W jakim Banku komornik nie zajmie konta?

W jakim Banku komornik nie zajmie konta?

author
12 listopada 2014
 

Egzekucja z rachunku bankowego to jedna z najczęściej stosowanych metod prowadzenia egzekucji. Komornik posiadając informację o koncie Dłużnika wysyła zawiadomienie do Banku o zajęciu rachunku bankowego i zakazie wypłat.

Wiele osób zadłużonych zadaje sobie zatem pytanie – czy istnieje jakiś Bank, w którym komornik nie zajmie konta ? Odpowiedź brzmi – nie. Komornik sądowy może zająć rachunek w dowolnym banku komercyjnym, spółdzielczym czy SKOKu.

Ważniejsze jest natomiast inne pytanie – w jaki sposób komornik ustala, gdzie Dłużnik posiada konto.

Jest kilka możliwości:

 
 • komornik sprawdzi rachunki w systemie OGNIVO
 • Dłużnik wskazuje komornikowi swoje konta w oświadczeniu majątkowym
 • komornik ustala konto na podstawie informacji z systemu ZUS lub z Urzędu Skarbowego
 • wierzyciel wskazuje rachunek Dłużnika we wniosku egzekucyjnym.

W praktyce komornik w pierwszej kolejności ustala rachunki bankowe Dłużnika za pomocą systemu OGNIVO. Do systemu OGNIVO należy większość największych banków w Polsce. Aktualną listę znajdziesz w tym miejscu.

Jak to dokładnie wygląda ? Kancelaria za pośrednictwem systemu w ciągu kilku dni ustala czy Dłużnik posiada rachunki w bankach należących do OGNIVO. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna – komornik wysyła zawiadomienie o zajęciu rachunku.

I teraz najważniejsza informacja – do systemu OGNIVO nie należą SKOKi. Czy to oznacza, że komornik nie zajmie tam konta ? Nie. Jeżeli komornik ustali, że Dłużnik posiada rachunek w SKOKu to wyśle standardowe zajęcie konta.

Sęk w tym, że komornik rzadko kiedy będzie w stanie ustalić, że Dłużnik posiada konto w tym czy innym SKOKu. Takie informacje może zdobyć wyłącznie od samego Dłużnika, pracodawcy czy na podstawie doświadczenia zawodowego (np. Dłużnik mieszka w Wołominie, gdzie wiele osób posiada konto w SKOK Wołomin).

Przeważnie jeżeli komornik nie ustali rachunku w systemie OGNIVO to na tym kończą się jego poszukiwania rachunku bankowego Dłużnika.

W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się anonimowe karty przedpłacone. Reklamowane są jako ochrona pieniędzy przed komornikiem. Przykładową kartą jest VIABUY, o której piszemy w tym miejscu.

Masz komornika sądowego ? Sprawdź, gdzie dostaniesz kredyt dla zadłużonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

keeper
keeper
2014-11-21 00:16:38

takie to mamy państwo prawa. ludzie zaciągają długi, nie zwracają ich, jest nierównowaga na rynku finansowym, ktoś inny musi za nich spłacać żeby lewa strona równała się prawej, a ty się cieszycie że przepisy można obejsć. co za naród? dla mnie to jest skandal, że dla Polaka to jest powód do dumy jeśli przejedzie na gapę, gdzieś coś oszuka. oczywiście bardzo współczuję ludziom którzy wpadli w tarapaty finansowe ale najczęściej w nie wpadli ci, którzy mieli za wysokie wymagania co do życia przy niskich zarobkach. cudze łatwo wydać, trudniej zwrócić

  Grzegorz
  Grzegorz
  2016-08-02 10:31:51

  PRAWDZIWE JEST PRZEŻYĆ TO ,CO SIĘ UCZYNIŁO INNYM.I TEGO CI ŻYCZĘ MORALNY PISMAKU.

  Grzes
  Grzes
  2016-10-04 11:56:26

  Taki cwaniak jesteś?

  Mario
  Mario
  2016-10-09 21:06:34

  Taki to cfaniak jest.koko nie ma pojęcia że to banki sąbandytam co wykorzystują trudną sytuacje zuborzałych obywateli .np.zezwalanie na emitoanie reklam bankowch wkturych to muwią za darmo i jak łatwo się dogadamy.normalie lagal.

suzuki99
suzuki99
2014-11-13 10:39:07

taka tajemnica poliszynela, tak? jak z odblokowywaniem skuterów. niby ubezpieczyciel ma prawo odmówić świadczenia jeśli skuter ma odblokowany silnik z 45 na 70, ale w praktyce nikt tego nie weryfikuje, więc kierowcy skuterów nie muszą się obawiać

nocny marek
nocny marek
2014-11-13 00:32:23

to by tłumaczyło fenomenalną w skali europy popularność parabanków jakimi są skoki! no proszę, bardzo ciekawy artykuł, przed snem dowiaduję się czegoś nowego.człowiek to się jednak całe życie uczy

button
button
2014-11-12 20:47:07

Oby nikomu się nigdy nie przydała. A jak coś to do SKOKu idziemy zakładać konto :)

Mateusz
Mateusz
2014-11-12 20:45:58

Pożyteczna informacja czasem :)

  EOER
  EOER
  2017-10-30 21:15:20

  Witam chcę założyć konto DOM FINANSOWY QS PANI TWIERDZI ŻE KOMORNIK NIE ODBIERZE SIE DO TEGO KONTA BO NIE SA WPISANI DO JAKIEGOŚ REJESTRU CZU KTOŚ MA MOŻE ZAŁOZONE TAM KONTO U JEST W STANUE MI COŚ NA TEN TEMAT POWIEDZIEĆ

   tomek
   tomek
   2018-10-02 18:50:00

   witam mam pytanie umowa niemiecka musze miec konto walutowe jesli bede miał konto na kogos innego to komornik mnie znajdzie

Podobne artykuły

Produkt miesiąca: Provident
Wpisy
author
07 stycznia 2016

Produkt miesiąca: Provident

Idea Bank wyniki III kwartał 2020
Bez kategorii
author
28 października 2020

Idea Bank wyniki III kwartał 2020

Kasa Stefczyka Świecie
Oddziały
author
17 października 2020

Kasa Stefczyka Świecie

Historia Pojazdu rozszerzona o niemieckie auta
Bez kategorii
author
01 maja 2020

Historia Pojazdu rozszerzona o niemieckie auta

Coraz więcej milionerów w Polsce
Bez kategorii
author
11 lipca 2019

Coraz więcej milionerów w Polsce

Konkurs: „Kto na mistrza” w PKO BP
Bez kategorii
author
18 marca 2019

Konkurs: „Kto na mistrza” w PKO BP