Czy komornik może zająć trzynastą emeryturę?
Czy komornik może zająć trzynastą emeryturę

Czy komornik może zająć trzynastą emeryturę?

author
Dominika Sobieraj
08 stycznia 2022

Emeryci i renciści od kilku już lat raz w roku otrzymują dodatkową, trzynastą emeryturę. Czy komornik może zainteresować się tym świadczeniem? Sprawdzamy, czy komornik może dokonać potrąceń z trzynastej emerytury.

Sama emerytura, podobnie jak wynagrodzenie z tytułu pracy, podlega zajęciu komorniczemu. Chroniona przed zajęciem jest tylko minimalna emerytura. Natomiast trzynastka dla emerytów i rencistów z nazwy podobna jest do świadczenia emerytalnego, więc można byłoby pomyśleć, że również będzie objęta egzekucją komorniczą.

Trzynasta emerytura a komornik

Zgodnie z ustawą o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów komornik nie może dokonać potrąceń i egzekucji z „trzynastki”. Żaden organ egzekucyjny nie ma prawa ich zająć. Wszystkie środki z trzynastej emerytury trafią więc do emerytów w całości, bez potrąceń – komornik nie ma prawa zająć z nich nawet złotówki.

Czy komornik zajmie trzynastą emeryturę?

przy egzekucji niezwiązanej z zaległościami alimentacyjnymi

NIE

przy egzekucji alimentacyjnej

NIE

Trzynastka – świadczenie dla emerytów

Trzynasta emerytura to jednorazowe świadczenie, które będzie przyznawane każdemu emerytowi i renciście. Kwota trzynastki będzie taka sama jak kwota minimalnej emerytury.

Świadczenie otrzymają osoby, które mają ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy i rent szkoleniowych, wypadkowych, renty rodzinnej, socjalnej, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego czy świadczeń i zasiłków przedemerytalnych. Świadczenie otrzymają zatem wszyscy emeryci i renciści.

Sprawdź najlepsze oferty:

Kredyty oddłużeniowe – nawet do 200 000 zł

Kredyty dla zadłużonych – bez wychodzenia z domu

Pożyczki bez baz – do 50 000 zł online

Trzynasta emerytura wypłacana jest w ten sam sposób, jak tradycyjne świadczenie emerytalne. Jeżeli normalnie otrzymujemy pieniądze w gotówce przez pocztę, tak samo dostaniemy także trzynastkę. Jeżeli natomiast wypłata emerytury wpływa na nasze konto bankowe, trzynastka też będzie wypłacona na konto.

Co, jeżeli komornik mimo wszystko zajmie trzynastkę?

Ogromna liczba komentarzy pod tym wpisem oraz liczba wysyłanych do nas wiadomości pokazuje, że w praktyce jednak jest możliwe zajęcie trzynastki przez komornika. Oczywiście komornik ma zakaz potrąceń tego typu środków i po prostu zgodnie z prawem nie może zajmować trzynastki, ale jeżeli już tak się stanie i rzeczywiście spotkamy się z zajęciem komorniczym tego świadczenia, musimy niezwłocznie złożyć skargę na czynności komornika. Efektem pozytywnego rozpatrzenia skargi będzie natychmiastowy zwrot środków z trzynastki.

Emeryci są bardzo zadłużeni

Średni dług osoby starszej wynosi 12 300 zł. To jedenastokrotność emerytury minimalnej i siedmiokrotność średniej wypłaty emerytury. Krajowy Rejestr Długów wskazuje, że osoby starsze mają zaległości finansowe w wysokości 2,87 mld zł. Zadłużonych jest łącznie 233 tysiące seniorów.

