Nowy znak drogowy

author
Patryk Byczek
03 kwietnia 2018
„Strefa czystego transportu” to nowy znak drogowy, który w najbliższym czasie pojawi się na polskich drogach. Rządowe Centrum Legislacji postanowiło, że strefa poprzedzona powyższym znakiem za darmo będzie dostępna jedynie dla samochodów wspierających ekologię.

Pozostałe pojazdy (benzynowe, diesle i LPG) oraz ich kierowcy będą musieli liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty za wjazd na teren strefy czystego transportu. Taka przyjemność będzie kosztowała 2 złote i 50 groszy za jedną godzinę lub 25 złotych za całą dobę. Brak opłaty będzie skutkował mandatem w wysokości 500 złotych.


źródło grafiki: Rządowe Centrum Legislacji

Policja w bardzo prosty sposób odróżni auto ekologiczne od innych. Pojazdy sprzyjające przyrodzie, już od 1 lipca 2018 roku będą oznaczone w specjalny sposób. Taki zabieg ma potrwać do końca przyszłego roku, ponieważ w roku 2020 pojazdy te mają zostać wyposażone w indywidualne tablice rejestracyjne w kolorze zielonym, dzięki którym bez obaw będą mogły poruszać się w strefie czystego transportu.

Nowe przepisy mają obowiązywać zaraz po ich wprowadzeniu oraz opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Ustaw, ponieważ wyłącznie dlatego, że nie było odpowiedniego znaku informującego o „strefie czystego transportu”, nie zostały te strefy wyznaczone.

Nowe znaki drogowe
 

Nowe znaki drogowe D-54 („strefa czystego transportu") oraz D-55 (odwołujący „strefę czystego transportu") są koniecznym wymogiem w związku z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 11 stycznia bieżącego roku. 
 

Odnosząc się do nowych przepisów, ramach strefy będzie można poruszać się jedynie pojazdami elektrycznymi, które napędzane są za pomocą wodoru lub gazu ziemnego CNG i LNG. Za złamanie przepisu funkcjonariusze policji będą mogli nałożyć na kierowcę mandat w wysokości 500 złotych.

Pojazdy elektryczne w Polsce

Pojazdy elektryczne już mają swoje przywileje, np. możliwość jazdy pasami przeznaczonymi dla autobusów. Rząd zakłada, że w niedalekiej przyszłości po polskich drogach będzie jeździło 6 000 000 pojazdów elektrycznych, a w całej Polsce ma powstać 6 000 stacji ładujących te samochody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Santander Consumer Bank Garwolin
Oddziały
autor wpisu
Dorota Cholewicka
16 czerwca 2021

Santander Consumer Bank Garwolin

Inspektorat ZUS w Radzyniu Podlaskim
Oddziały
author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Radzyniu Podlaskim

Ile zarabia elektromechanik?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
14 grudnia 2019

Ile zarabia elektromechanik?

Alior Bank w Łęcznej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
08 czerwca 2019

Alior Bank w Łęcznej

10 darmowych pożyczek na Święta
Pod Lupą
autor wpisu
Tadeusz_Miziak
05 grudnia 2016

10 darmowych pożyczek na Święta

Zarobki informatyków w 2017 roku
Blog
author
Aneta Jankowska
01 stycznia 2018

Zarobki informatyków w 2017 roku

Porównaj