Trzynasta emerytura to jedna z rządowych propozycji przygotowanych w ramach „Piątki Kaczyńskiego”. Już 1 maja tego roku emeryci mają otrzymać dodatkowe 1100 zł brutto. Wiele osób zastanawia się, czy trzynasta emerytura może być zajęta przez komornika. Minister Elżbieta Rafalska rozwiewa wszystkie wątpliwości.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 07.03.2019
Udostępnij:

Sama emerytura, podobnie jak wynagrodzenie z tytułu pracy, podlega zajęciu komorniczemu. Jako że trzynastka dla emerytów i rencistów z nazwy powiązana jest z tym świadczeniem, można byłoby pomyśleć, że również będzie objęta egzekucją komorniczą.

Minister Elżbieta Rafalska jednoznacznie zapewniła jednak, że środki trafią do wszystkich emerytów w całości – komornik nie będzie miał prawa zająć z nich nawet złotówki.

O tym, że środki będą chronione przed zajęciem komorniczym, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniła podczas konferencji prasowej.

"

Nie zdarzy się, że w wyniku świadczenia Emerytura Plus straci się inne świadczenie. Nie będzie ono też objęte egzekucją komorniczą

– powiedziała Elżbieta Rafalska.

Masz problemy z komornikiem? Sprawdź pożyczki bez BIK – najlepsze oferty dla osób zadłużonych, także w SKOKu.


1100 zł dla każdego 10 miliardów

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie, które będzie przyznawane każdemu emerytowi i renciście. Kwota trzynastki będzie taka sama jak kwota minimalnej emerytury, a więc w 2019 roku wyniesie 1100 zł brutto. Na rękę każdy otrzyma wypłatę w wysokości 888,25 zł.

Świadczenie otrzymają wszyscy emeryci i renciści – niezależnie od tego, jakiej wysokości świadczenie otrzymują i skąd je pobierają. Trzynastkę otrzymają świadczeniobiorcy otrzymujący pieniądze z ZUS i KRUS. Ministerstwo Obrony i Spraw Wewnętrznych zajmie się z kolei wypłatą dodatkowej emerytury dla wszystkich mundurowych.

Termin wypłaty trzynastej emerytury wyznaczono na 1 maja. Jest to jednak dzień ustawowo wolny od pracy, więc nie ma możliwości, żeby pieniądze trafiły do emerytów i rencistów właśnie w tym dniu. Najbliższym dniem roboczym, w którym mogą wpłynąć przelewy bankowe oraz kiedy mogą dojść pieniężne przekazy pocztowe, jest 2 maja, czyli majówkowy czwartek.

Waloryzacja emerytur 2019

Kwota trzynastej emerytury jest równa emeryturze minimalnej. Zgodnie z kwotową waloryzacją od 1 marca 2019 roku minimalna emerytura wynosi 1100 zł brutto. Dotychczas waloryzacje świadczeń dla emerytów przeprowadzano według wskaźnika procentowego, a w tym roku wyjątkowo ustalono, że każdy otrzyma podwyżkę o co najmniej 70 zł.

Gdyby waloryzację przeprowadzono procentowo, to na podwyżkę w takiej wysokości mogliby liczyć dopiero ci seniorzy, którzy otrzymują świadczenie w wysokości 2700 zł brutto.

Pomoc dla emerytów i rencistów

Rząd swoją decyzję o wprowadzeniu trzynastej emerytury motywuje chęcią niesienia pomocy emerytom i rencistom, którym często brakuje pieniędzy na podstawowe potrzeby. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej powiedział:

"

Emeryci są dla nas szczególną grupą. Od samego początku tworzymy różne rozwiązania, by ulżyć, czasami trudnej doli, emerytów.

Jednorazową wypłatę 1100 zł brutto ma otrzymać w sumie 9,72 mln osób, w tym:

  1. 6,94 mln emerytów,
  2. 2,62 mln rencistów,
  3. 282 000 rencistów socjalnych.

Koszt wypłaty jednorazowego świadczenia wyniesie 10,7 mld zł. Nie ma żadnego kryterium dochodowego ani innych kryteriów dyskwalifikujących. Co więcej – nie trzeba będzie nawet składać żadnego wniosku. Świadczenie otrzyma automatycznie każda osoba, która obecnie pobiera emeryturę lub rentę w dowolnej wysokości.

Emeryci są bardzo zadłużeni. Średni dług osoby starszej wynosi 12 300 zł. To jedenastokrotność emerytury minimalnej i siedmiokrotność średniej wypłaty emerytury. Krajowy Rejestr Długów wskazuje, że osoby starsze mają zaległości finansowe w wysokości 2,87 mld zł. Zadłużonych jest łącznie 233 tysiące seniorów.

Wielu osobom pieniądze z dodatkowej wypłaty emerytury mogłyby pomóc w spłacie długu. Ci seniorzy, którzy potrzebują gotówki na przykład na prezent dla wnuczka z okazji pierwszej komunii świętej, będą mogli uchronić się przed koniecznością skorzystania z pożyczki dla emerytów. Być może wypłata jednorazowego świadczenia wpłynie na zatrzymanie tempa wzrostu zadłużenia tej grupy społecznej. W ciągu ostatniego roku bowiem długi emerytów wzrosły bowiem aż o 40%.


