaniowe, bowiem coraz więcej kosztują nieruchomości na krajowym rynku. Lecz choć popyt jest wysoki, liczba kredytobiorców spada. Nie każdy ma odpowiednią zdolność do zaciągnięcia większego kredytu.

Kredyty mieszkaniowe cieszą się najwyższymi wynikami tak zwanych indeksów jakości portfela. Oznacza to, iż finansowania zaciągnięte na cele mieszkaniowe zwykle nie sprawiają problemów co do ich spłaty. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, niemniej jednak największe znaczenie ma w tej kwestii polityka kredytowa banków polskich. W przypadku kredytów mieszkaniowych banki stosują najbardziej restrykcyjne standardy oceny wniosków. Badają nie tylko realną zdolność kredytową wnioskodawcy, lecz także jego wiarygodność kredytową, stabilność zatrudnienia, kondycję branży, liczbę osób na utrzymaniu i tak dalej. 

Gdy rośną ceny mieszkań na rynku, w sposób automatyczny zwiększają się kwoty kredytów, o jakie wnioskują polscy konsumenci. Jeśli jednak ich wynagrodzenia nie wzrosły odpowiednio wysoko względem wzrostu cen nieruchomości, ich szanse na uzyskanie kredytu maleją. Stąd właśnie coraz widoczniejsza rozbieżność: wskaźniki popytu na kredyty mieszkaniowe rosną, podczas gdy liczba udzielonych finansowań systematycznie maleje. Sytuacja jeszcze bardziej się zaogni, gdy RPP przy NBP postanowi podwyższyć stopy procentowe w związku z pogłębiającą się inflacją w Polsce.


Sprawdź listę najczęściej powtarzanych i powielanych mitów na temat kredytu hipotecznego.


Źródła:
https://media.bik.pl/informacje-prasowe/447383/newsletter-kredytowy-bik-najnowsze-dane-o-sprzedazy-kredytow-w-polsce-2019-06-25

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Millenialsi z coraz większym długiem

Długi pozakredytowe w wysokość ponad 4,6 mld zł ma już pół miliona Millenialsów. W trakcie roku zaległości młodych Polaków wzrosły o 1,4 mld złotych. Czy osoby w wieku od 18 do 34 lat są najmniej odpowiedzialne?

author
Aneta Jankowska
26 lipca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

BGŻ BNP Paribas od 5 lat razem z Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Już od 2014 roku BGŻ BNP Paribas jest partnerem strategicznym Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Owocem tegorocznej współpracy jest między innymi obszerny raport “Odpowiedzialny biznes w Polsce 2018. Dobre praktyki”.

author
Dominika Byczek
31 marca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Młodzi Polacy pozytywnie oceniają swoje finanse

Młodzi Polacy pozytywnie oceniają własną sytuację finansową i perspektywy, jakie oferuje im obecny rynek w kraju. Blisko połowa rodaków w wieku 18-25 lat uważa swoją sytuacje materialną za lepszą od sytuacji swych rodziców sprzed lat. Optymizmem przewyższamy między innymi Hiszpanów.

author
Halszka Gronek
22 lipca 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

BNP Paribas oddziały w Kartuzach

BNP Paribas Bank to jeden z najpopularniejszych detalicznych banków, które działają na terenie Polski. Sprawdzamy dane oddziału banku w Kartuzach. Zobacz godziny otwarcia, ofertę i dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
16 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Stypendium naukowe – kto może otrzymać?

Jednym z profitów, na jakie liczyć mogą najlepsi studenci danej uczelni, jest przyznanie im przez rektora specjalnego stypendium naukowego. Sprawdziliśmy, kto może otrzymać takie świadczenie i jakie wymogi trzeba spełnić w tym celu.

author
Halszka Gronek
22 stycznia 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP w Warszawie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Warszawie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
07 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.
Porównaj