Program Sto obwodnic

Program Sto obwodnic

author
Dominika Sobieraj
06 września 2019

Na konwencji okręgowej Prawa i Sprawiedliwości prezes partii zdradził szczegóły dotyczące planów na nową kadencję. Jednym z najciekawszych pomysłów jest program “Sto obwodnic”, dzięki któremu drogi okalające centrum mają powstać we wszystkich miastach, które najbardziej tego potrzebują.

PiS: będzie hasło “sto obwodnic”

Podczas konwencji regionalnej w Olsztynie prezes partii PiS zapewniał, że inwestycje, które poczyniono w Polsce w ostatnich latach, świadczą o tym, że jest to koniec postkomunizmu w naszym kraju.

“Elementem postkomunizmu było zupełne ignorowanie interesów różnych regionów kraju i to w ogromnej mierze dotknęło ziemi warmińsko-mazurskiej.

My z tym kończymy poprzez inwestycje drogowe. To jest także kwestia obwodnicy Olsztyna, bardzo duży sukces. To jest sukces wielu innych przedsięwzięć, bo w naszym programie będzie takie hasło: sto obwodnic” – mówił Jarosław Kaczyński.

Poza tym, że w nowym programie partii PiS ma pojawić się takie hasło, żadnych szczegółów programu nie ujawniono. W Polsce jest jednak wiele miast, które potrzebują obwodnicy, a niewiele takich, które już własną obwodnicą mogą się pochwalić.

Program Sto obwodnic – jakie miasta?

Większe miasta można póki co ominąć jedynie częściowo. Fragmentaryczną obwodnicę posiada między innymi Wrocław, Poznań, a także Warszawa. Obwodnicą z prawdziwego zdarzenia może natomiast poszczycić się Trójmiasto. Część drogi ekspresowej S6 okalająca centrum Gdańska, Gdyni i Sopotu liczy prawie 40 km.

Można się spodziewać, że – o ile program “Sto obwodnic” zostanie wcielony w życie – najpierw to te miasta zostaną objęte finansowaniem rządowym. Obwodnica jest potrzebna także aglomeracji Śląskiej.

Obwodnice charakterystyczne dla Europy Zachodniej

Rozwinięta sieć obwodnic charakterystyczna jest dla krajów zachodnich. Przejeżdżając przez największe miasta np.: Francji czy Hiszpanii, nie trzeba zjeżdżać praktycznie na żadne miejskie drogi.

Budowa nowych obwodnic może przysłużyć się nie tylko kierowcom, ale i mieszkańcom miast. Drogi okalające zbierają większość ruchu miejskiego i – co najważniejsze – pozwalają na to, by TIR-y nie wjeżdżały do centrów miast.

Minister infrastruktury w rządach Platformy Obywatelskiej nie jest jednak tak optymistyczny. “Pewnie będzie jak z programem “Mieszkanie plus“. Miało być 100 tysięcy mieszkań, jest niewiele ponad tysiąc” – komentuje pomysł wprowadzenia programu budowy obwodnic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2020-02-12 17:26:17

Kiedy obwodnica Głogowa w ciągu drogi krajowej 12. W godzinach 14 do 17 miasto zakorkowane w kierunku na most nad Odrą

2019-11-29 13:41:32

Obwodnica dla Kalisza, s12 Sieradz Kalisz Pleszew to konieczność

JERRY
JERRY
2019-11-20 17:29:22

BARDZO POTRZEBANA JEST OBWODNICA DLA MIASTA STAROGARD GDAŃSKI - PANIE MORAWIECKI TRZYMAM ZA DANE SŁOWO

Marcin
Marcin
2019-11-07 05:31:16

Zapraszam autora do przejażdżki obwodnicą trójmiasta po 14:00 w tygodniu. Zapewniam, że w tym czasie bardziej opłaca się jechać przez miasto. Obwidnica trójmiasta mimo iż jest i jest długa, to zdecydowanie za wąska i nieprzystosowana do dzisiejszego natężenia ruchu.

Jan Kowalski
Jan Kowalski
2019-10-13 05:32:42

Warszawa potrzebuje 3 obwodnic!!!

Podobne artykuły

Połowa Polaków boi się o swoją pracę
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
31 marca 2020

Połowa Polaków boi się o swoją pracę

Projekt Grupy Azoty współfinansowany przez BNP Paribas
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
04 czerwca 2020

Projekt Grupy Azoty współfinansowany przez BNP Paribas

Drugi dzień rozmów pomiędzy rządem i taksówkarzami
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
10 kwietnia 2019

Drugi dzień rozmów pomiędzy rządem i taksówkarzami

Według Eurostatu Polacy kupują głównie mieszkania deweloperskie
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
09 czerwca 2019

Według Eurostatu Polacy kupują głównie mieszkania deweloperskie

Lombardy w Mielcu
Lombardy
author
Patryk Byczek
06 stycznia 2023

Lombardy w Mielcu

Porównaj