Trzynasta emerytura to jedna z rządowych propozycji przygotowanych w ramach „Piątki Kaczyńskiego”. Już 1 maja tego roku emeryci mają otrzymać dodatkowe 1100 zł brutto. Wiele osób zastanawia się, czy trzynasta emerytura może być zajęta przez komornika. Minister Elżbieta Rafalska rozwiewa wszystkie wątpliwości.

Autor: Dominika Sobieraj
Dodano: 07.03.2019
Udostępnij:

Sama emerytura, podobnie jak wynagrodzenie z tytułu pracy, podlega zajęciu komorniczemu. Jako że trzynastka dla emerytów i rencistów z nazwy powiązana jest z tym świadczeniem, można byłoby pomyśleć, że również będzie objęta egzekucją komorniczą.

Minister Elżbieta Rafalska jednoznacznie zapewniła jednak, że środki trafią do wszystkich emerytów w całości – komornik nie będzie miał prawa zająć z nich nawet złotówki.

O tym, że środki będą chronione przed zajęciem komorniczym, minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapewniła podczas konferencji prasowej.

"

Nie zdarzy się, że w wyniku świadczenia Emerytura Plus straci się inne świadczenie. Nie będzie ono też objęte egzekucją komorniczą

– powiedziała Elżbieta Rafalska.

1100 zł dla każdego 10 miliardów

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie, które będzie przyznawane każdemu emerytowi i renciście. Kwota trzynastki będzie taka sama jak kwota minimalnej emerytury, a więc w 2019 roku wyniesie 1100 zł brutto. Na rękę każdy otrzyma wypłatę w wysokości 888,25 zł.

Świadczenie otrzymają wszyscy emeryci i renciści – niezależnie od tego, jakiej wysokości świadczenie otrzymują i skąd je pobierają. Trzynastkę otrzymają świadczeniobiorcy otrzymujący pieniądze z ZUS i KRUS. Ministerstwo Obrony i Spraw Wewnętrznych zajmie się z kolei wypłatą dodatkowej emerytury dla wszystkich mundurowych.

Termin wypłaty trzynastej emerytury wyznaczono na 1 maja. Jest to jednak dzień ustawowo wolny od pracy, więc nie ma możliwości, żeby pieniądze trafiły do emerytów i rencistów właśnie w tym dniu. Najbliższym dniem roboczym, w którym mogą wpłynąć przelewy bankowe oraz kiedy mogą dojść pieniężne przekazy pocztowe, jest 2 maja, czyli majówkowy czwartek.

Waloryzacja emerytur 2019

Kwota trzynastej emerytury jest równa emeryturze minimalnej. Zgodnie z kwotową waloryzacją od 1 marca 2019 roku minimalna emerytura wynosi 1100 zł brutto. Dotychczas waloryzacje świadczeń dla emerytów przeprowadzano według wskaźnika procentowego, a w tym roku wyjątkowo ustalono, że każdy otrzyma podwyżkę o co najmniej 70 zł.

Gdyby waloryzację przeprowadzono procentowo, to na podwyżkę w takiej wysokości mogliby liczyć dopiero ci seniorzy, którzy otrzymują świadczenie w wysokości 2700 zł brutto.

Pomoc dla emerytów i rencistów

Rząd swoją decyzję o wprowadzeniu trzynastej emerytury motywuje chęcią niesienia pomocy emerytom i rencistom, którym często brakuje pieniędzy na podstawowe potrzeby. Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej powiedział:

"

Emeryci są dla nas szczególną grupą. Od samego początku tworzymy różne rozwiązania, by ulżyć, czasami trudnej doli, emerytów.

Jednorazową wypłatę 1100 zł brutto ma otrzymać w sumie 9,72 mln osób, w tym:

  1. 6,94 mln emerytów,
  2. 2,62 mln rencistów,
  3. 282 000 rencistów socjalnych.

Koszt wypłaty jednorazowego świadczenia wyniesie 10,7 mld zł. Nie ma żadnego kryterium dochodowego ani innych kryteriów dyskwalifikujących. Co więcej – nie trzeba będzie nawet składać żadnego wniosku. Świadczenie otrzyma automatycznie każda osoba, która obecnie pobiera emeryturę lub rentę w dowolnej wysokości.

Emeryci są bardzo zadłużeni. Średni dług osoby starszej wynosi 12 300 zł. To jedenastokrotność emerytury minimalnej i siedmiokrotność średniej wypłaty emerytury. Krajowy Rejestr Długów wskazuje, że osoby starsze mają zaległości finansowe w wysokości 2,87 mld zł. Zadłużonych jest łącznie 233 tysiące seniorów.

Wielu osobom pieniądze z dodatkowej wypłaty emerytury mogłyby pomóc w spłacie długu. Ci seniorzy, którzy potrzebują gotówki na przykład na prezent dla wnuczka z okazji pierwszej komunii świętej, będą mogli uchronić się przed koniecznością skorzystania z pożyczki dla emerytów. Być może wypłata jednorazowego świadczenia wpłynie na zatrzymanie tempa wzrostu zadłużenia tej grupy społecznej. W ciągu ostatniego roku bowiem długi emerytów wzrosły bowiem aż o 40%.


Źródło:

https://bip.kprm.gov.pl/kpr/bip-rady-ministrow/prace-legislacyjne-rm-i/prace-legislacyjne-rady/wykaz-prac-legislacyjny/r65397902968271,Projekt-ustawy-o-jednorazowym-swiadczeniu-pienieznym-dla-emerytow-i-rencistow-w-.html

Komentarze (3)
Elżbieta Maslankowska, 15 marca 2019 o 07:18

Mi wychodzi nie 888 tylko 935 a to dlatego że podatek wyniesie 66 zł + 99 zdrowotna chyba że ja nie potrafię liczyć

Iwona Ławińska, 13 marca 2019 o 17:44

Jeżeli emerytura wpływa na konto i zostanie przekroczona kwota wolna od zajęcia czyli 1687,50 to komornik zabierze resztę.

ewa krakowska, 11 marca 2019 o 15:37

Bzdury opowiadają ze po 70 zl będziemy mieli podwyżki emerytury ,ja dostałam 12 zl ,ZENADA ,JA OD DZISIAJ TEZ NIGDY PRAWDY NIE POWIEM ,TAK MNIE UCZY ZYCIE [CHODZI MI PRAWDE W URZEDACH ]