Ulga prorodzinna 2023 za 2022 rok – ile wynosi i komu przysługuje?

Ulga prorodzinna 2023 za 2022 rok – ile wynosi i komu przysługuje?

author
Dorota Grycko
26 listopada 2022
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Ulga prorodzinna, określana również jako ulga na dziecko, jest najczęściej wybieranym odliczeniem podatkowym w rozliczeniu PIT. Kto może odliczyć ulgę na dziecko w 2023 roku i na jakich zasadach?

Spis treści:

 1. Ulga prorodzinna - komu przysługuje i na jakich zasadach?
 2. Jaki dochód uprawnia do ulgi na dziecko?
 3. Ile wynosi ulga prorodzinna?
 4. Ulga prorodzinna - jakie dokumenty będą potrzebne?
 5. Jakie zeznanie należy złożyć?
 6. Ulga prorodzinna a świadczenie z programu „500 plus”
Zwiń spis treści

Ulga prorodzinna - komu przysługuje i na jakich zasadach?

Z ulgi prorodzinnej mogą skorzystać nie tylko rodzice, którzy sprawują władzę rodzicielską, ale również opiekunowi prawni (pod warunkiem, że małoletni z nimi zamieszkuje). Jeśli rodzic jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, nie będzie mógł skorzystać z tej metody wsparcia

Jakich dzieci dotyczy ulga prorodzinna?

 • niepełnoletnich,
 • otrzymujących zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
 • dzieci do ukończenia 25. rok życia, które nadal się uczą lub studiują – pamiętajmy jednak, że ich dochód nie może przekroczyć dwunastokrotności kwoty renty socjalnej (od marca tego roku wynosi 1338, 44 zł).

Jeśli chodzi o ulgę na dziecko, to dotyczy ona obojga rodziców, sami mogą zdecydować jak podzielą między siebie odliczaną kwotę. W przypadku kiedy rodzice lub opiekunowie prawni przebywają w separacji lub są po rozwodzie, ale zgodnie z rozstrzygnięciem sądu, wspólnie wykonują władzę rodzicielską, kwotę tę odliczają w równych częściach. W pozostałych sytuacjach, z ulgi korzysta podatnik, z którym mieszka dziecko.

Sprawdź: pożyczki na raty.

Jaki dochód uprawnia do ulgi na dziecko?

Z ulgi prorodzinnej może skorzystać podatnik, który:

 • Osiągnął dochody, które opodatkowane są według skali podatkowej,
 • Jego dochody nie przekroczyły w roku podatkowym:

W przypadku jednego dziecka:

112 000 zł w przypadku podatnika, który przez cały rok podatkowy, pozostawał w związku małżeńskim (jest to suma dochodów obu małżonków).
112 000 zł w przypadku podatnika, który samotnie wychowuje dziecko,
56 000 zł – limit ten dotyczy podatników, którzy przez cały rok lub jego część nie pozostawali w związku małżeńskim.

W przypadku wychowywania dwójki lub większej liczby dzieci, istnieje możliwość otrzymania ulgi prorodzinnej bez względu na wysokość uzyskanych przez niego dochodów.

Ile wynosi ulga prorodzinna?

Ulga przysługuje w wysokości:

 • na pierwsze dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na drugie dziecko – 92,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 1 112,04 zł),
 • na trzecie dziecko – 166,67 zł miesięcznie (co daje rocznie 2 000,04 zł),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko – 225,00zł (co daje rocznie 2 700,00 zł).

Jak można zauważyć, wysokość ulgi uzależniona jest od ilości dzieci, nad którymi rodzice sprawują władzę rodzicielską. Wysokość ulgi zawsze jest zsumowana, a więc rodzic wychowujący czwórkę dzieci, może odliczyć 577,01 złotych miesięcznie, co w skali roku daje kwotę 6924, 12 złotych. Należy jednak pamiętać, że ulga prorodzinna dotyczy wyłącznie tych dzieci, które kwalifikują się do uzyskania takiej pomocy finansowej.

Ulga prorodzinna - jakie dokumenty będą potrzebne?

Abyśmy mogli otrzymać ulgę na dziecko, musimy złożyć odpowiednie dokumenty i podać odpowiednie dane w zeznaniu podatkowych. Chodzi oczywiście o takie dane jak liczba dzieci, ich imiona i nazwiska, daty urodzenia oraz numery PESEL. Czasami mogą od nas wymagać złożenia również innych niezbędnych dokumentów.

