Tesco likwiduje 32 sklepy w Polsce

Tesco likwiduje 32 sklepy w Polsce

author
Dominika Byczek
14 stycznia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

W ostatnich 20 tygodniach Tesco zmuszone było zamknąć 14 sklepów w naszym kraju. W najbliższym czasie znikną kolejne placówki. Tym razem podjęto decyzję o likwidacji aż 32 sklepów. Łącznie pracę stracić może nawet 1300 osób. Sprawdź lokalizacje zamykanych sklepów.

Sytuacja gospodarcza w Polsce w ostatnich miesiącach zdecydowanie nie sprzyjała sprzedaży w sklepach sieci Tesco. Tylko w naszym kraju miała miejsce taka sytuacja. We wszystkich innych państwach, w których Tesco ma swoje placówki, odnotowano wysoki wzrost sprzedaży.

"

Stale analizujemy nasze placówki i podejmujemy odpowiednie decyzje, gdy nie widzimy możliwości poprawy rentowności sklepów. To decyzje trudne, ale niezbędne w sytuacji, gdy straty generowane przez te sklepy wpływają negatywnie na poziom zyskowności całej firmy w Polsce

– wskazuje Martin Behan, który jest dyrektorem zarządzającym Tesco Polska. W naszym kraju aż 32 placówki uznano za na tyle nierentowne, że sieć nie podejmie już próby ich reaktywacji. Sklepy zostaną niebawem zlikwidowane.

LIKWIDACJA TESCO W POLSCE 2019 – LISTA MIAST

Miasta zostały podane w porządku alfabetycznym.

1. Bochnia, ul. Proszowska
2. Bytom, ul. Tarnogórska
3. Częstochowa, ul. Sabinowska
4. Dąbrowa, ul. Tarnowska Sucharskiego
5. Grudziądz, ul. Wyspiańskiego
6. Kluczbork, ul. Byczyńska
7. Kłodawa, ul. Gorzowska 700-lecia
8. Kolbuszowa, ul. Tarnobrzeska
9. Łapy, ul. Sikorskiego
10. Łódź, ul. Natalii
11. Maków Mazowiecki, ul. Pułaskiego
12. Ostrów Wielkopolski, ul. Majorka
13. Parczew, ul. Harcerska
14. Piła, ul. Wyspiańskiego
15. Pleszew, ul. Sienkiewicza
16. Polkowice, ul. Młyńska
17. Rawa Mazowiecka, ul. Konstytucji
18. Rawicz, ul. Kamińskiego
19. Ropczyce, ul. Grunwaldzka
20. Rumia, ul. Wybickiego
21. Skarżysko Kamienna, ul. Spółdzielcza
22. Skarżysko Kamienna, ul. Piłsudskiego
23. Skoczów, ul. Fabryczna
24. Świebodzice, ul. Wałbrzyska
25. Tczew, ul. Armii Krajowej
26. Toruń, ul. Wapienna
25. Turek, ul. Konińska
28. Warszawa, ul. Fieldorfa 37
29. Warszawa, ul. Sosnkowskiego
30. Wodzisław, ul. Śląski 26 Marca
31. Zgierz, ul. Łódzka
32. Żabno, ul. Tarnowska

Placówki zostaną zamknięte w najbliższym czasie – Tesco nie podaje jednak żadnej konkretnej daty likwidacji poszczególnych sklepów. Są jednak przesłanki wskazujące na to, że likwidacja zostanie przeprowadzona w dniach 1.02.2019 – 31.03.2019.

LIKWIDACJA TESCO A NIEDZIELE HANDLOWE

Szef Tesco Dave Lewis wyraźnie wskazał na to, że na drastyczny spadek sprzedaży w sklepach na terenie Polski miała wpływ regulacja dotycząca niedziel wolnych od handlu. To głównie to ograniczenie wywołało spadki sprzedaży w ubiegłym roku aż o 1,2%.

Sprawdź, które niedziele są handlowe w 2019 roku.

Tymczasem ogólnie w ubiegłym roku sieć Tesco odnotowała ogólny wzrost sprzedaży o 0,8%. Wyniki finansowe opublikowane przez Tesco PLC pokazują jasno, że sprzedaż w sklepach tej sieci wzrastała regularnie przez ostatnie 12 kwartałów.

Największy wzrost sprzedaży odnotowano w sklepach sieci Tesco w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Szczególnie dba się tam o jakość asortymentu. Co rusz dokonywane są zmiany w produktach oferowanych Klientom. Tesco dba także o wprowadzanie nowych marek na rynku tamtych krajów. W prawie wszystkich sklepach udało się na przykład wdrożyć markę “Exclusively at Tesco”.

Niewiele gorzej jest w innych krajach Europy Środkowej. Gdyby porównać miesiące z 2018 roku z tymi samymi miesiącami z 2019 roku i wykluczyć Polskę, okazałoby się, że sprzedaż wzrosła o ponad 1%.

