Czy komornik może zająć trzynastą emeryturę?

Czy komornik może zająć trzynastą emeryturę?

author
Dominika Sobieraj
07 lutego 2022

Trzynasta emerytura to jedna z rządowych propozycji przygotowanych w ramach “Piątki Kaczyńskiego”. Już 1 maja tego roku emeryci mają otrzymać dodatkowe 1100 zł brutto. Wiele osób zastanawia się, czy trzynasta emerytura może być zajęta przez komornika. Minister Elżbieta Rafalska rozwiewa wszystkie wątpliwości.

Sama emerytura, podobnie jak wynagrodzenie z tytułu pracy, podlega zajęciu komorniczemu. Jako że trzynastka dla emerytów i rencistów z nazwy powiązana jest z tym świadczeniem, można byłoby pomyśleć, że również będzie objęta egzekucją komorniczą.

Trzynasta emerytura a komornik

Minister Elżbieta Rafalska jednoznacznie zapewniła jednak, że środki trafią do wszystkich emerytów w całości – komornik nie będzie miał prawa zająć z nich nawet złotówki.

Czy komornik zajmie trzynastą emeryturę?

przy egzekucji niezwiązanej z zaległościami alimentacyjnymi

NIE

przy egzekucji alimentacyjnej

NIE

O tym, że środki będą chronione przed zajęciem komorniczym, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniła podczas konferencji prasowej.

Nie zdarzy się, że w wyniku świadczenia Emerytura Plus straci się inne świadczenie. Nie będzie ono też objęte egzekucją komorniczą

– powiedziała Elżbieta Rafalska.

Trzynastka – świadczenie dla emerytów

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie, które będzie przyznawane każdemu emerytowi i renciście. Kwota trzynastki będzie taka sama jak kwota minimalnej emerytury, a więc w 2019 roku wyniesie 1100 zł brutto. Na rękę każdy otrzyma wypłatę w wysokości 888,25 zł.

Świadczenie otrzymają wszyscy emeryci i renciści – niezależnie od tego, jakiej wysokości świadczenie otrzymują i skąd je pobierają. Trzynastkę otrzymają świadczeniobiorcy otrzymujący pieniądze z ZUS i KRUS. Ministerstwo Obrony i Spraw Wewnętrznych zajmie się z kolei wypłatą dodatkowej emerytury dla wszystkich mundurowych.

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Emeryci są bardzo zadłużeni

Średni dług osoby starszej wynosi 12 300 zł. To jedenastokrotność emerytury minimalnej i siedmiokrotność średniej wypłaty emerytury. Krajowy Rejestr Długów wskazuje, że osoby starsze mają zaległości finansowe w wysokości 2,87 mld zł. Zadłużonych jest łącznie 233 tysiące seniorów.