Jakie dokumenty mogą okazać się potrzebne?

 • odpis aktu urodzenia dziecka,
 • zaświadczenie dotyczące uczęszczania pełnoletniego dziecka do szkoły lub uczelni,
 • zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka,
 • odpis orzeczenia sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowę zawartą między rodziną zastępczą a starostą.

Pamiętajmy, że tych dokumentów nie dołączamy do PIT, ale musimy je jednak przechowywać przez 5 lat od końca roku, w którym odliczaliśmy daną ulgę prorodzinną.

Jakie zeznanie należy złożyć?

Aby otrzymać ulgę na dziecko, należy złożyć właściwe zeznanie podatkowe – PIT-36 lub PIT-37 wraz z załącznikiem PIT/O. W załączniku obowiązkowo będziemy musieli podać numery PESEL każdego dziecka.

Jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem, składamy tylko jeden załącznik PIT/O. Można również zdecydować się na złożenie dwóch osobnych załącznik, aczkolwiek w takiej sytuacji musimy ustalić proporcję w podziału kwoty i je wpisać. Jeżeli odliczenia dokonuje tylko z jedno z nas, drugie nie dołącza PIT/O do swojego zeznania.

Ulga prorodzinna a świadczenie z programu „500 plus”

Pieniądze z programu 500+ (500 plus to rządowy program, który wszedł w życie 1 kwietnia 2016 roku i od tego czasu stanowi duże finansowe wsparcie wszystkich rodzin, które wychowują dzieci) są zwolnione z podatku PIT.

Sprawdź: pożyczki na 500+.

Warto wiedzieć, że podatkom nie podlegają również:

 • świadczenie rodzicielskie,
 • zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka,
 • zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów,
 • świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów,
 • zasiłki porodowe,
 • zasiłek macierzyński otrzymany na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
 • jednorazowe świadczenie o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem”,
 • jednorazowe zasiłki z tytułu urodzenia dziecka, wypłacane z funduszów związków zawodowych,
 • świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych: (zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego, świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy oraz świadczenie pielęgnacyjne).
author
Dorota Grycko
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Finanse i ekonomia – nowy przedmiot w szkole ?

Polacy nie mają odpowiedniej wiedzy ekonomicznej. Resort finansów chce wprowadzić do szkół nowy, obowiązkowy przedmiot - "finanse i ekonomia".

author
Aneta Jankowska
20 lutego 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Kredyt na wakacje 2016 – ranking

Lato rozpoczęło się już na dobre. Z tego okazji sprawdziliśmy, w którym banku otrzymamy najlepszy kredyt na wakacje. Wszystkie oferty dostępne są bez wychodzenia z domu.

author
Patryk Byczek
23 czerwca 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Provema Credit – opinie

Provema Credit to nowa firma oferująca pożyczki ratalne przez Internet. Maksymalna kwota to tylko 1500 zł, ale spłata zawsze rozłożona jest na 6 miesięcy. Prześwietlamy ofertę.

author
Dominika Byczek
26 października 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Profi Credit w Lubaniu

Profi Credit jest drugą najprężniej działającą firmą w Polsce. Firma w swojej ofercie posiada pożyczki pozabankowe do nawet 25 000 złotych. Poniższe dane dotyczą placówki w Lubaniu.

author
Dominika Byczek
03 czerwca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Koszty komornicze

Czynności komornicze nie są darmowe – za wszystko, co robi komornik, by ściągnąć należność z dłużnika, musi oczywiście zapłacić sam dłużnik. Pieniądze jednak nie trafiają do kieszeni komornika. Otrzymuje je Skarb Państwa. Za jakie czynności komornika trzeba zapłacić?

author
Kornel Siwiec
10 stycznia 2023
Prawnik, absolwent wydziału prawa na Uniwersytecie Gdańskim. Doświadczenie zawodowe zdobywał w trójmiejskich kancelariach prawnych. Ukończył Podyplomowe Studia Menedżerskie na UG oraz studia Lean Six Sigma Black Belt na Politechnice Gdańskiej.

Credit Agricole w Warszawie

Credit Agricole jest jednym z największych banków uniwersalnych w Polsce. Oddziały banku mieszczą się również w Warszawie – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówek.

author
Patryk Byczek
16 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj