W jakim banku komornik nie zajmie konta?

W jakim banku komornik nie zajmie konta?

author
Aleksandra Gościnna
21 lutego 2024
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Konto bankowe bardzo często podlega zajęciu komorniczemu. Gdzie założyć konto bankowe, żeby komornik go nie znalazł? Czy istnieje anonimowe konto bankowe? W jakim banku szukać odpowiedniej oferty? Odpowiadamy na wszystkie pytania.

Spis treści:

 1. W jakim banku komornik nie zajmie konta?
 2. Skąd komornik wie w jakim banku mamy konto?
 3. Komornik nie zajmie konta w banku zagranicznym
 4. Konto bankowe za granicą bez komornika - gdzie założyć?
 5. Komornik nie zajmie konta socjalnego
 6. Czy komornik zajmie konto Revolut?
 7. W jakim banku komornik nie zajmie konta? Podsumowanie
 8. Najważniejsze pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

W jakim banku komornik nie zajmie konta?

Wszystkie konta założone w Polsce podlegają zajęciu komorniczemu.

Wyjątkiem są tylko dwie opcje:

 • konto zagraniczne,
 • konto socjalne.

Skąd komornik wie w jakim banku mamy konto?

Przede wszystkim należy wskazać, skąd komornik wie, w jakim banku mamy konta. Nie wysyła przecież zapytania do każdego banku w Polsce (musiałby ich wysłać ponad 600…). Działanie komornika w tej kwestii polega na wysłaniu tylko jednego zapytania o naszą osobę do tzw. systemu OGNIVO. System ten rejestruje wszystkie prowadzone w Polsce rachunki bankowe, wraz z przypisaniem ich do osób, które je prowadzą.

System OGNIVO (czyli system sprawdzany zawsze przez komornika!) rejestruje konta bankowe założone:

 • we wszystkich bankach komercyjnych (np.: PKO BP, Alior Bank, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska),
 • we wszystkich bankach spółdzielczych,
 • we wszystkich SKOKach (Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe).

Praktycznie każdy bank, o którym pomyślimy, należy do powyższego wykazu, a zatem nie można założyć w nim konta bankowego, którego komornik nie znajdzie. Wyjątki od tej reguły są właściwie tylko dwa i wskazujemy je poniżej.

Komornik nie zajmie konta w banku zagranicznym

Konto wolne od komornika to przede wszystkim konto prowadzone w banku zagranicznym.

Oczywiście założenie konta w takim banku wiąże się z pewnym ryzykiem, bo gwarancji na zagraniczne banki nie daje BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny), jednakże jeżeli chcesz założyć konto bankowe w zagranicznym banku i wybierzesz znany, pewny bank – nic nie powinno zagrażać bezpieczeństwu Twoich finansów. Konto zagraniczne może działać tak samo, jak konto bankowe prowadzone w polskim banku, ale musimy być przygotowani na nieco trudności z założeniem takiego konta. Dlaczego?

Ponieważ kiedy mówimy o kontach prowadzonych przez zagraniczne banki, wcale nie mamy na myśli kont w bankach typu Santander Bank Polska (pochodzący z Hiszpanii) czy Credit Agricole (pochodzący z Francji). Te i inne banki komercyjne są co prawda bankami zagranicznymi, ale w Polsce prowadzą aktywną działalność w polskich oddziałach. Prawdziwe konta zagraniczne, wolne od zajęcia komorniczego, znajdziemy tylko w zagranicznych bankach nieposiadających oddziałów w Polsce. Podajemy wykaz przykładowych banków, w których komornik nie znajdzie konta.

Konto bankowe za granicą bez komornika - gdzie założyć?

Poniższa lista banków przedstawia tylko przykładowe banki komercyjne UE, w których można założyć konto bankowe nie będąc obywatelem danego kraju.

Konto bankowe za granicą bez komornika:

 • Česká Spořitelna (Czechy)
 • Komerční banka (Czechy)
 • UniCredit Bank (Czechy i Słowacja)
 • Nuri (Niemcy)
 • Vivid (Niemcy)
 • Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien (Niemcy)
 • Bunq Bank (Niemcy)
 • Societe Generale (Francja)
 • BPCE (Francja)
 • La Banque Postale (Francja)
 • Credit Mutuel (Francja)
 • Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (Hiszpania)
 • Banco Popular Español (Hiszpania)
 • Banco de Sabadell (Hiszpania)
 • KutxaBank (Hiszpania)

Warto podkreślić także, że zgodnie z dyrektywą 2014/92/UE każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo założyć rachunek bankowy w dowolnym kraju UE, bez posiadania adresu zamieszkania na terenie tego kraju. Dotyczy to tylko podstawowych rachunków płatniczych, dostępnych w bankach w całej Unii Europejskiej.

Więcej na ten temat (i na temat innych mitów związanych z kontami, których komornik rzekomo nie zajmie) piszemy w artykule Konto bez komornika, czyli konto bez OGNIVO.

