W I połowie roku upadło 282 polskich firm

W I połowie roku upadło 282 polskich firm

author
Halszka Gronek
23 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku upadłość ogłosiło aż 282 polskich firm. Niestety w większości przypadków ten smutny los przedsiębiorstw można było przewidzieć, a co gorsza – spróbować mu zapobiec. Według danych KRD BIG S.A. na rok przed ogłoszeniem upadłości w bazach dłużników znajdowało się aż 28% przyszłych bankrutów.

Jak wynika z najnowszego komunikatu opublikowanego przez Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., od stycznia do czerwca 2019 roku sądy polskie przyjęły wnioski o upadłość obejmującą likwidację majątku aż 282 przedsiębiorstw. Porównanie nazw firm-bankrutów z ogólnokrajowymi listami dłużników wskazuje, iż co drugie przedsiębiorstwo, wobec którego ogłoszono upadłość w I połowie br.,  już wcześniej sygnalizowało problemy finansowe. 

Pierwsze oznaki przyszłej niewypłacalności polskich firm-bankrutów można było dostrzec już na rok przed ogłoszeniem upadłości. W rejestrze nieterminowych płatników prowadzonym przez KRD BIG S.A. widniało wówczas 28% obecnie upadłych firm. Dane na sześć miesięcy później wskazywały odsetek bankrutów na poziomie 35,1%. Natomiast już na trzy miesiące przed ogłoszeniem decyzji o upadłości w bazach KRD widniało blisko 42,5% zadłużonych firm.

"

Zestawienie o zadłużonych firmach notowanych w rejestrze przed ogłoszeniem upadłości publikujemy cyklicznie, ponieważ na bieżąco analizujemy dane o upadłościach firm. I wciąż dostrzegamy pewną tendencję, by nie powiedzieć prawidłowość: z każdym miesiącem w KRD przybywa firm, które nieuchronnie zmierzają do bankructwa, a wraz ze wzrostem liczby zadłużonych firm, przybywa też wierzycieli.

– tłumaczy Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A.


Sprawdź, ile wyniosą składki ZUS dla firm na 2020 rok.

Wierzyciele winni cudzych długów?

Zestawienie danych Krajowego rejestru Długów wskazuje, iż liczba wierzycieli starających się o odzyskanie należności od nieterminowych przedsiębiorstw rośnie znacznie szybciej od liczby dłużników. Oznacza to, że spośród firm, które już raz zyskały status dłużnika, zdecydowana większość jedynie pogarsza swoją sytuację i wpada w coraz to kolejne zobowiązania. Tylko w minionym półroczu na każdą jedną zadłużoną firmę przypadało ponad trzech wierzycieli. Poszkodowani kontrahenci nie doczekali się zwroty łącznie aż 17,2 milionów złotych.

Na liście wierzycieli firm, które wpisane zostały do bazy dłużników, a po mniej niż roku ogłosiły upadłość, znajdują się podmioty niemal z każdego sektora gospodarki. W gronie tym najwięcej odnaleźć można banków i firm leasingowych. To właśnie wobec tych instytucji zlikwidowane już przedsiębiorstwa winne były oddania aż 6,4 mln zł. Po bankach i firmach leasingowych najliczniej o swoje pieniądze upominały się gminy i sądy (łączna wierzytelność w kwocie 1,3 mln zł). Poza tym wierzycielami byli m.in. budowlańcy, dostawcy sieci i mediów, a także ubezpieczalnie.

"

Spora część wierzycieli ma do odzyskania od bankrutów pokaźne sumy pieniędzy. Niestety trochę na własne życzenie. Najpierw zawierają ryzykowne transakcje z kontrahentami, nie weryfikując ich rzetelności płatniczej, później nie windykują profesjonalnie należności, bo obawiają się, że stracą kontrakt. Niestety, sama wiara w uczciwość kontrahentów, niepoparta żadnymi faktami, to prosta droga do tego, by pójść na dno razem z dłużnikiem. Warto, by firmy o tym wiedziały.

– zauważa Jakub Kostecki, prezes Zarządu firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso.

To nie jest dobry czas dla sektora handlu

Porównując firmy upadłe w minionym półroczu pod względem branży, jaką reprezentowały, bez trudu zauważyć można, iż najwięcej postępowań upadłościowych dotyczyło podmiotów prowadzących działalność handlową (25,57% wszystkich bankrutów). Wyniki te nie powinny dziwić, wszak na listach dłużników Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej od dłuższego czasu najwięcej odnaleźć można właśnie firm z sektora handlu. Branża ta wygrywa nie tylko w obszarze liczby dłużników, lecz także liczby przeterminowanych zobowiązań oraz łącznej wartości zadłużenia.

Na kolejnych miejscach pod względem udziału branży w ogóle bankrutów nastąpiło swoiste przetasowanie. Pod względem łącznej kwoty zadłużenia odnotowanego w Krajowym Rejestrze Długów sektor transportu (3,1 mln zł) wyprzedził firmy produkcyjne (2,1 mln zł) oraz budowlane (1,9 mln zł). Jednak patrząc przez pryzmat liczby dłużników oraz liczby przeterminowanych obowiązań drugie i trzecie miejsce należą odpowiednio do producentów i firm budowlanych.

Na koniec warto także dodać, iż na polskim rynku utrzymuje się niekorzystny trend dużej liczby bankructw wśród jednoosobowych działalności gospodarczych. Mimo że najwięcej postępowań upadłościowych w pierwszej połowie roku dotyczyło spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, już co czwarty przypadek bezpośrednio wiązał się z „jednoosobówkami”. Trudno się dziwić takiemu stanowi rzeczy – koszty utrzymania działalności rosną w zastraszającym tempie, a samozatrudnieni muszą stawiać czoła coraz to bardziej restrykcyjnym wymogom prawnym i urzędowym.


Źródła:
https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2019/Upadlosci-firm—co-druga-sygnalizowala-wczesniej-problemy

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „ Voucher na 300 zł do Biedronki z kartą Citi Simplicity” w Citi Handlowym

W Citibanku trwa promocja, w której w zamian za założenie karty kredytowej i spełnienie bardzo prostych warunków, Klienci mogą zgarnąć voucher o wartości 300 złotych do sieci sklepów Biedronka. Promocja trwa do 5 kwietnia 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
16 stycznia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Promocja: „Promocja dla przedsiębiorców” w Santander Bank Polska

Santander Bank Polska wystartował z bardzo korzystną promocją Konta Firmowego Godnego Polecenia. Klienci w zamian za otworzenie rachunku mogą zgarnąć moneyback na maksymalną kwotę 900 złotych. Dodatkowo korzystanie z konta przez pierwsze dwa lata jest całkowicie darmowe. Promocja trwa do 31 lipca 2019 roku.

author
Patryk Byczek
08 kwietnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kasa Stefczyka Świętochłowice

Interesuje Cię temat placówek Kasy Stefczyka w Świętochłowicach? To idealne miejsce, aby zdobyć wszystkie potrzebne informacje: adres, numer telefonu, godziny otwarcia oraz mapę dojazdu.

author
Julia Wierciło
10 marca 2024
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Ile kosztuje krowa?

Zapowiedzi nowego programu wypłat dla hodowców krów i tuczników zwiększyły zainteresowanie pytaniem, ile w rzeczywistości kosztują te zwierzęta. Sprawdzamy, ile trzeba zapłacić za krowę.

author
Dominika Byczek
09 kwietnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile zarabia endokrynolog?

Endokrynolog to lekarz, który zajmuje się w swojej specjalizacji gospodarką hormonalną. Sprawdziliśmy, ile zarabia endokrynolog.

author
Sandra Tessmer
28 sierpnia 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Abonament RTV 2020 – stawki, zwolnienia

Kwestia opłacania abonamentu RTV wraca co roku. Wszystkie media trąbią o obowiązku płacenia, a kogo nie zapytamy, odpowie, że takiego abonamentu nie płaci. Kto zgodnie z prawem jest zwolniony z tych opłat? Jakie są stawki na rok 2020? Sprawdzamy szczegóły.

author
Dominika Byczek
04 grudnia 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj