Standard & Poor’s – agencja ratingowa
W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić rynek inwestycyjny bez uczestnictwa agencji ratingowych. Jedną z największych i najbardziej cenionych agencji tego typu jest nowojorska spółka Standard & Poor’s. Zajmuje się ona przeprowadzaniem badań oceny kredytowej poszczególnych podmiotów, w tym krajów i krajowych walut.
Czym jest Standard & Poor’s?
Standard & Poor’s to jedna z trzech czołowych agencji ratingowych na świecie. Spółka została założona w 1960 roku jako podmiot zależny względem spółki-matki The McGraw-Hill. Głównym punktem działalności agencji S&P jest publikowanie analiz i raportów rynkowych dotyczących spółek akcyjnych, emitowanych obligacji, poszczególnych miast i państw na świecie.
Spółka Standard & Poor’s prowadzi działania typowe dla agencji ratingowych. Oznacza to, iż zajmuje się weryfikacją oceny kredytowej – podobnie zresztą jak banki komercyjne, z tą tylko różnicą, że banki przeprowadzają poufną analizę zdolności kredytowej swoich klientów, natomiast agencje ratingowe badają zdolność podmiotów takich jak banki. Ratingi będące efektem owych badań są publiczne, dzięki czemu każdy może mieć do nich wgląd.
Po co spółki takie jak Standard & Poor’s badają zdolność kredytową podmiotów publicznych? Po pierwsze: jest na to zapotrzebowanie rynkowe. Dzięki skorzystaniu z profesjonalnego ratingu, firmy minimalizują szansę podjęcia niekorzystnej decyzji biznesowej. W ten sposób główne podmioty światowego rynku utrzymują dobrą pozycję i pozostają wypłacalne, a co się z tym wiąże – gospodarka utrzymuje stabilność i nie ma zagrożenia kryzysem.
Jeżeli potrzebujesz dodatkowej gotówki, sprawdź najlepsze oferty pożyczek na dowód oraz pożyczek bez BIK.
Najważniejsze informacje o agencji Standard & Poor’s
Agencja Standard & Poor’s od blisko 160 lat zajmuje się prowadzeniem badań rynkowych i tworzeniem ratingów kredytowych dotyczących zdolności i wypłacalności poszczególnych podmiotów rynku. Instytucja znajduje się w ścisłej czołówce agencji ratingowych na świecie – zaraz obok takich spółek jak Moody’s Investors Service czy Fitch Ratings. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące działalności firmy, jej siedziby i właściciela:
Standard & Poor’s – informacje w pigułce
Nazwa agencji: Standard & Poor’s (grupa S&P Global)
Rok założenia: 1860
Siedziba: Manhattan, Nowy Jork, Stany Zjednoczone Ameryki
Spółka dominująca: The McGraw-Hill
Zakres terytorialny działalności: cały świat
Siedziba w Polsce: Warszawa, ulica Emilii Plater 53 (centrala na Europę Środkowo-Wschodnią)
Liczba zatrudnionych: 17 000 pracowników (dane na rok 2018)
Główny obszar działań: rating państw
Rating państw od Standard & Poor’s
Agencja ratingowa Standard & Poor’s zajmuje się przede wszystkim tworzeniem ratingów poszczególnych państw i przygotowywaniem raportów zbiorczych na temat kondycji krajów na poszczególnych kontynentach. Takiej ocenie kredytowej od kilkunastu lat podlega także Polska gospodarka.
W 1996 roku firma Standard & Poor’s po raz pierwszy podniosła rating kredytowy Polski do poziomu „inwestycyjnego”, czyli wartego rozpoczęcia inwestycji. Stało się to 7 lat po przetransformowaniu polskiej gospodarki w ramy wolnorynkowe , czyli w chwili, gdy kapitalizm w nadwiślańskim kraju stał się na tyle stabilny i pewny, by można było podjąć inwestycje o niskim ryzyku finansowym.
Najnowszy rating firmy Standard & Poor’s dotyczący europejskich gospodarek ocenia Polskę na kategorię „A-”, czyli na atrakcyjną dla inwestorów, choć nie najwyższą z możliwych. Niewiele dzieli nad od tego, by trafić o jedno oczko wyżej, czyli do poziomu „BBB+”. A od najwyżej oceny (AAA) dzieli nas aż sześć miejsc. Czy w kolejnym roku uda nam się awansować w oczach Standard & Poor’s? – przekonamy się za pół roku.
Dodaj komentarz