Wielu osobom pieniądze z dodatkowej wypłaty emerytury mogłyby pomóc w spłacie długu. Ci seniorzy, którzy potrzebują gotówki na przykład na prezent dla wnuczka z okazji pierwszej komunii świętej, będą mogli uchronić się przed koniecznością skorzystania z pożyczki dla emerytów. Być może wypłata jednorazowego świadczenia wpłynie na zatrzymanie tempa wzrostu zadłużenia tej grupy społecznej. W ciągu ostatniego roku bowiem długi emerytów wzrosły bowiem aż o 40%.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Przestrzegam wszystkich przed kartami kredytowymi w ING Banku. Zastanówcie się dobrze zanim podpiszecie umowę i dobrze ją przeczytajcie. Mój ojciec niestety został okradziony przez kieszkonkowców. Poza dokumentami ukradli mu kartę kredytową ING Banku z której wypłacił środki nie znając kodu pin. Oczywiście sprawa została zgłoszona na policję która szybko umorzyła śledztwo. Również bank został powiadomiony telefonicznie aby zablokować kartę. Bank szybko skierował sprawę do działu windykacji a następnie bardzo szybko do sądu o nadanie egzekucji komorniczej. Bank zrobił z ojca złodzieja ponieważ mimo wysyłania reklamacji i odwołań zanim odpisał na reklamację to wysyłał pisma do sądu nie wierząc ojcu. Ojciec przerwał egzekucję odwołując się do sądu w ciągu 7 dni od otrzymania pisma komorniczego. Oczywiście konta też zostały zablokowane. Ojciec wygrał sprawę w sądzie. Bank nie odpuszczał odwołując się trzykrotnie. Sąd powołał biegłego z zapytaniem czy możliwe jest wpłacenie środków bez kodu pin. Biegły się wypowiedział że istnieje taka możliwość. Sąd również w uzasadnieniu wyroku powiedział że mój ojciec zrobił wszystko aby zapobiec utracie środków i aby złapali zlodzieji i żeby jak najszybciej bank zablokował kartę. Dodatkowo sąd w uzasadnieniu powiedział bardzo istotne zdanie, że mój ojciec podpisał NIEKORZYSTNĄ UMOWĘ z tym bankiem dla siebie. Dziwne że komisja nadzoru finansowego, prawo bankowe dopuszcza zapisy, że klient ING banku musi zapłacić około 150euro jeśli sprawa trafi do sądu oraz ogólnie bardzo wysokie stawki za windykację itp. oraz oprocentowania. Brzmi to jak jakaś umowa parabankowa,a nie bankowa. Bank nawet nie przeprosił ojca za swoje zachowanie. Sprawa ciągnęła się prawie dwa lata. Więc zastanówcie się dobrze zanim podpiszecie umowę.

Krysia

Trzynastka jest wolna od zajęcia komorniczego, ale ZUS przesyła to jednym przelewem i system z automatu zabiera pieniądze. W tej sytuacji musicie JAK NAJSZYBCIEJ od zajęcia zgłosić się do Waszego komornika i poinformować o tym fakcie - ja mam napisać pismo o zwrot zajętości i zajęte pieniądze zostaną oddane :)

Barbara Tornak

Totalne kłamstwo ze specjalnym oznakowaniem "trzynastki" ponieważ ZUS przekazał to jednym przelewem bankowym i PKO BP zablokowało te środki. Kolejne nabijanie w butelkę emerytów.

Iwona Ławińska

Mnie też PKO BP zablokowało 13 emeryturę ponieważ ZUS przesłał to jednym przelewem i system nie wyłapał specjalnego oznaczenia.

Marzena

Witam dostalam dziś pr,ale z zusu i 13 pensje i zablokowana do komornika przez credit agricole jak mi nie odblokuj w ciągu 24 godzin to muszę do komornika się zgłosić to ile takich osób będzie ze po komornikach trzeba będzie latać i pisma pisać żeby nam oddał 13 pensje przecież w przelewie jest ze 1100 zlotych to czemu banki robią blokady skoro prezydent powiedział że nim nie ma nam prawa zabrać pieniędzy A teraz co mamy latać od banku do komornika i prosić się o nasze pieniądze.

Podobne artykuły

Ranking chwilówek – maj 2020
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 maja 2020

Ranking chwilówek – maj 2020

Deutsche Bank w Gorzowie Wielkopolskim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
27 listopada 2017

Deutsche Bank w Gorzowie Wielkopolskim

mBank placówki w Olkuszu
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
04 lutego 2019

mBank placówki w Olkuszu

Kłopoty firm pożyczkowych w Wielkiej Brytanii
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
15 września 2018

Kłopoty firm pożyczkowych w Wielkiej Brytanii

Komornik Sądowy Ewa Hejniak-Misiorek
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
11 listopada 2015

Komornik Sądowy Ewa Hejniak-Misiorek

Ministerstwo Rozwoju o dobrych wynikach przedsiębiorstw w 2019 roku
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
02 stycznia 2020

Ministerstwo Rozwoju o dobrych wynikach przedsiębiorstw w 2019 roku