Źródło:

https://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-rady-ministrow/prace-legislacyjne-rm-i/prace-legislacyjne-rady/wykaz-prac-legislacyjny/r65397902968271,Projekt-ustawy-o-jednorazowym-swiadczeniu-pienieznym-dla-emerytow-i-rencistow-w-.html

Komentarze (18)

Trzynastka jest wolna od zajęcia komorniczego, ale ZUS przesyła to jednym przelewem i system z automatu zabiera pieniądze. W tej sytuacji musicie JAK NAJSZYBCIEJ od zajęcia zgłosić się do Waszego komornika i poinformować o tym fakcie – ja mam napisać pismo o zwrot zajętości i zajęte pieniądze zostaną oddane 🙂

Barbara Tornak, 17 maja 2019 o 20:58

Totalne kłamstwo ze specjalnym oznakowaniem „trzynastki” ponieważ ZUS przekazał to jednym przelewem bankowym i PKO BP zablokowało te środki. Kolejne nabijanie w butelkę emerytów.

Iwona Ławińska, 17 maja 2019 o 12:18

Mnie też PKO BP zablokowało 13 emeryturę ponieważ ZUS przesłał to jednym przelewem i system nie wyłapał specjalnego oznaczenia.

Witam dostalam dziś pr,ale z zusu i 13 pensje i zablokowana do komornika przez credit agricole jak mi nie odblokuj w ciągu 24 godzin to muszę do komornika się zgłosić to ile takich osób będzie ze po komornikach trzeba będzie latać i pisma pisać żeby nam oddał 13 pensje przecież w przelewie jest ze 1100 zlotych to czemu banki robią blokady skoro prezydent powiedział że nim nie ma nam prawa zabrać pieniędzy A teraz co mamy latać od banku do komornika i prosić się o nasze pieniądze.

A jednak komornik zajął pieniądze z 13-stki 🙂

To się zgłoś do komornika jeżeli faktycznie zajął lub do banku.Świadczenie jest oznakowane wiec nie powinien zająć.Jak zajął rusz dupę i się z nim skontaktuj.Chyba że jestej Hejterem lub tym podobną osobą i robisz chory zamęt ludziom w głowie

Komornik zajął 13 emeryturę mojego ojca. Podobno ma do tego prawo

13 emrytura została zablokowana przez bank Alior dlaczego skoro nie podlega egzekucji komorniczej bank twierdzi że nic mu nie wiadomo o wypłacie 13 emrytury bez zajęcia.

Zgodnie z ustawą, ZUS nie będzie mógł dokonywać potrąceń z trzynastki. ŒŚwiadczenie jest bezpieczne zwłaszcza wtedy, gdy listonosz wypłaci je nam do ręki. Jeœśli wpłynie na konto, mogą być problemy. Co prawda ZUS i Krajowa Rada Komornicza uzgodniły, że trzynastki – zanim zostaną przelane na konta – zostaną w specjalny sposób oznakowane, więc bank nie powinien ich blokować. Nie wiadomo jednak, jak zareagują poszczególne systemy bankowe.

– Jeżeli bank mimo wszystko potrąci trzynastkę, powstanie problem, bo komornik otrzymuje zajęte kwoty, ale nie wie, z jakiego tytułu. Emeryt musi się wtedy zwrócić do komornika i wykazać, że została mu potrącona kwota, która jest objęta zwolnieniem. Uwaga! Kluczowy jest czas, bo komornik ma 4 dni na zaksięgowanie œśrodków. Jeżeli w tym czasie otrzyma taką informację, dokona zwrotu – – zapewnia Sławomir Szynalik, przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Krakowie.

Właśnie, co z faktem jeżeli komornik jednak zajął 13 emeryturę

Kłamstwo mojej mamie komornik zaje….. całą 13 emeryturę

Do Pani Elżbiety Maslankowskiej
Źle pani wyliczyła , taka jest prawda , że wychodzi 888,25 . Nie mozna dwa razy liczyc ulgi podatkowej . Podatku wynosi 113 a ubezp. zdr. 99 , w tym odliczone zostało ubezp. zdrowotne w wysokości 7,75% , czyli 85,25 , czyli 1100 – 99 – 112,75 ( podatek do US wynosi w pełnych zł. 113 , czyli na rękę 888,25

Dorota Żabińska, 10 kwietnia 2019 o 14:49

mam przyznaną rentę rolniczą w związku z zadłużeniem w KRUS kwotę540.34zł to jest cała renta KRUS zabiera mi w całości czy 13 rentę też mi mają prawo zabrać?

I tak naprawdę to się seniorów pieniądze należą a nie kurwa nierobom którzy klepia dzieci i potem zap te pieniądze piją ja musiałam wychować syna bez 500+ bez rodzinnego bo przekraczałam kryterium bo żeby niczego mu nie brakowało to ja wyjechałam do Holandii a z synem była babcia, niech emeryci i renciści dostaną a te młode fladry do pracy

Za Platformę Obywatelską otrzymywałem od komornika 250-300 z. za PiS otrzymuję 40 zł miesięcznie a dług to 90 tyś zł. nie jestem polityczny ale Brać Emeryci Kredyty I pożyczki

Elżbieta Maslankowska, 15 marca 2019 o 07:18

Mi wychodzi nie 888 tylko 935 a to dlatego że podatek wyniesie 66 zł + 99 zdrowotna chyba że ja nie potrafię liczyć

Iwona Ławińska, 13 marca 2019 o 17:44

Jeżeli emerytura wpływa na konto i zostanie przekroczona kwota wolna od zajęcia czyli 1687,50 to komornik zabierze resztę.

ewa krakowska, 11 marca 2019 o 15:37

Bzdury opowiadają ze po 70 zl będziemy mieli podwyżki emerytury ,ja dostałam 12 zl ,ZENADA ,JA OD DZISIAJ TEZ NIGDY PRAWDY NIE POWIEM ,TAK MNIE UCZY ZYCIE [CHODZI MI PRAWDE W URZEDACH ]