Uwzględnienie naszego kraju w tych danych drastycznie zmienia obraz wyników finansowych Tesco. W trzecim kwartale Europa Środkowa odnotowała ogólny spadek sprzedaży w wysokości 3%. Likwidacja najbardziej nieopłacalnych sklepów w Polsce wydaje się jedynym rozwiązaniem, które choć trochę może poprawić tę sytuację.

"

To część planu zmniejszania kosztów operacyjnych i poprawy konkurencyjności i zyskowności polskiego biznesu

– wskazano w oficjalnym komunikacie firmy. Niestety likwidacja placówek skutkuje jednocześnie koniecznością zwolnienia prawie 1,5 tysiąca pracowników.

TESCO ZWOLNIENIA 2019

Masowe zwolnienia będą przeprowadzane już w tym roku. Pracodawca poinformował o tym fakcie związkowców 10 stycznia tego roku. Przyczyną zwolnień są oczywiście likwidacje placówek:

  • supermarketów Tesco,
  • sklepów typu Kompakt Hipermarket Tesco.

Poza tym zlikwidowane mają być także poszczególne stanowiska:

  • Asystent ds. Zapasów w formacie Hipermarket oraz Kompakt Hipermarket,
  • Doradca ds. Obsługi Klienta,
  • Asystent ds. Standardów Sklepowych,
  • Specjalista Zmiany Nocnej,
  • Asystent ds. Kontroli Rotacji Towaru,
  • Koordynator ds. Relacji ze Związkami Zawodowymi oraz w obszarze personalnym,
  • Asystent ds. Administracyjnych w formacie Supermarket.

Ostatecznie pracodawca przekazał związkom zawodowym, że w najbliższym czasie ze stanowisk podstawowych zostanie zwolnione maksymalnie 1125 osób, a pracę na stanowiskach sprawujących nadzór nad pracownikami straci maksymalnie 175 osób.

Zwolnienia grupowe będą przeprowadzane w terminie od 1 lutego 2019 roku do 31 marca 2019 roku. Pracownicy nie będą jednak zwalniani losowo. Pracodawca będzie brał pod uwagę następujące kryteria:

1. Sytuacja osobista danego pracownika.

2. Kwalifikacje zawodowe.

3. Kompetencje i umiejętności.

4. Dyspozycyjność.

5. Nienaganny przebieg zatrudnienia w ciągu ostatniego roku.

6. Praca zgodna z wartościami.

7. Indywidualne podejście do Klienta.

Wszystkim zwolnionym pracodawca postara się znaleźć możliwość podjęcia pracy na innym stanowisku albo w innych placówkach firmy. Dla wszystkich, którzy stracą pracę, przewidziane są odprawy pieniężne w wysokości takiej, jak została wskazana w umowie. Zwolnieni zostaną także otoczeni wsparciem doradców z centrum telefonicznego. Zostanie im także udzielone wsparcie w postaci spotkań informacyjno-doradczych oraz różnych pakietów.

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Lublińcu

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Lublińcu – zapoznaj się z godzinami otwarcia, danymi kontaktowymi i opiniami.

author
Aleksandra Gościnna
09 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Szanse na zwiększenie zysków dla polskich producentów żywności

Świat walczy z kryzysem gospodarczym. Nie bez szwanku pozostaje sektor produkcji żywności. Jednak według raportu przygotowanego dla Santander Bank Polska polscy producenci żywności mogą liczyć na zwiększenie zysków.

author
Aleksandra Gościnna
22 września 2020
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

ING Bank Śląski zdobył tytuł Poland’s Best Employers 2021

ING Bank Śląski poinformował w komunikacie prasowym o zajęciu pierwszego miejsca w konkursie Poland’s Best Employers 2021 w kategorii “Banki i usługi finansowe”. Zestawienie 300 Najlepszych Polskich Pracodawców po raz pierwszy sporządzili Forbes Polska i Statista. W rankingu znajduje się 300 firm działających w Polsce, których osiągnięcia w obszarze HR uhonorowano tytułem najlepszego pracodawcy.

author
Patryk Byczek
26 marca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

NOTUS Finanse – oddział w Legionowie

Szukasz danych oddziału NOTUS Finanse ulokowanego w Legionowie? Sprawdź poniższy artykuł.

author
Patryk Byczek
09 października 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

PZIP ostrzega przed szarą strefą pożyczek pod zastaw nieruchomości

W ostatnich miesiącach dyskurs medialny został zarzucony niepokojącymi doniesieniami na temat podmiotów oferujących niebezpieczne pożyczki pod zastaw nieruchomości. PZIP ostrzega przed tego typu produktami, jednocześnie przypominając, że firmy parapożyczkowe z szarej strefy rynkowej nie są tym samym, co legalnie działające instytucje pożyczkowe. 

author
Halszka Gronek
19 listopada 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Kogo banki uważają za konkurencję?

Już niebawem w życie wchodzi dyrektywa PSD2, która znacząco zmieni strukturę rynku finansowego na świecie. Firma doradcza KPMG we współpracy ze Związkiem Banków Polskich przygotowała raport, w którym pokazuje, kto jest i kto będzie największą konkurencją dla banków po wejściu dyrektywy w życie.

author
Dominika Byczek
12 marca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj