zadluzenia.com
zamknij

Płacenie gotówką jest zdrowsze od karty ?

Naukowcy stwierdzili, że korzystanie z karty i wirtualnych pieniędzy sprzyja niekorzystnym wyborom dla naszego zdrowia. 

 

 

Kartą za frytki i słodycze, gotówką za warzywa i owoce

 

Amerykański "Journal of Consumer Research" opisał badanie, które wykazało, że ludzie płacących za zakupy kartą, znacznie częściej wybierają niezdrowe produkty, czyli zupełnie odwrotnie niż w przypadku korzystających przy kasie z gotówki.

 

Naukowcy ze State University of New York i Cornell University przeanalizowali wybory zakupowe gospodarstw domowych przez pół roku. Okazało się, że płacący kartą w supermarkecie kupowali nawet o 70% więcej produktów, które uznaje się za niezdrowe

 

Badacze zwracają uwagę na to, że wybór gotówki lub karty płatniczej jest istotny dla opieki zdrowotnej i gospodarki. Im więcej niezdrowego jedzenia w diecie, tym wyższe jest ryzyko zachorowania na takie choroby jak cukrzyca czy otyłość. Naukowcy argumentują:

 

W prasie i publikacjach naukowych problemy rosnącej nadwagi w społeczeństwie i wynikające z tego konsekwencje są wiązane z brakiem zdolności konsumentów do powstrzymania się od impulsywnych zakupów. (...) W tym kontekście uświadomienie sobie, że przynajmniej niektórzy klienci są w stanie powstrzymać się od impulsywnego kupowania, płacąc w sklepie gotówką, nabierają zasadniczego znaczenia.

 

Dlaczego chętniej korzystamy z karty ?

 

Christian Elger, badacz mózgu z Bonn w rozmowe z niemiecki “Business Insider”, który również opisuje te badania zauważa, że ludzie, którzy płacą za zakupy kartą, nie widzą wartości pieniądza, a tylko jego wirtualną liczbę. Co więcej, płatności elektroniczne są szybkie i niezauważalne.

 

- Gdy składa się komuś ofertę: 10 euro teraz lub 20 euro za tydzień, aż 80% wybierze natychmiastową korzyść, choć logicznym byłoby poczekać, aby otrzymać dwukrotnie więcej - wyjaśnia Christian Elger. - Przy płatnościach za niezdrowe rzeczy gotówką, pojawia się naturalny i widoczny limit. Przy płatności kartą, jest to niewidoczne - dodaje ekspert.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY