Telepraca – na czym polega?

Telepraca – na czym polega?

author
Halszka Gronek
16 marca 2020

Zdarzają się w życiu przypadki, w których nie chcemy bądź nie możemy kontynuować pracy w trybie stacjonarnym. Sytuacja ta dotyczy także wielu „wolnych zawodów” i branż, w których obsługa urządzeń komunikacji elektronicznej jest podstawą formą aktywności zawodowej. W takich przypadkach warto pomyśleć o telepracy. Co to jest i na czym polega?

Telepraca to jedna z form organizacji pracy, która swe początki zawdzięcza rozpowszechnieniu się sytemu telekomunikacyjnego, choć dziś jeszcze więcej zawdzięcza szerokiemu dostępowi do Internetu.

Mówiąc najprościej, jak to możliwe, telepraca polega na świadczeniu pracy poza zakładem pracy dzięki wykorzystaniu różnorakich środków komunikacji elektronicznej. Telepraca to nie tylko świadczenie pracy sensu stricto, lecz także wykonywanie zlecenia bądź dzieła, freelancing czy też świadczenie usług. 

Telepracownik

Osoba wykonująca telepracę to po prostu „telepracownik”. Wielu telepracowników pracuje zdalnie, czyli przykładowo we własnym mieszkaniu. Inni, zwyczajowo nazywaniu “cyfrowymi nomadami”, wykonują teleprace poprzez okresowe przemieszczanie się z miejsca na miejsce. Specjalny typ telepracy to praca teleankietera bądź konsultanta w infolinii – tacy pracownicy często wykonują swe obowiązki pracownicze w stacjonarnych centrach obsługi telefonicznej danego zakładu pracy.

Telepraca w dobie Internetu 

Termin “telepraca” zostały po raz pierwszy wprowadzony do języka przez Jacka Nillesa w 1973 roku. Wtedy teleobowiązki pracownicze odnosiły się przede wszystkim do czynności wykonywanych za pośrednictwem kanałów telekomunikacyjnych (telefony). Dziś jednak, w XXI wieku, lwią cześć telepracy obejmuje dział komputerowo-internetowy. 

Internet stał się medium jeśli nie najważniejszym, to z pewnością tym posiadającym największe zasoby informacyjne i towarzyszący temu potencjał. Przez Internet można dziś się kontaktować, przesyłać pliki, dokonywać zakupów, załatwiać sprawy urzędowe, a nawet zaciągać kredyty (tu znaleźć można nasz ranking najlepszych kredytów przez Internet).

Dzisiejsza telepraca to przede wszystkim praca wykorzystująca wszelkiego rodzaju narzędzia internetowej – media społecznościowe, pocztę elektroniczną, komunikatory internetowe, narzędzia konferencyjne czy specjalistyczne branżowe platformy networkowe. 

Dziś najpopularniejsze zawody wykorzystujące pracę zdalną (telepracę) to już nie teleankieterzy, lecz przede wszystkim programiści, dziennikarze, graficy, copywriterzy, bloggerzy, influencerzy social-medialni, a także tłumacze i fotografowie. 

Telepraca – czy warto?

Każda praca ma swoje plusy i minusy – podobnie jest z telepracą. Podstawową korzyścią dla pracownika, który decyduje się rozpocząć działalność zawodową przy wykorzystaniu różnorakich środków komunikacji elektronicznej, jest oszczędność czasu. Telepracownicy nie tracą czasu na męcząco dojazdy do zakładu pracy. Co więcej, ich czas pracy jest bardziej elastyczny – telepracownik sam decyduje, kiedy zacznie pracować, a kiedy skończy.

Praca w domu to ogromny plus dla wszystkich tych, którzy nie lubią się zastanawiać się nad odpowiednim ubiorem ubiorem, makijażem czy fryzurą do pracy. W przypadku telepracy wystarczy ubrać się… po prostu tak, by było nam wygodnie! Nasz rozmówca i tak nie dowie się, jak i w czym dziś pracujemy – najważniejsze jest to, że udało nam się skomunikować z klientami bądź kontrahentami, a tym samym wykonać obowiązki zawodowe. 

Telepraca – nie tylko plusy

Rozważając rozpoczęcie telepracy, warto mieć na uwadze, że ten rodzaj aktywności zawodowej przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same potrafią się skupić i zmobilizować do działania. Wygodny fotel, dostęp do Internetu, obecność zwierząt domowych czy małych dzieci – to wszystko jest w stanie skutecznie odciągać uwagę telepracownika od wyznaczonych obowiązków. Dlatego właśnie pracując w domu, trzeba wykazać się silną samodyscypliną, wszak w tego typu pracach nad pracownikami nie czuwa szef, który monitoruje status zleconych zadań.

Na koniec warto dodać, że dużym minusem telepracy, a dokładniej pracy z domu, jest to, że zaciera się podstawowa granica między biurem a miejscem do odpoczynku. Freelancer zarabiający z domu oderwany nie ma sztywno wyznaczonych godzin pracy, przez co często pracuje lub pozostaje w dyspozycji przez cały czas. Dom przestaje się kojarzyć z miejscem odpoczynku od obowiązków służbowych. Ponadto telepracownikom często brakuje kontaktu z innymi pracownikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Zaległości finansowe Polaków wynoszą już 77 mld złotych
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
02 września 2019

Zaległości finansowe Polaków wynoszą już 77 mld złotych

Promocja: „1000 złotych dla firmy” w PKO BP
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 listopada 2019

Promocja: „1000 złotych dla firmy” w PKO BP

Młodzi Polacy pozytywnie oceniają swoje finanse
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
22 lipca 2019

Młodzi Polacy pozytywnie oceniają swoje finanse

Najnowsze dane o kredytach frankowych – Portfel Frankowicza BIK
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
08 sierpnia 2019

Najnowsze dane o kredytach frankowych – Portfel Frankowicza BIK

Credit Agricole w Gnieźnie
Oddziały
author
Patryk Byczek
14 lipca 2019

Credit Agricole w Gnieźnie

PKO BP w Siedlcach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
25 września 2019

PKO BP w Siedlcach

Porównaj