Wielu osobom pieniądze z dodatkowej wypłaty emerytury mogłyby pomóc w spłacie długu. Ci seniorzy, którzy potrzebują gotówki na przykład na prezent dla wnuczka z okazji pierwszej komunii świętej, będą mogli uchronić się przed koniecznością skorzystania z pożyczki dla emerytów. Być może wypłata jednorazowego świadczenia wpłynie na zatrzymanie tempa wzrostu zadłużenia tej grupy społecznej. W ciągu ostatniego roku bowiem długi emerytów wzrosły bowiem aż o 40%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2020-04-21 18:29:26

Przestrzegam wszystkich przed kartami kredytowymi w ING Banku. Zastanówcie się dobrze zanim podpiszecie umowę i dobrze ją przeczytajcie. Mój ojciec niestety został okradziony przez kieszkonkowców. Poza dokumentami ukradli mu kartę kredytową ING Banku z której wypłacił środki nie znając kodu pin. Oczywiście sprawa została zgłoszona na policję która szybko umorzyła śledztwo. Również bank został powiadomiony telefonicznie aby zablokować kartę. Bank szybko skierował sprawę do działu windykacji a następnie bardzo szybko do sądu o nadanie egzekucji komorniczej. Bank zrobił z ojca złodzieja ponieważ mimo wysyłania reklamacji i odwołań zanim odpisał na reklamację to wysyłał pisma do sądu nie wierząc ojcu. Ojciec przerwał egzekucję odwołując się do sądu w ciągu 7 dni od otrzymania pisma komorniczego. Oczywiście konta też zostały zablokowane. Ojciec wygrał sprawę w sądzie. Bank nie odpuszczał odwołując się trzykrotnie. Sąd powołał biegłego z zapytaniem czy możliwe jest wpłacenie środków bez kodu pin. Biegły się wypowiedział że istnieje taka możliwość. Sąd również w uzasadnieniu wyroku powiedział że mój ojciec zrobił wszystko aby zapobiec utracie środków i aby złapali zlodzieji i żeby jak najszybciej bank zablokował kartę. Dodatkowo sąd w uzasadnieniu powiedział bardzo istotne zdanie, że mój ojciec podpisał NIEKORZYSTNĄ UMOWĘ z tym bankiem dla siebie. Dziwne że komisja nadzoru finansowego, prawo bankowe dopuszcza zapisy, że klient ING banku musi zapłacić około 150euro jeśli sprawa trafi do sądu oraz ogólnie bardzo wysokie stawki za windykację itp. oraz oprocentowania. Brzmi to jak jakaś umowa parabankowa,a nie bankowa. Bank nawet nie przeprosił ojca za swoje zachowanie. Sprawa ciągnęła się prawie dwa lata. Więc zastanówcie się dobrze zanim podpiszecie umowę.

Krysia
Krysia
2019-05-21 09:45:29

Trzynastka jest wolna od zajęcia komorniczego, ale ZUS przesyła to jednym przelewem i system z automatu zabiera pieniądze. W tej sytuacji musicie JAK NAJSZYBCIEJ od zajęcia zgłosić się do Waszego komornika i poinformować o tym fakcie - ja mam napisać pismo o zwrot zajętości i zajęte pieniądze zostaną oddane :)

Barbara Tornak
Barbara Tornak
2019-05-17 20:58:59

Totalne kłamstwo ze specjalnym oznakowaniem "trzynastki" ponieważ ZUS przekazał to jednym przelewem bankowym i PKO BP zablokowało te środki. Kolejne nabijanie w butelkę emerytów.

Iwona Ławińska
Iwona Ławińska
2019-05-17 12:18:40

Mnie też PKO BP zablokowało 13 emeryturę ponieważ ZUS przesłał to jednym przelewem i system nie wyłapał specjalnego oznaczenia.

Podobne artykuły

Dni wolne od pracy w 2017
Wpisy
author
Aneta Jankowska
27 grudnia 2016

Dni wolne od pracy w 2017

Kredyt z opóźnieniami w BIK
Kredyty
author
Dominika Sobieraj
19 grudnia 2022

Kredyt z opóźnieniami w BIK

Kredyt gotówkowy Sławno
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
10 stycznia 2020

Kredyt gotówkowy Sławno

Promocja: Zniżka 20% na bilet lotniczy w Wizz Air
Aktualności
author
Patryk Byczek
04 października 2018

Promocja: Zniżka 20% na bilet lotniczy w Wizz Air

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce ?
Wpisy
author
Aneta Jankowska
06 czerwca 2018

Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce ?

Biuro paszportowe w Poznaniu
Biura paszportowe
author
Patryk Byczek
13 lipca 2022

Biuro paszportowe w Poznaniu

Porównaj