Najczęściej komentowane
W jakim banku komornik nie zajmie konta?
Konto bankowe bardzo często podlega zajęciu komorniczemu. Gdzie założyć konto bankowe, żeby komornik go nie znalazł? Czy istnieje anonimowe konto bankowe? W jakim banku szukać odpowiedniej oferty? Odpowiadamy na wszystkie pytania.
Czy istnieją konta bankowe, których nie znajdzie komornik?
Przede wszystkim należy wskazać, skąd komornik wie, w jakim banku mamy konta. Nie wysyła przecież zapytania do każdego banku w Polsce (musiałby ich wysłać ponad 600…). Działanie komornika w tej kwestii polega na wysłaniu tylko jednego zapytania o naszą osobę do tzw. systemu OGNIVO. System ten rejestruje wszystkie prowadzone w Polsce rachunki bankowe, wraz z przypisaniem ich do osób, które je prowadzą.
System OGNIVO (czyli system sprawdzany zawsze przez komornika!) rejestruje konta bankowe założone:
- we wszystkich bankach komercyjnych (np.: PKO BP, Alior Bank, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska),
- we wszystkich bankach spółdzielczych,
- we wszystkich SKOKach (Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe).
Praktycznie każdy bank, o którym pomyślimy, należy do powyższego wykazu, a zatem nie można założyć w nim konta bankowego, którego komornik nie znajdzie. Wyjątki od tej reguły są właściwie tylko dwa i wskazujemy je poniżej.
Komornik nie zajmie konta w banku zagranicznym
Konto wolne od komornika to przede wszystkim konto prowadzone w banku zagranicznym. Oczywiście założenie konta w takim banku wiąże się z pewnym ryzykiem, bo gwarancji na zagraniczne banki nie daje BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny), jednakże jeżeli chcesz założyć konto bankowe w zagranicznym banku i wybierzesz znany, pewny bank – nic nie powinno zagrażać bezpieczeństwu Twoich finansów. Konto zagraniczne może działać tak samo, jak konto bankowe prowadzone w polskim banku, ale musimy być przygotowani na nieco trudności z założeniem takiego konta. Dlaczego?
Ponieważ kiedy mówimy o kontach prowadzonych przez zagraniczne banki, wcale nie mamy na myśli kont w bankach typu Santander Bank Polska (pochodzący z Hiszpanii) czy Credit Agricole (pochodzący z Francji). Te i inne banki komercyjne są co prawda bankami zagranicznymi, ale w Polsce prowadzą aktywną działalność w polskich oddziałach. Prawdziwe konta zagraniczne, wolne od zajęcia komorniczego, znajdziemy tylko w zagranicznych bankach nieposiadających oddziałów w Polsce. Podajemy wykaz przykładowych banków, w których komornik nie znajdzie konta.
Konto bankowe za granicą bez komornika – gdzie założyć?
- Česká Spořitelna (Czechy)
- Komerční banka (Czechy)
- UniCredit Bank (Czechy i Słowacja)
- Nuri (Niemcy)
- Vivid (Niemcy)
- Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien (Niemcy)
- Bunq Bank (Niemcy)
- Societe Generale (Francja)
- BPCE (Francja)
- La Banque Postale (Francja)
- Credit Mutuel (Francja)
- Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (Hiszpania)
- Banco Popular Español (Hiszpania)
- Banco de Sabadell (Hiszpania)
- KutxaBank (Hiszpania)
Powyższa lista banków przedstawia tylko przykładowe banki komercyjne UE, w których można założyć konto bankowe niebędąc obywatelem danego kraju.
Warto podkreślić także, że zgodnie z dyrektywą 2014/92/UE każdy obywatel Unii Europejskiej ma prawo założyć rachunek bankowy w dowolnym kraju UE, bez posiadania adresu zamieszkania na terenie tego kraju. Dotyczy to tylko podstawowych rachunków płatniczych, dostępnych w bankach w całej Unii Europejskiej.
Więcej na ten temat (i na temat innych mitów związanych z kontami, których komornik rzekomo nie zajmie) piszemy w artykule Konto bez komornika, czyli konto bez OGNIVO.
Komornik nie zajmie konta socjalnego
Bezpieczne wobec zajęcia komorniczego jest także posiadanie konta socjalnego. Prowadzenie konta tego rodzaju jest możliwe w wielu bankach w Polsce. Pamiętajmy jednak, że na konto socjalne mogą wpływać jedynie środki wolne od zajęcia komorniczego. Prawo bankowe nie pozwala, by na koncie socjalnym znalazł się np.: przelew wynagrodzenia. Takie przelewy muszą być realizowane na rachunek bankowy możliwy do zajęcia przez komornika (dlatego jeżeli otrzymujemy wypłatę na konto, konieczne jest posiadanie konta osobistego).
Konto socjalne bez komornika – lista banków
- PKO BP
- ING Bank Śląski
- mBank
- Bank Millennium
- Alior Bank
- BNP Paribas
Czy komornik zajmie konto Revolut?
Konto w Revolut jest często reklamowane jako konto bez komornika. Czy naprawdę jednak jest to konto w zupełności wolne od zajęć komorniczych? Nie możemy tego państwu zagwarantować. Dotarło do nas bowiem wiele wiadomości od naszych czytelników, wskazujących na to, że jednak komornik znalazł ich konto Revolut.
Okazuje się, że Revolut okresowo podejmuje współpracę z bankami mającymi oddziały na terenie Polski, w celu oferowania rachunków bankowych w polskiej walucie. Ostatnio Revolut współpracował z Danske Bank Polska (duńskim bankiem posiadającym oddział w Polsce), przez co dane o kontach trafiły do systemu OGNIVO. W innym naszym artykule wskazujemy także pełną listę banków należących do systemu OGNIVO.
Sprawdź także inne artykuły dotyczące zajęcia komorniczego:
Ile komornik może zająć z wynagrodzenia?
Ile komornik może zająć z emerytury?
Ile komornik może zająć z renty?
Ile komornik może zająć z rachunku bankowego?
Co może zająć komornik sądowy?
Podsumowanie
Jak więc wynika z naszego artykułu, komornik nie zajmie konta bankowego tylko wtedy, kiedy jest ono prowadzone w banku zagranicznym albo kiedy jest to konto socjalne. Konta założone we wszystkich innych bankach zostaną znalezione przez komornika.
Wszystkie komentarze
Bardzo mi to pomogło. Wszystko na temat jak należy. Pozdrawiam.
Jeżeli wezmę kredyt np.w banku revolut to komornik może zająć kredyt?
usa
W Skoku zabierają, a w którym można bez problemów
Rosyjskie konto w Rosyjskim banku można założyć w Polsce poczytajcie o tym ? Komornik nie może nic zrobić nie zajmie
Dodaj komentarz