Komornik nie zajmie konta socjalnego

Bezpieczne wobec zajęcia komorniczego jest także posiadanie konta socjalnego. Prowadzenie konta tego rodzaju jest możliwe w wielu bankach w Polsce. Pamiętajmy jednak, że na konto socjalne mogą wpływać jedynie środki wolne od zajęcia komorniczego. Prawo bankowe nie pozwala, by na koncie socjalnym znalazł się np.: przelew wynagrodzenia. Takie przelewy muszą być realizowane na rachunek bankowy możliwy do zajęcia przez komornika (dlatego jeżeli otrzymujemy wypłatę na konto, konieczne jest posiadanie konta osobistego).

Konto socjalne bez komornika – lista banków

 • PKO BP
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • Bank Millennium
 • Alior Bank
 • BNP Paribas

Czy komornik zajmie konto Revolut?

Konto w Revolut jest często reklamowane jako konto bez komornika. Czy naprawdę jednak jest to konto w zupełności wolne od zajęć komorniczych? Nie możemy tego państwu zagwarantować. Dotarło do nas bowiem wiele wiadomości od naszych czytelników, wskazujących na to, że jednak komornik znalazł ich konto Revolut.

Okazuje się, że Revolut okresowo podejmuje współpracę z bankami mającymi oddziały na terenie Polski, w celu oferowania rachunków bankowych w polskiej walucie. Ostatnio Revolut współpracował z Danske Bank Polska (duńskim bankiem posiadającym oddział w Polsce), przez co dane o kontach trafiły do systemu OGNIVO. W innym naszym artykule wskazujemy także pełną listę banków należących do systemu OGNIVO.

W jakim banku komornik nie zajmie konta? Podsumowanie

Jak więc wynika z naszego artykułu, komornik nie zajmie konta bankowego tylko wtedy, kiedy jest ono prowadzone w banku zagranicznym albo kiedy jest to konto socjalne. Konta założone we wszystkich innych bankach zostaną znalezione przez komornika.

Najważniejsze pytania i odpowiedzi

Komornik ma dostęp do wszystkich kont, które założyliśmy w bankach w Polsce.

Wyłącznie konto Revolut nie znajduje się w systemie Ognivo.

Konta założone w Revolut są wyłączone z możliwości egzekucji w Polsce.

Konta wyłączone z egzekucji komorniczej to określone konta zagraniczne lub konto socjalne.

Komornik nie zablokuje konta socjalnego w Polsce, a także określonych kont zagranicznych.

Komornik nie może zająć środków znajdujących się na koncie PayPal, ponieważ nie podlega polskiemu prawu bankowemu.

author
Aleksandra Gościnna
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Ktoś
Ktoś
2023-11-03 08:16:51

Jak zagranicznych kont można wybrać pieniądze

Zawoedziony
Zawoedziony
2023-08-01 07:48:29

Mi komornik zajął wynagrodzenie na umowę zlecenie w całości, mam konto w mBanku. Mało tego jeszcze ubyło mi bodajże 12 zł za pośrednictwo. Także kompletnie się to nie zgadza z tym co powyżej czytałem.

Stej strony wypych anna
Stej strony wypych anna
2023-07-20 20:32:19

Chcialam bym zalozyc zeby komornik nie wlas innie zakaszal kase z konta

Stej strony wypych anna
Stej strony wypych anna
2023-07-17 12:50:29

Szukam zeby zalozyc konto takie zeby byly pieniodze dlamnie a nie dla komornika

Podobne artykuły

„Więcej niż bank” – Alior Bank rusza z nową strategią

W swoim najnowszym komunikacie Alior Bank poinformował o rozpoczęciu realizacji swojej nowej strategii na lata 2020-2022, której motywem przewodnim stało się hasło „Więcej niż bank”. Tym samym rok 2019 stał się już historią i został zamknięty z niemałym sukcesem. Jakie zmiany czekają klientów?

author
Alicja Hirsekorn
02 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

T-Mobile pracuje nad wdrożeniem sieci 5G

Operator sieći komórkowej T-Mobile planuje zrobić krok w przód i wdrożyć sieć 5G. T-Mobile nie podało na jakim etapie rozwoju są ich prace, natomiast z informacji podanych przez operatora wynika, że chce on świadczyć usługi z wykorzystaniem 5G w jak najszybszym czasie.

author
Patryk Byczek
20 marca 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

„Kup teraz, zapłać później” w Santander Consumer Banku

Santander Consumer Bank poinformował w komunikacie prasowym o nawiązaniu głębszej współpracy z serwisem Przelewy24, która zaowocowała wprowadzeniem nowoczesnej usługi „trzy w jednym” pod nazwą limit P24NOW. Sprawdzamy szczegóły.

author
Patryk Byczek
20 kwietnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Jak złożyć reklamację w Ikano Bank?

Jesteś niezadowolony z obsługi lub produktu Ikano Banku? Uważasz, że bank działa niezgodnie z przepisami? Sprawdź, w jaki sposób możesz złożyć reklamację.

author
Dorota Grycko
29 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Credit Agricole w Starogardzie Gdańskim

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Starogardzie Gdańskim – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
04 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

BNP Paribas dołącza do akcji Dwie Godziny Dla Rodziny

BNP Paribas z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny dołączył do akcji “Dwie Godziny dla Rodziny” Instytutu Humanites, która odbywa się 15 maja 2020 roku. W ramach wydarzenia każdy pracownik BNP Paribas będzie mógł jednorazowo skrócić dzień pracy o dwie godziny i spędzić ten czas według własnego uznania.

author
Patryk Byczek
15 maja 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj