zadluzenia.com
zamknij

Czy wszystkie banki/SKOKi korzystają z BIK?

Jedno z popularniejszych Państwa pytań dotyczy ustalenia instytucji finansowych, które nie korzystają z BIKu. Padają różne odpowiedzi, jedne bliższe prawdy, inne bardzo egzotyczne. Często powtarzane stwierdzenia wskazują, że niektóre SKOKi bądź banki spółdzielcze nie współpracują z Biurem Informacji Kredytowej. Jak jest naprawdę ?

 

Nie wiadomo. Z przyczyn oczywistych żadna uprawniona instytucja nie „pochwali się” brakiem współpracy z BIK. Możemy posiłkować się oficjalnymi danymi prezentowanymi w materiałach prasowych, bądź zdobyć informacje metodą chałupniczą.

Przykładowo, zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, możemy poprosić o bezpłatny projekt umowy jeszcze przed skorzystaniem z oferty banku/SKOKu. Jeżeli w dokumentacji nie znajdziemy informacji o Biurze Informacji Kredytowej, możemy wysnuć odpowiednie wnioski.


Z informacji uzyskanych przez portal Zadluzenia.com wynika, że współpracują z Biurem Informacji Kredytowej S.A. (BIK):

- wszystkie 42 banki akcyjne

- ponad 540 banków spółdzielczych

- praktycznie wszystkie SKOKi.

Ledwie kilkanaście banków spółdzielczych nie weryfikuje klienta w BIK i można przypuszczać, że liczba ta będzie sukcesywnie maleć. Wszystkie banki dostępne są pod linkami zawartymi w tym artykule

 

Pamiętajmy, że BIK jest jednym z wielu narzędziu wspomagających weryfikację kredytobiorcy. Jeżeli dana instytucja wyjątkowo nie współpracuje z BIK, oznacza to, że w inny sposób dokona weryfikacji. I wcale nie jest to pomyślna okoliczność dla klienta z problemami finansowymi. Dlatego powyższe zagadnienie nie powinno nas zajmować, szczególnie gdy zdamy sobie sprawę,że większość banków/SKOKów i tak korzysta z raportów BIK.

 

"Kredyt bez BIK", "Pożyczka bez BIK" to bardzo popularne hasła reklamowe firm pożyczkowych. Żaden bank/SKOK nie będzie w ten sposób reklamować swoich produktów finansowych. Niedawno informowaliśmy o nowatorskiej współpracy firmy pożyczkowej wonga.pl z BIK. Czas pokaże czy to początek nowego trendu czy tylko jednorazowy wyjątek.
 

 

Skomentuj artykuł
captcha
~IGA

Witam. Zarówno wonga.pl jak i Vivus korzystają z BIK-u i w momencie wzięcia pożyczki wpisują nas do BIK-u.   Odpowiedź